Американська розвідка прогнозує «тривожне майбутнє» для світу — NYT

Поділитися
Спецслужби США представили новий звіт про глобальні тенденції на найближчі два десятиліття.

Кожні чотири роки, на початку керівництва нової адміністрації в США, американські спецслужби готують звіт про «Глобальні тенденції», прогнозуючи, куди буде рухатися світ протягом наступних двох десятиліть. Наприклад, у 2008 році звіт спецслужб попередив про можливу пандемію, яка буде походити зі Східної Азії і швидко набуде глобальних масштабів. Проблема зміни клімату, надшвидкий розвиток технологій, хвороби та фінансові кризи становлять серйозні виклики для світу, йдеться у новому звіті американської розвідки.

Останній звіт «Глобальні тенденції 2040», опублікований Національною радою з питань розвідки, показує, що пандемія виявилася «найбільшим глобальним зривом з часів Другої світової війни» і вона принесе масштабні наслідки медичного, політичного та безпекового характеру, пише The New York Times.

Американські спецслужби прогнозують тривожне та похмуре майбутнє для світу. Розвідка США прогнозує «більш суперечливий світ», який зіштовхнеться із проблемою зміни клімату, старінням населення, новими хворобами, фінансовими кризами та появою технологій, які будуть розділяти людство, а не об'єднувати - все це призведе до напруги у суспільстві і може принести катастрофічні наслідки, вважають спецслужби США.

«Політика всередині держав, швидше за все, стане більш мінливою та суперечливою, і жоден регіон, ідеологія чи система управління не будуть захищеними», - йдеться у звіті.

На міжнародному рівні – це світ, на який все більше впливатиме виклик з боку Китаю та протистояння Заходу і Пекіна, а ризик загострення конфлікту буде постійно зростати.

«Все більша частина населення світу починає з обережністю ставитися до установ та урядів, які, на думку людей, не бажають або не можуть задовольнити потреби громадськості. Люди тяжіють до знайомих та однодумців у пошуку безпеки, включаючи етнічну, релігійну та культурну ідентичність, а також об’єднуються у групи навколо спільних інтересів та загроз, таких як екологічні проблеми, для прикладу», - повідомляється у звіті.

«У той же час, коли населення розширює свої повноваження та вимагає більшого від влади, уряди зазнають серйозного тиску з боку нових викликів та обмежених ресурсів. Це збільшення розриву віщує політичну мінливість та ерозію демократії», - прогнозує американська розвідка.

«Прискорення змін у військовій сфері, демографічних показниках, економічному зростанні, екологічних умовах та технологіях, а також посилення розбіжностей щодо моделей управління, ймовірно, ще більше посилить конкуренцію між Китаєм та західною коаліцією на чолі зі Сполученими Штатами», - йдеться у звіті.

«На державному рівні відносини між суспільствами та урядами в кожному регіоні, ймовірно, зіштовхнуться з постійною напругою через зростання невідповідності між очікуваннями громадськості та можливостями влади», - вважають спецслужби США.

Експерти у Вашингтоні, які читали ці прогнози, заявили, що звіт є одним із найпохмуріших за всю історію США. Якщо раніше прогнози спецслужб були відносно оптимістичними, цього року заголовки про те, як може виглядати 2040 рік, розповідають зовсім іншу історію: «Конкурентне співіснування», «Розділеність», «Трагедія та мобілізація» - світ, в якому «міжнародна система неузгоджена, хаотична і нестабільна оскільки транснаціональні правила та інституції будуть ігноруватися такими великими країнами, як Китай, регіональними гравцями та недержавними суб'єктами».

Існує один оптимістичний сценарій, «Відродження демократій», за якого Сполучені Штати та їх союзники ведуть світ до відновлення демократичних цінностей. Американські спецслужби вважають, що людство все ще може змінити ситуацію, але сам звіт вказує, що такий «райдужний» сценарій дуже малоймовірний.

Однак ці похмурі прогнози не повинні дивувати. Більшість із них – це лише нагадування про вже відомі загрози. Пандемія показала, що світ не був готовим до подібних надзвичайних ситуацій і в більшості частин планети коронавірус вийшов з-під контролю.

Вже давно відомо про загрозу глобального потепління та зміни клімату. Людство також знає, що попри всі великі переваги Інтернету, цифрові технології можуть грати «подвійну гру», поширюючи брехню, теорії змови, сіючи недовіру, роздроблення суспільств та отруєння політичного дискурсу. Особливо яскраво політичну та суспільну поляризацію на собі відчули США.  Вже давно не новина, що Китай стрімко піднімається, тому важливо знайти керований баланс між стримуванням та співпрацею з Пекіном.

Звіт спецслужб не пропонує рішень. Розвідка не може давати прямі рекомендації щодо політики. І все ж, коли велика кількість спеціалістів з розвідки, які мають доступ до величезного масиву привілейованої інформації, вкладає значні ресурси, щоб з’ясувати те, куди прямує світ, сигналізуючи про тривогу – це вагома причина, щоб прислухатися до попереджень.

 «Ми не розглядаємо лише одну проблему чи один домен; ми намагаємось розглянути всі можливі загрози і спрогнозувати, як вони розвиваються з часом і що вони в сукупності означають», - каже одна з авторів звіту «Глобальні тенденції 2040» Марія Ланган-Ріхоф.

Попередження чіткі. Справжнє питання полягає в тому, чи здатні уряди, глобальні інституції, людське суспільство - прислухатися до них у той час, коли держави все більше думають про власні національні інтереси, а не спільне глобальне майбутнє, на тлі широкого «отруєння» політичного дискурсу.

Метью Берроуз, головний редактор багатьох попередніх «Глобальних тенденцій», вважає, що уряди повинні серйозно ставитися до загрозливих перспектив у майбутньому. Важливо створити механізми для передбачення частоти та складності криз у сучасному світі, щоб «випереджати загрози, а не реагувати на наслідки», резюмує видання.

Раніше журнал The Economist обіцяв, що 2021 рік буде непередбачуваним. А Saxo Bank запропонував власну серію «шокуючих прогнозів». Але чи закінчиться пандемія в найближчому майбутньому? Відповідь на це дає британська газета The Guardian. У 2020 році звичний світ несподівано стрімко і безжалісно став іншим. Мабуть, нічого схожого  не було з часів аварії на ЧАЕС. Звичайні  речі — спілкування з близькими, свобода переміщення, відвідини  театру чи кіно — раптом стали розкішшю, змінили і форму, і зміст. Про те, які глобальні тенденції принесе 2021 рік читайте в статті Сергія Корсунського "Нудно не буде".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі