Угорська громада та Міністерство освіти і науки України досягли взаєморозуміння в питанні закону про освіту, але Угорщина все одно не має наміру знімати свої претензії, заявила заступник міністра закордонних справ з питань європейської інтеграції Олена Зеркаль.
За її словами, минулої п'ятниці відбулася зустріч міністра освіти Лілії Гриневич з угорською громадою Закарпаття, під час якої вдалося "зняти усі турботи, які виникають у угорської громади" щодо закону.
"Фактично зараз на рівні громади та Міністерства освіти вже є порозуміння щодо того, які заходи задовольнять громаду, як це можливо реалізувати", - розповіла Зеркаль в ефірі "Радіо НВ", передає УНІАН.
Вона також вважає, що у відомства вийшло вибудувати відносини з угорською громадою, і це більше не може бути предметом спекуляцій на рівні Європейського союзу або НАТО.
При цьому Зеркаль припустила, що "Угорщина не зніматиме своїх претензій" щодо українського закону про освіту.
"Оскільки я розумію, то вони висуватимуть свої претензії, і я не очікую, що вони припинять провокувати і весь час використовувати всі можливі важелі для продовження спекуляцій, але ми виходимо з того, що треба бути конструктивними, і намагаємося знайти цей конструктив саме з громадою", - додала заступник міністра.
Вона також розповіла про те, що з послом Угорщини в Україні Ерно Кешкенем відбулася розмова щодо його заяв по Закарпаттю.
"З ним була проведена бесіда... Попередження було передано", - підкреслила Зеркаль.
Нагадаємо, 7 лютого заступник міністра закордонних справ України Василь Боднар за підсумками зустрічі в Ужгороді із заступником міністра зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини Левенте Модерой повідомив про те, що Київ і Будапешт дійшли згоди у мовному питанні. Однак у МЗС Угорщини наявність будь-яких домовленостей із Києвом заперечують.
Члени Венеціанської комісії не поділяють точку зору Угорщини про те, що навчання для нацменшин повинно проводитися лише угорською, і визнала право України перейти до змішаної системи викладання.
До того ж Угорщина вимагає від України юридичних гарантій, що закон "Про освіту" не запровадять без попереднього досягнення компромісу з угорською громадою щодо суперечливих питань.
Також голова МЗС Угорщини Петер Сіярто наполягав на перегляді Угоди про асоціацію Україна-ЄС, оскільки, на його думку, новий освітній закон порушує її принципи.
Детальніше про ультиматуми Угорщини та їхні наслідки для України читайте у статті "За півкроку до червоної риси" Володимира Кравченка для тижневика "Дзеркало тижня. Україна".