На саміті Україна-ЄС обговорять створення Міжнародного центру для переслідування за агресію проти України — ICPA. Про це повідомляє Інтерфакс-Україна.
За словами високопоставленого європейського дипломата, який на умовах анонімності повідомив цю інформацію журналістам, створення у Гаазі такого Центру ініціює Європейський союз. І 3 лютого, під час заходу в Києві, його функціонери планують обговорити це з українською стороною. Метою створення ICPA є координація розслідування злочинів агресії РФ проти України та українців, а також збереження та накопичення доказів для майбутніх судів безвідносно того, де вони проходитимуть.
«Що стосується відповідальності РФ за скоєні злочини, ми працюватимемо разом з Україною та міжнародною спільнотою, щоб гарантувати повне притягнення до відповідальності, зокрема за злочини агресії. На саміті ми наголосимо на підтримці створення Міжнародного центру для переслідування злочинів агресії в Україні – ICPA», — підкреслив дипломат.
Він також додав, що реалізація ідеї, яка з'явилася нещодавно і вже обговорюється із Нідерландами та Євроюстом, буде здійснена «дуже швидко».
Раніше про створення спеціальної прокуратури для розслідування військових злочинів Росії повідомляло видання Bloomberg. У матеріалі йшлося про те, що хоч ідея створення спеціального або «гібридного» трибуналу для Росії є складною з юридичної точки зору, вона може бути реалізована за достатньої політичної волі. У ЄС ще не визначилися з формою майбутнього суду, але погодилися продовжити відповідні переговори для обрання найкращого варіанту, який зможе отримати широку міжнародну підтримку.
19 січня Європейський парламент проголосував за створення спеціального міжнародного трибуналу для переслідування злочину агресії проти України, скоєного політичним та військовим керівництвом Росії.
26 січня у Празі зібрались представників 20 країн на засіданні ключової групи зі створення Спеціального трибуналу обговорили шляхи здійснення правосуддя.