У Раді суддів України висловили власну думку щодо намірів Зеленського «ліквідувати» ОАСК

Документ
Поділитися
У Раді суддів України висловили власну думку щодо намірів Зеленського «ліквідувати» ОАСК © 1news.com.ua
Спочатку варто запустити оновлену Вищу кваліфікаційну комісію суддів, вважають у РСУ.

Рада суддів України 15 квітня провела засідання у форматі відеоконференції, під час якого схвалила звернення до президента і народних депутатів щодо законопроєктів про ліквідацію Окружного адміністративного суду Києва (№ 5369 ) та внесення змін до прикінцевих положень проєкту закону «Про судоустрій і статус суддів» (№5370).

«Обидва названі законопроекти є змістовно пов'язаними, а їх розгляд, прийняття депутатами та набрання чинності мають відбуватися одночасно. Відтак, заслухавши та обговоривши інформацію голови Ради суддів України Богдана Моніча члени Ради схвалили звернення до президента України та народних депутатів України», - йдеться у повідомленні.

3 лютого Вища рада правосуддя отримала з Офісу президента листа з проханням повідомити позицію щодо законопроекту «Про ліквідацію та утворення окружних адміністративних судів», юрисдикція яких поширюється на Київ та Київщину (згідно із проєктом закону, на зміну ОАСК має прийти Київський міський окружний адмінсуд).

4 березня ВРП надала Консультативний висновок, у якому нагадала, що суди в Україні утворюються, реорганізовуються і ліквідовуються законом, проєкт якого президент вносить до парламенту після консультацій з Вищою радою правосуддя.

Конституція України не передбачає підстав для ліквідації суду, вони мають бути визначені у відповідному законопроекті. Однак у проєкті закону №5369 такі підстави відсутні, вважають у Раді. Зокрема, нині не здійснюється зміна системи судоустрою або адміністративно-територіального устрою, яка б передбачала ліквідацію ОАСК.

Також для реалізації законопроєкту потрібні створення та початок роботи повноважного складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, оскільки переведення суддів із ліквідованих до новоствореного суду може відбуватися виключно на підставі та в межах рекомендацій ВККС.

Ліквідація Окружного адмінсуду збільшить навантаження на суддів Київського окружного адміністративного суду, який має отримати справи ОАСК до створення КМОАС. Кожен з 25 суддів додатково отримає близько двох тисяч справ. Це «поставить під загрозу належну реалізацію конституційного права громадян на судовий захист».

Крім того, у РСУ вважають, у проєкті закону немає належного обґрунтування доцільності та ефективності видатків державного бюджету на ліквідацію одного суду та створення замість нього іншого. Оскільки новостворений КМОАС «фактично виконуватиме функції ОАСК».

І, посилаючись на позицію Венеційської комісії щодо незалежності суддів, наголошують на тому, що незмінність суддів та безпека їх перебування на посаді є найважливішим елементом її забезпечення.

«Проєкти законів не розв'язують питання правового статусу та подальшої діяльності суддів Окружного адміністративного суду міста Києва», - наголошують у РСУ. Крім того, судді не бачать у них визначених законом підстав для звільнення або переведення суддів ОАСК.

У зверненні Ради судді наголосили на тому, що підтримують  бажання президента Володимира Зеленського зміцнити довіру до судових органів влади, але «наразі відсутні правові підстави для внесення та прийняття запропонованих президентом України проєктів законів».

«Рада суддів України готова долучитись до розробки та удосконалення чинного законодавства України у сфері судоустрою і статусу суддів, і закликає всі державні органи та інституції поважати та дотримуватись гарантій незалежності суддів та судів», - підсумовується у зверненні.

Нагадаємо, 13 квітня президент України Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради як невідкладний законопроєкт «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва».

ZN.UA першим, ще до появи на сайті парламенту, ознайомило читачів із текстом документа, отримавши його від джерела в керівництві парламенту. Так, процедури ліквідації ОАСК у законопроєкті Зеленського немає - натомість передбачається створення нового суду в столиці - Київського міського окружного адміністративного суду (КМОАС).

Формальною підставою для законопроєкту стала петиція з вимогою ліквідувати ОАСК, яку підписали понад 25 тисяч громадян. Однак, за даними ZN.UA, після затримання адвоката Юрія Зонтова, рідного брата голови суду Павла Вовка, токсичність ОАСК перевищила допустимі навіть в корупційному середовищі норми, й Офіс президента таки почав дистанціюватися від цього суду.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі