Хоча, звісно, в горошок — це коли дивитися дуже здалеку. Жителі ж і численні гості Кам’янця-Подільського, що на Хмельниччині, минулого тижня могли насолоджуватися видовищем чудовим і грандіозним: у небі стародавнього міста пливли величезні різнобарвні повітряні кулі. А ближче до вихідних в учасників чемпіонату України з повітроплавання з’явилося потужне підкріплення — перший етап чемпіонату країни з авторалі, концерт місцевих рок-груп, ярмарок «Подільський розмай», театралізований концерт «Ми твої, Вкраїно, козаки», фольклорне дійство «Прийшла весна-красна», Всеукраїнський конкурс краси «Панна України»... Окрасою святкової програми стали благодійний концерт Національного симфонічного оркестру України під керуванням Богодара Которовича і виступ Олександра Пономарьова, який виконав класичні твори. На закуску пригостили лазерним шоу і феєрверком. Одне слово, у місті вчетверте відгриміла благодійно-культурна акція «Козацькі забави».
Те, що в Кам’янці роблять ось уже шостий рік поспіль, — чудовий приклад поступового перетворення невеличкого містечка на туристичний центр державного масштабу. А починалося все 1997 року. На свою малу батьківщину приїхав президент турфірми «Гамалія» Ігор Голубаха. Поспілкувався з місцевим керівництвом і запропонував провести в місті велику культурно-благодійну акцію. Довго умовляти не довелося. Так 1998-го було запущено першу «козацьку» пробну кулю. Захід пройшов на ура, а кам’янецьподільці зметикували: такого роду акції — саме те, що потрібно для просування міста, його популяризації. Отже, усілякі «забави» повинні стати традиційними. Відтоді в Кам’янці, окрім «Козацьких забав», чотири рази проводилися костюмовані лицарські турніри, п’ять — чемпіонати країни з авторалі, шість — змагання «приборкувачів» повітряних куль.
Активність кам’янецьподільців не залишилася непоміченою. На державному рівні зокрема. Адже якщо в місті проходять цікаві яскраві заходи, що приваблюють не тільки вітчизняних, а й численних закордонних туристів, то й сам Кам’янець повинен мати відповідний вигляд. Кабмін затвердив програму реконструкції міста як перспективного туристичного центру. 1999-го на реконструкцію місцевих пам’яток виділили 2,5 млн. грн., 2003-го — 2 млн., на наступний рік заплановано 5 млн. Таким чином уже вдалося відреставрувати 28 місцевих «перлин», створити низку нових експозиційних об’єктів і рік у рік її поповнювати.
Сьогодні у Кам’янці-Подільському працює п’ять готелів, будуються ще шість нових приватних. Коли їх буде здано в експлуатацію, місто зможе одночасно приймати до двох тисяч туристів (сьогодні ця цифра вчетверо менша). А річний «туроборот» до 2007-го планують збільшити з нинішніх 130—140 тис. до 300 тис. гостей.
До кожного загальноміського святкування кам’янецького обов’язково входять і благодійні заходи. Так, минулого тижня місцевому госпітальному відділенню, що нині капітально ремонтується, спонсори передали вісім сучасних телевізорів і рентген-обладнання. Не залишилася без презентів і школа-інтернат для дітлахів зі слабким зором. У цілому акції такого роду місту дуже навіть на користь, розповів журналістам, які відвідали Кам’янець-Подільський у рамках прес-туру, організованого Держтурадміністрацією України та Національною туристичною організацією, мер Олександр Мазурчак. Спонсори фінансують не тільки благодійні заходи — вони фактично беруть на себе всі витрати з організації святкування. «Козацькі забави» — справжній рай для підприємців, котрі займаються торгівлею. За два святкових дні вони заробляють удесятеро більше, ніж іноді за місяць. Отже, відповідним чином збільшуються їхні відрахування в міську скарбницю. Природно, не менш урожайні ці дні для місцевих кав’ярень, ресторанів, готелів... Одне слово, рецепт успіху простий і, головне, абсолютно реальний. Ось тільки чому таких міст у країні одне-двоє та й годі?..