Новий рік, що триває 24 години

Поділитися
Вмикаємо уяву, йдемо за Новим роком у кожен по черзі часовий пояс.

Приголомшливий момент - опівнічні удари годинника, які оголошують прихід Нового року! А коли уявити, що переживаєш його не один раз, а, скажімо, 24 рази поспіль? Вмикаємо уяву, йдемо за Новим роком у кожен по черзі часовий пояс.

Перше населене місце Землі, яке зустрічає Новий рік, - острів Різдва у Тихому океані (або Кірітіматі), що належить Респуб­ліці Кірибаті. За київським часом ще тільки полудень 31 грудня! Через чверть години Новий рік приходить до жителів острова Чатем у Новій Зеландії, через годину - до полярників Південного полюсу, через дві - з’явиться на Крайньому Сході Росії (Анадир, Камчатка), на острові Фіджі та тихо­океанських островах Науру, Тувалу. А ми почнемо з Австралії.

У Києві 15.00, у Сіднеї - 24.00. Австралія - край аборигенів, червоних пісків, абсолютних рівнин і флори та фауни, яка не водиться більше ніде на землі. Меткий кенгуру і ведмедик коала, що вічно спить на дереві, - її неповторні символи. Однак Австралія - це ще й високорозвинена країна, і Новий рік для неї - нагода продемонструвати новітні технології. В австралійській столиці проводиться найбільший у світі фестиваль салютів та феєрверків. Сяйво їх видно з відстані двадцяти кілометрів, і все місто схоже на прикрашену сяючу ялинку. На Новий рік тут прикрашають сосну або кедр. З усієї Австралії в гавані Сіднея збирається більше мільйона людей, і опівночі Санта Клаус (місцевий Дід Мороз) з’являється з морської безодні на серфінгу і в купальному костюмі. Після зустрічі Нового року в Австралії всі вирушають на природу, адже на Новий рік тут тепло. Проте поспішаймо у Сайпан.

У Києві 16.00, у Сайпані - 24.00. На головному острові Співдружності Північних Маріан­ських Островів, що в західній частині Тихого океану, уже все готове для святкування Нового року. Це найгарячіший час на острові, який живе за рахунок туризму. Святкують Новий рік біля води: вважається, що купання змиває всі колишні невдачі і додає здоров’я та сили для досягнення майбутніх успіхів. Кажуть, тільки тут можна зустріти стільки усміхнених та приязних людей, а також - постійну температуру повітря: впродовж усього року плюс 27, за що Сайпан і занесено до Книги рекордів Гіннесса.

У Києві 17.00, у Токіо - 24.00. Японці не люблять гучних феєрверків та вистав. Спокійно й чинно проводжають Старий рік, зустрічають Новий. Замість шампанського п’ють саке. З першим ударом годинника починають сміятися, бо вірять, що сміх принесе їм удачу в новому році. Новорічної ночі ходять у храм, де 108 ударами у дзвін (стільки, кажуть вони, людина носить у собі гріхів) виганяють скверну. Дарують одне одному бамбукові граблі (кумаде), якими на Новий рік кожен «загрібає» своє щастя. Після ночі йдуть зустрічати світанок, адже це Країна вранішнього сонця. Колись у Японії не було звичаю відзначати дату свого народження, і в новорічну ніч із останнім ударом новорічних курантів кожен японець додавав одиницю до кількості своїх років.

У Києві 18.00, у Пекіні - 24.00. Столиця Китаю вже вся прикрашена у золоте й червоне, однак поки що тут нічого не відбувається. Китайський Новий рік приходить між 12 січня та 19 лютого, з настанням нового місяця. Цього разу це буде рік Чорного Дракона, і настане він 23 січня. Новий рік китайці зустрічають удома з родиною. Але потім усі дружно йдуть на вулицю: веселитися, розважатися і… галасувати. Китайці вірять, що Новий рік оточений злими духами, а тому відлякують їх хлопавками і петардами. Тут влаштовують багатотисячні процесії із запаленими факелами, щоб освітити дорогу Новому року. Європейців приваблюють китайські новорічні традиції й символіка. На нинішній Новий рік на святковому столі не тільки в китайців будуть кокоси - символ добрих стосунків, апельсини і мандарини - щастя, риба - благополуччя й достатку. А також яскраві напої: червоні - символ успіху і жовтогарячі - багатства та щастя.

У Києві 19.00, а Новий рік уже в Бангладеш, Шрі-Ланці, Непалі, у російських містах Ново­сибірську, Омську. І в Індії. Жите­лям цієї екзотичної країни пощастило: Новий рік тут відзначають чотири рази... У березні - в південних штатах, у квітні - в північних, у липні-серпні - в Кералі, а в жовт­ні - у західних провінціях. Не­численні місцеві християни все ж таки збираються за святковим столом 31 грудня і вважають Но­вий рік домашнім святом. Страви новорічного столу вегетаріанські й гострі: чим більше спецій - тим більше в новому році щастя.

У Києві 20.00, в Астані - 24.00. У столиці (з 10 грудня 1997 року) Республіки Казах­стан - одній із найхолодніших столиць планети - вже пригощають одне одного самогонкою домашнього виготовлення, ковбасою «кази» і беспармаком (у перекладі «5 пальців», бо їдять страву руками). У містах і селах, за радянською традицією, яка добре прижилася, масові гуляння біля міської ялинки в супроводі Діда Мороза та Снігуроньки. 1 і 2 січня - офіційні вихідні. Оскільки ж тут Нового року без снігу не буває, ліплять із нього фігури й катаються на санях. У казахів є й традиційний Новий рік - настає 21-23 березня і називається Наурих мейрами. У ролі Діда Мороза - Кидир-Баба, який, за повір’ям, у ніч перед весняним рівноденням обходить землю і садить нові рослини.

У Києві 21.00. Новий рік у Туркменистані, Киргизстані, Пакистані й Узбекистані. В Узбекистані його зустрічають двічі, і це закріплено законодавчо. Червоні дні в календарі і 1 січня, і 21 березня. Казахський Новий рік, який називається «Навруз» («Новий день»), у період радянської влади був заборонений і тому призабутий. Тепер традиції повертаються. Цікаво, що Навруз, як і 1 січня, святкується обов’яз­ково в колі родини. Колись на святковому столі обов’язково було сім «Ш» - шакар (цукор), шамъ (свіча), шарбат (сік), шароб (вино), ширини (солодощі), шир (молоко) і шона (гребінець). З поширенням ісламу сім «Ш» замінили на сім «С» - сабза (зелень), сирко (виноградний оцет), санджит (джида), сир (часник), себ (яблуко), сипанд (рута) і сумалак (страва з пророслої пшениці).

У Києві 22.00, у Дубаї - 24.00. Столиця одного з семи Об’єднаних Арабських Еміратів, де пустелі сусідять із оазисами, а хвилі Перської затоки омивають бездоганно чисті пляжі, знаменита найфантастичнішими краєвидами, найдорожчими готелями, найпередовішими технологіями. На Новий рік найкращі піротехніки, запрошені з усього світу, готують тут грандіозні феєрверки. Святкування Нового року відбувається з фантазією, підкріпленою зухвалою розкішшю, яку тут собі можуть дозволити. Кажуть, лише у бідних дубайців прислуга прислуги сама миє свої ламборжині. А ми летимо в Москву.

У Києві 22.00. У Москві - 24.00. Почуваємося майже як удома. Росія зустрічає Новий рік феєрверками, ялинкою, щедрим застіллям, шампанським і міцнішими напоями. Святкувати 1 січня в Росії стали за Петра I в 1700 році. Із запровадженням літочислення від Різдва Христового Петро повелів і Новий рік відзначати в один час із європейцями. Як правило, для росіян це сімейне свято й час «зимових канікул» (із 2005 року як мінімум 9-10 вихідних). За 5 хвилин до бою
кремлівських курантів президент країни звертається до народу. На кожен удар росіяни загадують бажання. Багато москвичів у цей момент воліють перебувати під стінами Кремля. А потім веселяться на новорічних вечорах та вечірках. Ціни на новорічні видовища бувають позахмарні, але й москвичі не бідні, - у столиці Росії живе 30 тисяч мільйонерів!

У Києві 24.00. В останній день старого року в магазинах і на ринках докуповували продукти та презенти під ялинку. Більшість співвітчизників проводять цей день із родиною (72%). Коли всі розпакують подарунки - всідаються за щедрий новорічний стіл. У меню з радянських часів «олів’є», оселедець «під шубою» та холодець. Головний напій - шампанське (за дослідженнями, 65%), потім горілка (30%) і вино (26%). Хто не хоче на Новий рік сотий раз дивитися «Іронію долі», урізноманітнюють новорічні традиції. Сьогодні це зробити прос­тіше, пропозицій предосить у
тому ж таки Інтернеті. Однак через годину Новий рік у Західній та Центральній Європі (Бельгії, Італії, Франції, Угорщині, Швеції тощо). Я вибираю Польщу. Між польською й українською столицями відстань усього 769 кілометрів. Уява домчить за мить.

У Києві 01.00 (1 січня!). У Вар­шаві - 24.00. З Польщею у нас багато спільного (і не тільки Євро-2012). У новорічну ніч тут також галасливо й весело. Усюди вибухають петарди, хлопавки та салюти. Місце новорічних гулянок - центральні ялинки, встановлені на площах кожного міста. Новий рік у Польщі називають Сильвест­ром, на честь римського єпископа, що переміг колись (у 314 р.) страшного Левіафана. Із 31 грудня відкривається сезон Силь­вест­рових маскарадів із танцями, розіграшами та щедрим частуванням. На них збираються натовпи. Най­більше у Вроцлаві (понад 200 тис. чоловік) і Кракові (180 тис.). На Новий рік у Польщі, як і в Україні на Різдво, подають 12 страв, але всі - без м’яса. Головна новорічна страва - короп. Голову коропа з’їдає господар будинку. Риб’ячі лусочки кладуть у гаманець голови родини, щоб після Нового року ті перетворилися на монети. Останніми роками дедалі популярніше стає святкувати Сильвест­ра в театрах та кінотеатрах. «Для душі» - театральна вистава легкого і приємного змісту, «для тіла» - накриті столи, шампанське та лотерейні розіграші з цінними призами. У кінотеатрах після перегляду фільму - танці й ігри, приміром у рулетку. Вартість квитків на такі дійства - від 170 до 500 злотих (1 злотий - 2,5-3 гривні). Побавившись на сусідському подвір’ї, вирушаємо далі в Європу.

У Києві - 02.00, у Лондоні - 24.00. В Англії Різдво - свято сімейне, а Новий рік - громадське. 1 січня зустрічають усі гуртом на вулицях міста в маскарадних костюмах, з повітряними кулями, різнобарвними прапорами та іншими атрибутами свята. Най­біль­ш­ий у Європі - лондонський новорічний парад (від Парламент­ської площі до вулиці Піккаділлі). Феєр­верк на найбільшому в Євро­пі лондонському колесі огляду (London Eye) видно з будь-якого куточка міста. На Новий рік тут не обов’язково дарують подарунки. До речі, це від англійців походить звичай замість особистих поздоровлень обмінюватися вітальними листівками. Спеціальних страв для такого дня також немає. Хоча зелену красуню в Англію було завезено ще королевою Вікторією, яка вперше влаштувала у Віндзорі ялинку для своїх дітей, англійці прикрашають домівки частіше плющем, омелою та гостролистом. Але центральна ялинка є.

Під час Другої світової війни в Англію, де тоді перебував норвезький король, контрабандою доправили з окупованої Норвегії величезну ялину, яку встановили на Трафальгар-Сквер. Відтоді щорічно Осло дарує британській столиці таку саму ялину, і встановлюють її на тій самій площі. З початком бою годинника в Англії відчиняють задні двері, випускаючи Старий рік, і з останнім ударом відчиняють парадні - впускаючи Новий. А ще Новий рік тут - час сезонних розпродажів і час важливих рішень: кинути палити, зайнятися спортом, приділяти більше часу родині тощо.

У Києві - 03.00, у Понта-Делгада (столиці Азорських островів) - 24.00. Острови - автономний регіон Португалії. На Новий рік тут немає гучних феєрверків і вистав. Це ідеальне місце для відпочинку та споглядання природи. Рай в Атлантичному океані - так називають острови. Головна визначна пам’ятка - кити. Акваторія Азорського архіпелагу - «великий акваріум» для цих морських гігантів, які прибувають сюди, щоб дати життя потомству. Але ми рухаємося далі - до найфантастичнішого місця святкування Нового року - Ріо-де-Жанейро.

У Києві - 04.00, у Ріо-де-Жанейро - 24.00. Новий рік у Бразилії - літнє свято, бо починається в розпал літа і збігається за часом із нашою зимою. Офіційно називається Confraternizacao, що буквально означає «братання». Найпопулярніше у Бразилії місце зустрічі Нового року - пляж Копакабана в Ріо-де-Жанейро. У новорічну ніч біля океану збирається від 1,5 до 2,5 мільйона людей, щоб зустріти Новий рік «якнайкрутіше». Тільки вартість щорічних піротехнічних шоу в Ріо-де-Жанейро оцінюється у 17,5 мільйона бразильських реалів (10 мільйонів доларів). Прихід Нового року очікують стоячи на пляжі, разом відраховуючи вголос останні секунди року, що минає, а потім бажають одне одному Feliz Ano Novo! (щасливого Нового року) і випивають шампанське під час феєрверку, потому - кидають у воду букети білих квітів - дарунки для афро-бразильської морської богині Йєманжа, яка живе в морі й допомагає рибалкам, торговцям, а також закоханим. У новорічну ніч на її честь запалюють свічі, поставлені прямо в пісок. Кажуть, це приносить щастя й удачу.

У Києві 05.00, у Сальвадорі - 24.00. Повна назва найменшої держави Центральної Америки, що лежить на Тихоокеанському узбережжі, - Республіка Ель-Сальвадор. Раніше ця країна називалася Кускатлан, що в перекладі з мови індіанців означає «земля щастя». Іспанці ж назвали Сальвадор «країною вулканів». Це край не тільки вулканів, а й тропічних джунглів і неспокійного моря. Вважається, що саме тут найбільші в Централь­ній Америці хвилі. І Новий рік у Сальвадорі святкують галасливо, з карнавалами та феєрверками. Не працюють державні установи.

У Києві - 06.00, у Ла Пас - 24.00. Столиця Болівії - найбільш високогірна столиця світу. Тоді як нормальний атмосферний тиск 750 мм ртутного стовпчика, тут він - 470. У таких умовах важко пити шампанське, хіба що закушувати його листям коки. Кока - рослина, з якої роблять кокаїн. Але місцеві індіанці споконвіку віддають перевагу жуванню листя - для збільшення сили та поліпшення настрою. Вони й ворожать на коку, особливо на Новий рік, який тут святкують також численні туристи. У новорічну ніч усі виходять із будинків, танцюють та співають. До речі, у Болівії є містечко Копакабана. Кажуть, знаменитий пляж у Ріо-де-Жанейро назвали саме на його честь.

У Києві 07.00, у Нью-Йорку - 24.00. Рівно о 23.59 на Таймс-Сквер відбувається традиційний урочистий спуск знаменитої Кулі, яка виблискує тисячами неонових лампочок. Важить вона 5386 кг, у діаметрі - 3,7 м. До підніжжя вежі вона опускається рівно опівночі. Подивитися на це торжество прибуває до мільйона людей. Близько мільярда сидять перед телевізорами - видовище на Манхеттені транслюють усі телеканали. І в інших штатах Америки у переддень Нового року влаштовуються видовищні шоу та паради. Новий рік для американців, як і для англійців, велике громадське свято. Новий рік у США не має і строгих кулінарних канонів. Єдиний обов’язковий атрибут новорічного торжества - келих шампанського. Проводжаючи Старий рік, американці традиційно співають Auld Lang Syne. У цій давній англійській пісні пропонується підняти келих за давніх друзів і старі добрі часи.

У Києві - 08.00. Багато українців уже вкладаються спати, а ми вирушаємо в Латинську Америку - у невгамовну Мексику. На Новий рік усі в Мексиці веселяться й радіють, смажать і консервують гусениць, - смажені або зацукровані лялечки тутового шовкопряда тут вважаються ласощами. Але новорічні свята в Мексиці починаються ще третього грудня! У цей день відбувається урочиста процесія на честь Святої Діви Гваделупської. З 16 по 24 грудня - торжества, які називають «посадос» (інки відзначали в цей день народження бога Сонця). Потім - пінатас - передноворічна (за сім днів) репетиція Нового року. Цього дня повсюди на мотузки підвішують пінату - розписану глиняну посудину, наповнену подарунками й солодощами. Замість посудини використовують і глиняні фігурки тварин, які теж називають пінатас. Щасливою людиною у новому році буде той, кому вдасться із зав’язаними очима розбити палицею глечик (або фігурку).

У Києві 09.00, у Калгарі - 24.00. Канадське місто (і ділова столиця провінції Альберта - тут видобувають нафту й газ) у
2002 р. було визнано найчистішим містом планети. Вважається, що в Калгарі найчистіша вода, найсвіжіше повітря і найсиніше небо. Це також наймолодше місто Канади, середній вік його жителів - 34 роки. Перше місто в Канаді за приростом населення, друге - за кількістю головних офісів компаній, третє - за кількістю різних національностей та іммігрантів (20% усього населення). Тому й Новий рік тут зустрічають розмаїто. Вихідці з колишнього Союзу - з мандаринами, салатом «олів’є» і шампанським. По телевізору подивляться запис фільму «Іронія долі…», а потім - промова президента. У російськомовній громаді новорічне свято для багатьох суто сімейне. А потім уже й по гостях, якщо є варіанти.

У Києві - 10.00, у Ванкувері - 24.00. І знову - Канада, західне узбережжя. Це найбільший населений пункт провінції Британ­ська Колумбія і третє за величиною канадське місто. У 2010 році у Ванкувері проводилися XXI зимові Олімпійські ігри. Ванкувер оточений з одного боку водними каналами та бухтами Тихого океану, а з іншого - засніженими вершинами велетенських гір. Тут би, мабуть, залишитися й зустріти Новий рік. По-перше, чудове місце. Для індустріально розвиненого міста у Ванкувері незвично зелено і багато різноманітної живності: білки, чайки, ведмеді, бабаки. По-друге, багато наших співвітчизників (українців навіть більше, ніж росіян). І уявімо, що вже достатньо за цю новорічну ніч помоталися - й переконалися: всі зустрічають Новий рік, зустрічають його по-своєму, але всі - з надією на краще!

Останніми на планеті 2012 рік зустрінуть жителі острова Ніуе в Полінезії та Американ­ського (Східного) Самоа. У Києві тоді вже буде перша година дня нового року.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі