Бідність і криза COVID-19: Atlantic Council розповів про загрози в 2021 році

Поділитися
Бідність і криза COVID-19: Atlantic Council розповів про загрози в 2021 році © Reuters
Враховуючи усі події, які приніс 2020 рік, можна визначити десять найбільших потенційних загроз у 2021 році, які матимуть глобальні наслідки.

2020 рік невипадково називають «пекельним». Пандемія коронавірусу з’явилася саме в 2020 році, і посилила поглиблення політичного розколу. Міжнародні інституції продовжували розвалюватися, коли США вийшли зі складу ВООЗ прямо в розпал пандемії. Але промені світла були навіть у безодні. На президентських виборах у США панувала демократія, навіть попри те, що американська політична система є поляризованою. Внаслідок сплеску технологічних інновацій, вчені створили вакцини проти COVID-19 із приголомшливою швидкістю. Хочеться вірити, що 2021 рік виправить усі помилки жахливого 2020-го. Але в подальшому на людство чекають непередбачувані потрясіння, пише Atlantic Council.

Враховуючи усі події, які приніс 2020 рік, можна визначити десять найбільших потенційних загроз у новому році, які матимуть глобальні наслідки.

Криза COVID-19 поглиблюється на тлі повільного розгортання програм вакцинації

COVID-19 буде продовжувати панувати в США, Європейському Союзі і Росії. Наслідки такого сценарію будуть несприятливими для більшості людей, які вже й так втомилися від постійного життя в полоні пандемії. Цілком ймовірно, що розпал пандемії і надалі буде тривати в 2021 році. Розподіл вакцини може зіштовхнутися з несподіваними виробничими та логістичними проблемами, що не дозволить швидко вакцинувати велику частину населення. До того ж, деякі люди взагалі відмовляються робити щеплення. Зокрема, в США опитування показують, що 42% американців не будуть проходити вакцинацію, що може знизити шанси зупинити поширення хвороби до другої половини 2021 року. Обмеження на міжнародні поїздки залишатимуться чинними протягом більшої частини 2021 року, оскільки розповсюдження вакцини за кордоном, особливо в країнах, що розвиваються, буде занадто повільним. Вірус також продовжить поширюватися та мутувати, потенційно знижуючи ефективність вакцин.

Ймовірність такої загрози вище середньої.

Новий американський президент не зможе зупинити руйнування глобального порядку

Здатність Джо Байдена керувати країною буде обмежена, особливо якщо республіканці збережуть лідерство в Сенаті. В останні дні президент Дональд Трамп максимально ускладнює роботу свого наступника. Опитування показують, що близько 70% республіканців вважають, що вибори були вкрадені демократами, повіривши у заяви Трампа про фальсифікацію результатів голосування. Трамп може стати серйозною перешкодою для Байдена протягом наступних чотирьох років, особливо якщо республіканець знову вирішить балотуватися в президенти США. Ймовірність такого розвитку подій може бути високою.

Ймовірність такої загрози висока.

Вибухне чергова глобальна фінансова криза, обумовлена ​​зростанням боргу

Глобальний борг від надзвичайних витрат на боротьбу з COVID-19, особливо в країнах, що розвиваються, зростає. Загальний борг збільшився на 15 трильйонів доларів у 2020 році, і до кінця року, як очікується, він досягне 365% світового ВВП. Міжнародний валютний фонд вже був змушений виплатити фінансову допомогу вісімдесят одній країні, і, за прогнозами, потоки капіталу до країн з низьким рівнем доходів скоротяться на 700 млрд доларів. Країни ризикують не погасити борг до кінця 2021 року. Замбія - шоста країна, яка не виконала боргові зобов’язання у 2020 році. Такий сценарій може спричинити чергову глобальну фінансову кризу. Намагаючись зупинити зростання кризи, група країн G20 створила "Спільну основу" (включаючи Китай) для управління звільненням від заборгованості, але небажання Конгресу США затверджувати будь-які нові ресурси для МВФ може підірвати зусилля G20.

Ймовірність такої загрози середня.

Країни Заходу зіштовхнуться з повільним економічним відновленням

Міжнародний валютний фонд та Організація економічного співробітництва та розвитку направляють зусилля на зменшення економічної шкоди, завданої пандемією, але більша частина світу не повернеться назад до «допандемічного» рівня ВВП навіть до кінця 2021 року. Тільки одна велика економіка – Китай, зможе почати значне економічне зростання. Ситуація може погіршитися для Заходу за умови невдалого фіскального стимулювання. Багато економістів вважають, що повільне відновлення США після фінансової кризи 2008 року було частково спричинено передчасним зняттям стимулів та акцентом на скороченні дефіциту, починаючи з 2010 року. В Європі заходи жорсткої економії після 2008 року загострили проблему повільного зростання. До того ж, фінансова криза 2008 року породила популістський сплеск у США та Європі. Повторно затьмарені фінансові перспективи мільйонів громадян можуть призвести до ще гірших довгострокових політичних наслідків.

Ймовірність такої загрози висока.

Північна Корея спричинить глобальну геополітичну кризу

Що стосується вирішення ядерної загрози з боку Північної Кореї, Байден успадкує невдалу дипломатичну спадщину останніх чотирьох президентів США. Незважаючи на три зустрічі Трампа з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином, країна зараз може похвалитися ще більш дієвим арсеналом ядерної зброї, включаючи близько двадцяти-тридцяти бомб та міжконтинентальних балістичних ракет, які незабаром зможуть досягти материкової частини США. У минулому модель була такою, що нових американських президентів зустрічали північнокорейською провокацією у формі або ракетних, або ядерних випробувань. Можливо, такого варто очікувати в першій чверті президентства Байдена. Така демонстрація збільшить тиск на Байдена в засобах масової інформації та в Конгресі, це може призвести до кризи, яка ризикує вийти з-під контролю. Стримування ядерного потенціалу Північної Кореї з боку США все ще може спрацювати, але Америці доведеться розширювати свої механізми геополітичного впливу.

Ймовірність такої загрози вище середньої.

Загостриться протистояння між США та Іраном

Вбивство провідного іранського вченого-ядерника та потенційні санкції, які може запровадити Трамп перед остаточним виходом із Білого дому, ризикують неабияк погіршити «настрій Ірану», а надії Байдена на відновлення ядерної угоди можуть не реалізуватися. Іран досить неприязно ставиться до США та Європи. До того ж, країна підозрює Ізраїль у вбивстві вченого-ядерника. Якщо верховний лідер Ірану виконає обіцянку помститися Ізраїлю, ОАЕ або розпочне напад на саудівські нафтові об'єкти до 20 січня, це може викликати бурхливу реакцію адміністрації Трампа, яка переросте, для прикладу, в бомбардування ядерного об'єкту в Натанзі. Це, у свою чергу, може спричинити ескалацію між Вашингтоном та Тегераном, підірвавши дипломатичні прагнення Байдена. Повернення США до ядерної угоди базується на поверненні Ірану до старих домовленостей.

Ймовірність такої загрози нижче середньої.

США і Китай розпочнуть конфлікт через Тайвань

Напруга у відносинах США та Китаю може різко загостритися саме через Тайвань. Негативна динаміка вже наростала протягом останнього року: кожен крок Сполучених Штатів на підтримку Тайваню - наприклад, продаж зброї, офіційні візити на високому рівні та військові навчання, змусив Китай посилити тиск на демократичний острів. Тайвань - це питання існування Комуністичної партії Китаю. Якщо конфлікт між США та Китаєм загостриться, китайський лідер Сі Цзіньпін може почати рухатися до захоплення Тайваню. Це не обов'язково означатиме військове вторгнення Китаю, хоча ненавмисні сутички можуть бути досить імовірними. Більш вірогідною є стратегія придушення економіки Тайваню. Будь-яке військове втручання США спричинить відвертий конфлікт між двома наддержавами світу.

Ймовірність такої загрози середня.

Почнеться найгірша продовольча криза за останні десятиліття

Організація Об'єднаних Націй попередила, що світ перебуває на межі найстрашнішої продовольчої кризи як мінімум за п'ятдесят років. Пандемія порушила глобальні ланцюги постачання продуктів харчування. Оскільки все більше людей рухаються до крайньої бідності внаслідок економічної шкоди, заподіяної COVID-19, зростання цін на продовольство може лише погіршити ситуацію. ООН прогнозує, що все більше людей будуть помирати від голоду, а не від коронавірусу. До того ж, недоїдання в дитинстві має наслідки як для фізичного, так і психічного здоров’я людини протягом усього життя. Світова продовольча програма вважає, що Ємен, Південний Судан, Нігерія та Буркіна-Фасо, можливо, вже страждають від голоду. Навіть у країнах з розвиненою економікою бідні страждають від підвищених цін на продовольство під час високого рівня безробіття.  

Ця загроза вже розпочала свою реалізацію.

Світ зіштовхнеться зі зростанням рівня бідності

Мабуть, головним світовим досягненням за останні три десятиліття було підняття мільйонів людей із крайньої бідності та зростання глобального середнього класу. Це може бути поставлено під загрозу, якщо не відбудеться активного економічного відновлення після кризи COVID у 2021 році та пізніше. Експерти вважають, що вперше за півстоліття середній клас почав скорочуватися. У той же час Світовий банк прогнозує, що до кінця 2021 року близько 150 мільйонів людей потраплять у крайню бідність. Скорочення середнього класу корелює з політичною нестабільністю, демократичним відступом та більшими конфліктами.

Ймовірність такої загрози висока.

Туреччина стає ще більшою авторитарною геополітичною загрозою

Авторитарні настрої та експансіонізм Туреччини під керівництвом Реджепа Таїпа Ердогана будуть лише зростати.  Анкара вже протистояла Росії в Сирії, Лівії та Азербайджані, атакувала союзних з США курдів, які борються з ІДІЛ. Туреччина закупила російську систему протиповітряної оборони С-400, яка представляє загрозу для НАТО та призвела до запровадження санкцій з боку США. Також країна провела морські провокації у Східному Середземномор’ї, що суперечить Закону про морське право. Багато арабських держав розглядають Туреччину як загрозу. Військова наполегливість Анкари може спричинити більше геополітичних конфліктів.

Ймовірність такої загрози висока.

Раніше журнал The Economist обіцяв, що 2021 рік буде непередбачуваним. А Saxo Bank запропонував власну серію «шокуючих прогнозів». Але чи закінчиться пандемія в найближчому майбутньому? Відповідь на це дає британська газета The Guardian. У 2020 році звичний світ несподівано стрімко і безжалісно став іншим. Мабуть, нічого схожого  не було з часів аварії на ЧАЕС. Звичайні  речі — спілкування з близькими, свобода переміщення, відвідини  театру чи кіно — раптом стали розкішшю, змінили і форму, і зміст. Про те, які глобальні тенденції принесе 2021 рік читайте в статті Сергія Корсунського "Нудно не буде".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі