WP: Саміт в Києві виставить на показ розрив між очікуваннями України і можливостями ЄС

Поділитися
WP: Саміт в Києві виставить на показ розрив між очікуваннями України і можливостями ЄС
Приїхавши в розпал війни в Київ, лідери ЄС продають «європейську мрію», до втілення якої ще дуже далеко.

Цього тижня в в українських чиновників буде довгий список запитів для своїх європейських союзників: винищувачі і інша важка зброя, щоб відбити новий наступ Росії, членство в ЄС за кілька років, юридичний механізм, щоб притягнути росіян до відповідальності, а також план щодо використання російських активів для відбудови України.

Але делегація з високопоставлених чиновників ЄС, яка прибула в Київ, навряд чи запропонує конкретні обіцянки хоча б в якомусь з цих питань. Натомість незвичний саміт воєнних часів принесе лише заяву, яка похвалить зусилля України і закличе її продовжувати реформи. Хоча буде й прогрес в деяких питаннях, таких як доступ до вільного мобільного роумінгу. А потім буде фотосесія, - пише Washington Post.

Чиновники ЄС виставляють сам саміт як акт солідарності, який говорить про європейські зобов’язання і посилає сигнал Москві. Радник президента України Михайло Подоляк сказав, що, приїхавши в Київ в розпал війни, ЄС демонструє розуміння «ціни, яку платить Україна».

«Але розрив між українськими надіями і можливостями ЄС буде виставлено на показ», - йдеться в статті.

«З політичної точки зору, цей саміт потрібен, щоб ЄС продемонстрував свою певну актуальність і що він буде ключовим арбітром у майбутньому України. Він не може зробити це військовими методами, у нього немає таких можливостей, але може зробити це політичними і економічними засобами», - сказав дослідник аналітичного центру Wilfried Martens Center for European Studies Еоін Дреа.

Деякі політичні і економічні обіцянки, зокрема членство в ЄС, здаються дуже далекими, поки триває війна.

«Чиновники ЄС створили очікування, особливо в питанні вступу, які, правду кажучи, недосяжні», - сказав виданню неназваний дипломат ЄС.

«Добре мати хорошу історію. Але потрібно також керувати очікуваннями, щоб уникнути конфлікту в майбутньому», - додав він.

Коли Росія почала широкомасштабне вторгнення в Україну майже рік тому, ЄС дав на це на диво об’єднану відповідь, запровадивши проти Москви санкції, надавши Києву гроші для підтримки функціонування держави. А потім в червні Україна отримала статус країни-кандидата на вступ в ЄС. І все це хороші зміни для Києва. Але війна наближається до своєї першої річниці. Українські війська намагаються відкинути російську армію на півдні і сході. А Москва продовжує обстрілювати мирних мешканців. Україна головним чином зосереджена на тому, щоб переконати США і інші країни НАТО передати їй передове озброєння, необхідне, щоб змінити баланс сил на полі битви.

Тим часом ЄС підштовхує Київ до великих бюрократичних кроків, необхідних для приєднання до союзу. Український президент Володимир Зеленський перед самітом, який почнеться в п’ятницю, дав зрозуміти, що реформи на підході.

«Ми готуємо нові реформи в Україні, реформи, які змінять соціальну, юридичну і політичну реальність, зробивши її більш людською, прозорою і ефективною», - сказав він.

Попри те, що 27 країн-учасниць загалом підтримують Україну, вони залишаються розділеними в поглядах на пришвидшену процедуру вступу в ЄС. Невелика група найбільш затятих прихильників України підтримують пришвидшену процедуру, а багато інших - ні. Київ давно добивався членства в ЄС. Але російське вторгнення створило відчуття невідкладності. Через місяці після російського вторгнення ідея надання Україні статусу кандидата на вступ в ЄС досі здається передчасною. Але поєднання емоційних звернень Зеленського, впертої української дипломатії і широкого обурення російськими звірствами зробили свою справу.

Втім, лідери ЄС, чиновники і дипломати кажуть, що європейська мрія України здійсниться хіба що через багато років, якщо не десятиліть. Туреччина подала заявку в 1987 році і стала країною-кандидатом на вступ в 1999-му. Сербія, Чорногорія, Північна Македонія і інші країни ведуть переговори з ЄС вже багато років. Приватні розмови свідчать, що ціна відбудови не дає спокою країнам. Якщо Україна приєднається до союзу, вона стане п’ятою найбільш населеною країною ЄС і водночас найбіднішою. В 2021 році ВВП України на душу населення становив 4827 доларів, згідно з даними МВФ. Для порівняння, зараз найбіднішою країною ЄС вважається Болгарія. І її ВВП на душу населення складає 11683 долари. Але війна, вочевидь, ще більше скоротила український показник. Згідно з підрахунками Києва, рік війни скоротив ВВП країни приблизно на 30%.

Деякі чиновники і країни ЄС сподіваються, що можна буде використати заморожені активи Росії для відбудови України. Але згоди в питанні, як саме це зробити, поки немає. Поки уряди згодні лише в одному: ЄС не повинен сплатити всю суму. В приватних розмовах дипломати ЄС неминуче вказують на проблему корупції.

Вони хвалять реформаторські зусилля Києва, попри війну, але наголошують, що країні потрібно ще багато зробити.

«Новини про звільнення кількох високопоставлених українських чиновників включно з радником Зеленського не ослаблять ці занепокоєння, попри останні зусилля країни», - пише видання.

«В Брюсселі дуже люблять потужну риторику про підтримку України і демократії, і це добре. Але, на жаль, політична реальність може бути іншою», - сказав Дреа.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі