Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав колег з Латвії, Литви та Естонії, як членів Європейського Союзу та НАТО, щоб вони говорили з іншими членами цих організацій про необхідність практичної підтримки України на тлі стягування Росією військ до кордонів.
"Звичайно, (і я про це відкрито говорив у понеділок в Брюсселі в Північноатлантичному альянсі і згадав про це сьогодні в спілкуванні з колегами), що слів підтримки недостатньо. У мене немає сумнівів, що Естонія, Латвія, Литва завжди готові не тільки словом, але і конкретною справою підтримати Україну. Але я також звернуся до колег з проханням, щоб вони, як члени ЄС та НАТО, говорили з іншими членами цих організацій про необхідність практичної підтримки України. Важливо дати Росії чітко зрозуміти, що наслідки в разі військових авантюр з її боку, будуть дуже болісними", - сказав Кулеба на спільній пресконференції з міністрами закордонних справ Литви, Латвії та Естонії в Києві в четвер.
Глава української дипломатії додав, що всі четверо міністрів засудили загострення Росією ситуації з безпекою, дії та заяви Москви, спрямовані на ескалацію військового напруги та підрив дипломатичних зусиль з врегулювання російсько-українського конфлікту.
"Балтійські країни так само добре, як Україна, знають, що таке бути об'єктом токсичної російської пропаганди, але навіть мої гості сьогодні вражені тим рівнем дегуманізації українців і російської дезінформації, яка спостерігається останнім часом не тільки на російських ток-шоу, але і в заявах російських чиновників", - зазначив він.
Російські чиновники відкрито погрожують Україні війною та залякують знищенням української державності, підкреслив Кулеба.
"Я хочу сьогодні відповісти на це дуже просто двома фразами. Перше: не дочекаєтеся. Друге: ми не боїмося. Україна сама досить сильна і має надійних друзів для того, щоб захистити свою державність", - підкреслив він.
Глава МЗС України додав, що Литва, Латвія та Естонія підтвердили готовність до спільних дій в ООН, ОБСЄ та в інших міжнародних організаціях для консолідації дієвої міжнародної підтримки України в протистоянні російської агресії.
"Світ - на боці України та міжнародного права, це один з елементів стримування Росії від нерозважливих дій", - повідомив глава МЗС України.
У НАТО серйозно стурбовані триваючим розвитком подій на сході України та закликають РФ негайно припинити нарощування військ. Перед цим міністри закордонних справ держав «Великої сімки» висловили підтримку Україні та закликали Росію припинити провокації на кордоні та в окупованому Криму.
Україна та партнери стурбовані перекиданням російських військ і збільшенням їх кількості біля кордонів з нашою державою, зокрема з боку тимчасово окупованого Криму; Росія пояснює маневри "проведенням планових навчань".
Речник президента Росії Дмітрій Пєсков у відповідь на питання заявив, що Росія "переміщує війська на своїй території та на свій розсуд, тому це нікого не повинно турбувати". Потім Пєсков сказав, що при силовому сценарії на сході України може повторитися трагедія Сребрениці, де підтримувані Росією сербські формування влаштували боснійським мусульманам геноцид. Ця трагедія стала найбільшим масовим вбивством в Європі з часів Другої світової.
Перед цим МЗС Росії пригрозило Україні "незворотними наслідками" вступу в НАТО. Так речник МЗС РФ Марія Захарова заявила про те, що вступ України в НАТО призвів би до масштабної ескалації на сході країни.
Після того як президент РФ Володимир Путін поговорив телефоном з канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель про нарощування російських військ біля кордонів України, заступник голови адміністрації президента Росії Дмитро Козак почав погрожувати Україні "початком кінця" якщо почнуться бойові дії в Донецькій та Луганській областях, частина яких окупують підконтрольні Кремлю угруповання "ДНР" і "ЛНР".
Під час розмови Меркель закликала Путіна до деескалації на сході України. Пресслужба Кремля змовчала про це, подаючи свій пресреліз про телефонну розмову Меркель з Путіним. Кремль традиційно переклав відповідальність за окупацію частини Донецької та Луганської областей на Україну. З аналогічною заявою напередодні виступило російське МЗС. Кремль знову закликав Київ до "налагодження прямого діалогу з Донецьком і Луганськом" й "правового оформлення особливого статусу Донбасу".
Детальніше про те, як Київ хоче домогтися від НАТО виконання рішення Бухарестського саміту та чи вдасться Україні отримати хоча б План дій щодо членства, читайте в статті Володимира Кравченка "Обіцяного тринадцять (?) років чекають".