Сьогоднішня заява Конституційного суду не має юридичних наслідків, а указ Володимира Зеленського про відсторонення голови КС Олександра Тупицького залишається в силі.
Про це в ефірі «5 каналу» заявив представник президента в Конституційному суді Федір Веніславський.
Зокрема, він зазначив, що Конституційний суд не розглядав питання конституційності або неконституційності указу.
«Указ президента діє, поки протилежне не буде встановлено. Відповідно, Тупицький не може виконувати повноваження судді Конституційного суду упродовж двох місяців. Збори суддів нічого не сказало, тільки процитувало положення закону про припинення повноважень і звільнення. У цьому випадку мова про це не йде. Він лише тимчасово відсторонений», - заявив Веніславський.
Своєю чергою представник Верховної Ради в КС, нардеп Ольга Совгиря назвала маніпулятивним висновок Науково-консультативної ради КСУ по указу Зеленського.
За її словами, згідно з положенням ради, він має повноваження давати висновки тільки з питань, порушених у конституційних поданнях, конституційними зверненнями та конституційними скаргами.
«Оскільки на розгляді в Конституційному суді відсутні справи про конституційність цього указу президента України, то НКР не мала достатніх правових підстав для надання цього висновку, а Конституційний Суд, відповідно, для його публікації», - написала Совгиря на своїй сторінці в Facebook.
На її думку, це свідчить про неправомірне і манипулятивном використанні ради з метою оприлюднення заяв фактично в інтересах окремих суддів КС.
29 грудня президент Володимир Зеленський підписав указ про відсторонення голови Конституційного суду Олександра Тупицького терміном на два місяці. Формальною підставою стало клопотання Офісу генпрокурора.
У КСУ указ назвали незаконним і пригрозили Зеленському кримінальною відповідальністю за втручання в роботу суду.
28 грудня чолі голові КСУ оголосили підозру в підкупі свідка і дачі завідомо неправдивих показань (ст. 386, ч.2 ст. 384 КК України).
За тиждень до цього «Схеми» опублікували розслідування про участь Тупицького у подіях, що привели до зміни власника заводу в Зугресі, й опублікували запис розмови Тупицького з донецьким бізнесменом Владиславом Дрегер, якого суддя КСУ намагався відрадити від співпраці зі слідством.
Нагадаємо, 27 жовтня Конституційний суд ухвалив рішення за конституційним поданням членів парламентської фракції проросійської «Опозиційною платформи - За життя» щодо відповідності Основному Закону низки положень антикорупційної реформи.
КСУ скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування суддів, чиновників і депутатів, а також позбавив НАЗК багатьох повноважень
У НАЗК піддали сумніву об'єктивність суддів і заявили про конфлікт інтересів в їхніх діях: вони визнали неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, за якою їх самих могли притягти до відповідальності.
Виконуючи рішення КСУ, НАЗК закрило доступ до реєстру е-декларацій, а НАБУ було змушене закрити 110 кримінальних справ про недостовірне декларування.
Якщо влада та всі її гілки не продемонструють достатньої політичної зрілості й відповідальності та не зможуть спільно виробити і прийняти рішення, що дадуть змогу Україні гідно вийти з нинішньої кризи, спричиненої рішенням КСУ, наслідки для країни на зовнішній арені будуть вельми сумними. Докладніше у матеріалі Тетяни Силіної "У правовій прострації" у ZN.UA.