Можливість проведення нового саміту в нормандському форматі обговорювалася під час консультацій в Єлисейському палаці 16 квітня, але дату поки що не визначено, розповів журналістам міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас.
Минулої п'ятниці президенти України і Франції Володимир Зеленський і Еммануель Макрон зустрічалися очно, федеральна канцлерка Німеччини Ангела Меркель, як і повідомляло ZN.UA за день до проведення консультацій, приєдналася до них по відеозв'язку.
«Про це йшлося під час візиту президента Зеленського у Париж, канцлерка Меркель брала участь по відеозв'язку. Ми будемо зараз говорити один з одним на робочому рівні про те, чи доречна зустріч нормандського формату, неважливо, на якому рівні... результату поки немає», - цитує міністра «Інтерфакс-Україна».
На думку Мааса, на сьогодні, щоб зняти напруженість на російсько-українському кордоні і повернути дію режиму припинення вогню в Донбас, вистачить засідань Ради міністрів закордонних справ Європейського Союзу.
«Ми вважаємо у цій ситуації цей формат відповідним тому, щоб внести вклад в деескалацію ситуації», - додав він.
Маас вважає за необхідне продовжувати закликати всі сторони конфлікту до припинення провокацій і повернення до планів реалізації Мінських угод. «Ми вважаємо, що конфлікт може бути вирішений у дипломатичний спосіб», - додав міністр.
Раніше у розмові з президентом РФ Владіміром Путіним канцлерка Німеччини чітко вказала на відповідальність Росії до загострення в Донбасі та закликала його до деескалації. У тому, що деескалація на сході України залежить від ухвалених у Кремлі рішень, переконані й Сполучені Штати. Однак голова МЗС Німеччини знову використав формулювання із закликом до «обох сторін».
Росія стягує війська до кордону України, зокрема з боку тимчасово окупованого Криму, з кінця минулого місяця. 8 квітня розслідувачі Conflict Intelligence Team (CIT) опублікували матеріал про новий польовий табір російської армії на полігоні «Погоново» у Воронезькій області. Військовий тиск посилюється войовничою риторикою Кремля, який відкрито погрожує Україні війною та залякує знищенням державності.
Україна і партнери стурбовані перекиданням російських військ і збільшенням їх кількості біля кордонів з нашою державою, зокрема з боку тимчасово окупованого Криму. 16 квітня, як і повідомляло ZN.UA, в Елісейському палаці відбулися переговори між президентом України Володимиром Зеленським та французьким головою Еммануелем Макроном. Потім за допомогою відеозв'язку до них приєдналася канцлерка Німеччини Ангела Меркель. Президент РФ Владімір Путін до обговорення не підключався.
2 квітня телефонну розмову провели президенти України і США Володимир Зеленський і Джо Байден. 16 квітня - президенти Байден і Путін, під час розмови президент США закликав російського лідера до деескалації і запропонував зустрітися найближчими місяцями. США закликали Німеччину і Францію активніше підтримувати Україну та попередили Кремль, що ескалація агресії проти України матиме наслідки для Росії.
Українські та зарубіжні експерти вважають, що, нагнітаючи напруженість на кордоні та ескалацію в Донбасі, РФ переслідує кілька цілей : «тестує» західну демократію на готовність жорстко протидіяти авторитарним режимам, чинить психологічний тиск на Україну, відволікає увагу росіян від внутрішніх проблем, посилає сигнал підтримки бойовикам в ОРДЛО.
Докладніше про те, що відбулося в останні дні у тимчасово окупованих районах Донбасу, біля кордонів і навколо України та як це варто розуміти, читайте у статтях Сергія Немирича «Воєнна тривога квітня 2021 року: кілька простих висновків» та Олексія Їжака «Тайговий casus belli» у ZN.UA.