Який він, український футбольний уболівальник? Коли ж перейматися таким запитанням, як не в переддень Євро, з яким пов’язано стільки непевних сподівань та обґрунтованих тривог? Ближче роздивитися вітчизняного шанувальника гри мільйонів ми спробували з допомогою Київського міжнародного інституту соціології. На наше прохання КМІС опитав 1636 шанувальників футболу віком від 16 років, які проживають у 102 населених пунктах у всіх регіонах країни. Дослідження проводилося 21 квітня - 2 травня, похибка становить 2,5%.
Перше враження від отриманого матеріалу - український шанувальник футбольного мистецтва непогано інформований, помірно оптимістичний і досить об’єктивний. А ще доволі досвідчений. Згідно з результатами дослідження, 38% опитаних мають більш ніж 20-річний уболівальницький стаж, 20,9% цікавляться футболом від 10 до 20 років, 21,7% - понад п’ять років.
Роздуми вітчизняного вболівальника про прийдешню футбольну першість континенту, на наш погляд, рівною мірою позбавлені шапкозакидацтва й занепадництва. Зауважимо, що КМІС розпочав своє дослідження до того, як європейські віпи заговорили про бойкот української частини Євро. Однак аналіз відповідей дозволяє висловити припущення: демарш значної групи високопоставлених політиків і чиновників зі Старого Світу навряд чи істотно вплинув на настрої вітчизняних уболівальників. У майбутнє вони дивляться з оптимізмом, хоча оптимізм цей слід визнати доволі стриманим.
На запитання про ступінь готовності України до європейської першості більш як половина респондентів відповіла позитивно. Правда, тих, хто вважає, що держава повністю готова до турніру такого масштабу, трохи менше, ніж того хотілося б Борису Колеснікову, Григорію Суркісу та Маркіяну Лубківському. Таких усього лише 10,7%. Кількість тих, хто переконаний, що країна до Євро зовсім не готова, приблизно стільки ж - 9,3%. Однак тих, хто відповів, що Україна «скоріше готова», - 41,3%. Таку цифру можна визнати досить високою. З огляду на те, що останнім часом у медіа з’явилося багато матеріалів, що містять досить жорстку й цілком обґрунтовану критику на адресу організаторів турніру.
Значна частина респондентів вірить в успіх футбольного єврофоруму. Стримані оптимісти знову в більшості. Лише 11,2% переконані: турнір буде повністю успішним. Однак майже половина опитаних (49%) вважає, що Євро-2012 пройде скоріше успішно.
Пропонуємо вивчити географію поширення футбольного оптимізму. Так, серед тих, хто абсолютно упевнений в успіху турніру, 18% жителів Півдня, 10% мешканців Сходу країни, 9% жителів Центру республіки й лише 7% уболівальників із Західної України. Що ближче до Європи, то менше ілюзій?
28,6% вважають, що основним позитивним результатом проведення Євро-2012 в Україні буде підвищення престижу країни. Однак найпопулярнішою виявилася найбільш очевидна відповідь: 37,3% опитаних назвали головним «ефектом Євро» реконструкцію вітчизняних стадіонів. 21,4% зазначили, що підготовка до масштабного змагання стимулювала поліпшення якості автодоріг. Шанувальники футболу й у цьому питанні показали себе реалістами. 10,5% вважають, що організація турніру допомогла створити нові робочі місця. 8,6% розраховують, що проведення континентального футбольного форуму благотворно позначиться на відносинах нашої країни з Європою. І зовсім мало хто сподівається, що право приймати першість Старого Світу може поліпшити економічну ситуацію в державі, таких лише 6,2%.
Шанувальники футболу демонстрували тверезе мислення й у відповідях на інші запитання дослідження. Візитною карткою нашого вболівальника можна назвати розважливість. Матеріали опитування КМІС переконують: особисті симпатії не заважають нашому вболівальникові об’єктивно оцінювати події. Показовими із цього погляду були відповіді на запитання про майбутнє чемпіонство (нагадаємо, що дослідження проводилися, коли доля першості ще не вирішилася). Отже, 56,6% заявили, що хотіли б бачити чемпіоном київське «Динамо», але в його спроможність посісти місце на верхівці п’єдесталу вірили 34,8%. А 50,7% пророкували чемпіонство «Шахтареві», при тому, що хотіли цього лише 36,5%.
І ще одна переконлива ілюстрація. 22,8% назвали відверто поганим і ще 32,8% скоріше поганим суддівство у скандальному матчі «Динамо» (Київ) - «Шахтар», який відбувся 7 квітня на «Донбас-арені» й завершився перемогою господарів із рахунком 2:0. Тож помилки сімферопольського арбітра Юрія Вакса виявилися очевидними для більшості вболівальників. 28,9% визнали повністю несправедливим, а 26,3% скоріше несправедливим видалення столичного хавбека Дениса Гармаша. Тим цікавішою видається оцінка результату двобою. 48,5% вважають підсумок гри справедливим (повністю або скоріше), 44,7% - несправедливим (повністю або скоріше). Як нам здається, наведені цифри спростовують традиційну думку про те, що у вболівальника емоційне завжди бере гору над раціональним. Симпатії чи антипатії не завадили багатьом уболівальникам об’єктивно судити про побачене.
Як і очікувалося, серця більшості вболівальників віддані «Динамо» і «Шахтареві». За популярністю «Динамо» значно перевершує гірників. У своїх симпатіях біло-блакитним призналися 41,5%, «торсида» помаранчево-чорних - 26,8%. Третій за популярністю клуб, харківський «Металіст», помітно відстав від флагманів із досить скромними 7,8% підтримки. Як здається, буде цікаво вивчити ареал розселення фанів. Динамівські переважно живуть у Центральній (68% тамтешніх уболівальників небайдужі до Андрія Шевченка і компанії), а також Західній (51%) Україні. Трохи слабкіше «динаміки» представлені на Півдні (28%) і відносно негусто їх на Сході (12%). У шанувальників «вибійників» усе з точністю до навпаки. Симпатиками команди Луческу вважають себе 58% усіх фанів, які проживають на Сході, і лише 13% жителів західних областей. Привертає до себе увагу той факт, що в теплих краях «Шахтар» поступається за популярністю «Динамо» - уболівальників чемпіона там на 6% менше, ніж шанувальників віце-чемпіона.
Цікаво порівняти ці дані з торішніми. В 2011-му, згідно з дослідженнями того ж таки КМІС, уболівальниками «Динамо» назвалися 40% опитаних, шанувальниками «Шахтаря» - 30%. Таким чином, за рік армія фанів біло-блакитних зросла, а лави «інчадос» помаранчево-чорних порідшали. І це при тому, що минулий період для команди Сьоміна важко назвати успішним.
Примітно й те, що динамівські «збірники» користуються у вболівальників більшим авторитетом, ніж гірняцькі. У списку футболістів, які викликають у шанувальників футболу максимальну довіру та симпатію, попереду динамівці - форвард Андрій Шевченко (44,4%) і голкіпер Олександр Шовковський (31,3%). У їхнього одноклубника, вінгера Олега Гусєва, - 26,9%. Рейтинги «шахтарів» нижчі - 10,2% у воротаря Андрія П’ятова, 9,5% - у захисника Ярослава Ракицького, 8,1% - у його колеги по амплуа Дмитра Чигринського. Шевченко, Шовковський, Гусєв, а також опорник Анатолій Тимощук, який виступає за «Баварію», і дніпропетровський атакуючий хав Євген Коноплянка склали п’ятірку майстрів, від яких шанувальники футболу очікують найвиразнішої гри на майбутньому Євро. Про те, що динамівський воротар «СаШо» опиниться поза грою через травму, учасники опитування тоді ще не знали…
З приводу виступу нашої команди вітчизняні шанувальники шкіряного м’яча не надто тішаться надією. Всупереч поширеній думці, вони не дуже вірять у дива. Доказ того - відповіді на запитання, що слід вважати успіхом для нашої збірної на цій першості. Судіть самі. 50,7% вважають удачею вихід нашої національної команди з групи (при цьому 46,1% думають, що дружині Блохіна це вдасться). Потрапляння в четвірку вважають успіхом 21,9% (16% вірять, що це можливо). Для 12,2% вершиною мрій є участь синьо-жовтої збірної у фінальному матчі (посильним це завдання вважають тільки 6,1%). Нарешті, 9,3% упевнені, що нашим хлопцям варто замахнутися на золото, і всього 4,6% не називають таку мрію занадто зухвалою. Оцініть належним чином реалізм пересічних уболівальників, що вигідно відрізняється від нестримного оптимізму вболівальників високопоставлених. Згадайте, як деякі відомі політики, високопоставлені чиновники та футбольні боси без найменшої іронії обговорюють наші шанси на завоювання золота. А наче ж серйозні люди.
Заслуговує на увагу ставлення шанувальників гри мільйонів до персони стернового збірної. 48% учасників дослідження оцінюють запрошення у збірну «фартового» Блохіна як цілком виправданий крок. Ще 36,7% підтримують це рішення частково. Категорично проти висловилися тільки 2,4%. Подібний кредит довіри можна пояснити, оскільки саме Олег Володимирович є (згідно із цим опитуванням) найвідомішою і найавторитетнішою людиною в нашому футболі. Показник упізнаваності живої легенди - 98,1%. Позитивно до нього ставляться 83,7%. Негативно - 2,8%. При цьому 37,8% упевнені, що саме коуч має нести основну відповідальність у разі невдалого виступу нашої команди. Але при цьому ще більше (41,2%) впевнених у тому, що насамперед питати в разі можливого конфузу треба з футболістів. Судячи з усього, до наставника у вболівальників поки що менше запитань, ніж до гравців.
Отже, Блохін - носій найнижчого антирейтингу. Володарем найвищого є Григорій Суркіс. 19,6% заявили про негативне ставлення до президента Федерації футболу. Але при цьому 48,6% оцінюють Григорія Михайловича позитивно. Про його діяльність на посаді очільника Федерації футболу відгукуються схвально 12,6%, і скоріше добре - 26,6%. 11,2% вважають його роботу беззастережно корисною, 23,8% - швидше корисною. Твердо переконані, що його діяльність була шкідливою тільки 4,5%.
10,2% абсолютно і 23,8% частково згодні з тим, що ФФУ потребує нового керівника. Однак у списку потенційних претендентів на цю посаду лідирує… Григорій Суркіс. Саме його підтримали б 26,7% опитаних, якби вибори президента вітчизняної федерації відбулися просто зараз. Слідом за Григорієм Михайловичем розташувався його вічний опонент - президент «Шахтаря» Рінат Ахметов. Його хотіли б бачити на чолі ФФУ 19,1%. Інші потенційні здобувачі помітно відстали. До речі, близько половини опитаних (47,6%) поінформовані про тертя між Григорієм Михайловичем і Рінатом Леонідовичем. 32,3% схильні в цьому конфлікті підтримати Суркіса, 31,6% - Ахметова, 29,3% не мають наміру підтримувати нікого.
Враховуючи масштаби та характер критики (обґрунтованої і не дуже), висловлюваної останнім часом на адресу президента ФФУ, він, на наш погляд, має бути вдячним основній масі вболівальників за досить тверезу оцінку його роботи. А от що його напевно засмутить (а нас, признатися, здивувало), то це відповідь на запитання «Хто, на вашу думку, зробив найбільше для отримання Україною права проводити Євро-2012?». На першому місці опинився президент ФК «Шахтар» з результатом 36,1%. Голова ФФУ - другий (33%).
Попри те що саме Суркіс і Ахметов є фаворитами вболівальників у «народному» рейтингу кандидатів на пост голови ФФУ, значна частина опитаних бажала б бачити в цьому кріслі персону іншого штибу. На запитання, представник якого амплуа має очолити Федерацію футболу України, 30,3% (що досить неочікувано) висловили припущення, що цією людиною повинен бути професійний футбольний тренер. 20,9% хотіли б бачити на цій посаді заможного бізнесмена, який має досвід керівництва футбольним клубом, 18,8% висловилися за колишнього авторитетного футболіста, 18% - за кадрового футбольного чиновника. Політика на цьому посту хотіли б бачити тільки 0,4%. Представники цієї категорії вболівальникам не до вподоби.
Чутки про те, що дні Суркіса на посаді голови ФФУ добігають кінця, поширюються давно. Операцію з його усунення було відкладено до кращого часу - до закінчення Євро. Хто стане новим начальником у вітчизняному футбольному господарстві, можна тільки здогадуватися. Але особам, котрі безпосередньо причетні до процесу, ми настійно рекомендуємо вивчити матеріали цього дослідження. І, по можливості, прислухатися до думки громадян. Адже футбол насамперед існує для вболівальників. Чи не так?
Дуже цікаву інформацію можна почерпнути з відповідей на запитання про суддівство. Про те, що арбітраж мало не головне лихо нашого футболу, не каже тільки дуже ледачий. Що з цього приводу думає вітчизняний шанувальник гри?
Дивуйтеся: майже половина (49,1%) вважає, що суддівство в більшості матчів чесне, хоча мають місце випадки необ’єктивного арбітражу. 20,5% вважають суддівство загалом чесним. І тільки 5,9% кажуть про відверто упереджене суддівство в більшості матчів.
Високо оцінюють кваліфікацію вітчизняних рефері тільки 8,3%. Однак 60,8% при цьому переконані, що наші арбітри скоріше кваліфіковані. Про низький професійний рівень людей у чорному з українськими паспортами заявили тільки 3,5%. Тоді як 64,1% переконані, що слід і далі запрошувати для обслуговування матчів нашої прем’єр-ліги іноземних арбітрів.
Роботу відомого фахівця П’єрлуїджі Коліни на посту куратора суддівського корпусу ФФУ вболівальники оцінили своєрідно. 40,4% переконані, що якість суддівства після його приходу не змінилася, 31% вважають, що воно скоріше поліпшилося. І тільки 7,9% вважають, що його поява добре позначилося на рівні арбітражу.
А тепер найцікавіше. Переважна більшість (63,1%) упевнені, що корінь суддівських бід - у тиску на арбітрів з боку президентів і власників футбольних клубів, які підкуповують і залякують рефері. 21,3% вважають, що на суддів тисне ФФУ. 16,6% прямо пов’язують проблеми у суддівстві із кваліфікацією арбітрів. 30,1% опитаних переконані, що найчастіше впливав на суддів в останній першості України Рінат Ахметов. 18,2% підозрюють у цьому Григорія Суркіса. Власник «Дніпра» Ігор Коломойський «заслужив» скромні 1,7%. А 24,8% респондентів заявили, що найчастіше надмірною прихильністю суддів користувався донецький «Шахтар». Із цим згодні, зокрема, 37% уболівальників «Карпат», 35 - «Дніпра», 33 - «Динамо», 18 - «Металіста» і 9% фанів самого «Шахтаря». Надмірну суддівську лояльність стосовно «Динамо» побачили 16,1%. Серед них 32% уболівальників «Металіста», 26 - «Шахтаря», 15 - «Дніпра», 13 - «Карпат» і 7% шанувальників біло-блакитних.
Керманичам нашого футболу було б корисно познайомитися й зі ставленням уболівальників до можливого проведення спільних змагань між українськими та російськими командами. Категорично проти об’єднаного розіграшу Кубків України та Росії 27,3% (зокрема 39% на Заході, 34 - у Центрі, 19 - на Півдні й 16% на Сході). Скоріше проти - 18,6%. Скоріше за - 23,3%. Безумовно за - 22,9% (36% на Сході, 32 - на Півдні, 13 - на Заході, 12% у Центрі). Об’єднання чемпіонатів - іще менш приваблива ідея. Переконаних прихильників - 19,5%. Основна маса - жителі Сходу (34%) і вболівальники віком за 60 років (28%). Переконаних противників - 30,7% (41% жителів західних регіонів, 36 - Центру, 26 - Півдня й 19% жителів Сходу). Не бажають бути глядачами «змішаної» першості 33% уболівальників віком від 30 до 39 років, 32 - віком від 40 до 49 років, 31% - віком від 16 до 29 років. Читайте й осмислюйте, футбольні вожді.
І, нарешті, останнє. Футбольний уболівальник показав себе надзвичайно доброзичливою істотою. У запропонованому для дослідження переліку футбольних діячів було представлено найрізноманітніших персонажів. Зокрема й тих, хто має репутацію одіозних і славу провокаторів. Але в усіх без винятку випадках позитивне ставлення набагато перевищувало негативне. Беріть у вболівальників уроки толерантності, панове футболісти, тренери, президенти й коментатори!