Очільник МЗС України Дмитро Кулеба на засіданні Ради міністрів закордонних справ Європейського Союзу представив вітчизняний план стримування ескалації російської агресії. Наріжним каменем плану є розширення санкцій.
«На засіданні Ради міністрів закордонних справ ЄС поінформував колег про небезпечний курс РФ на загострення. Я запропонував покроковий план дій задля стримування подальшої ескалації РФ. Основний елемент: підготовка нового пакету секторальних санкцій. Персональних вже недостатньо», - написав він у Twitter.
Рада ЄС у закордонних справах є найвищим органом Євросоюзу, що ухвалює спільні практичні рішення та формує об’єднану позицію держав-членів із зовнішньополітичних і безпекових питань.
Україна отримала запрошення взяти участь у засіданні 19 квітня від високого представника ЄС Жозепа Борреля. Провідною темою онлайн-зустрічі є загострення в Донбасі та дій Росії біля українських кордонів.
На засіданні Ради міністрів закордонних справ ЄС поінформував колег про небезпечний курс РФ на загострення. Я запропонував покроковий план дій задля стримування подальшої ескалації РФ. Основний елемент: підготовка нового пакету секторальних санкцій. Персональних вже недостатньо. pic.twitter.com/M94Jy6oeBk
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) April 19, 2021
Росія стягує війська до кордону України, зокрема з боку тимчасово окупованого Криму, з кінця минулого місяця. 8 квітня розслідувачі Conflict Intelligence Team (CIT) опублікували матеріал про новий польовий табір російської армії на полігоні «Погоново» у Воронезькій області. Військовий тиск посилюється войовничою риторикою Кремля, який відкрито погрожує Україні війною та залякує знищенням державності.
Україна і партнери стурбовані перекиданням російських військ і збільшенням їх кількості біля кордонів з нашою державою, зокрема з боку тимчасово окупованого Криму. 16 квітня, як і повідомляло ZN.UA, в Елісейському палаці відбулися переговори між президентом України Володимиром Зеленським та французьким головою Еммануелем Макроном. Потім за допомогою відеозв'язку до них приєдналася канцлерка Німеччини Ангела Меркель. Президент РФ Владімір Путін до обговорення не підключався.
2 квітня телефонну розмову провели президенти України і США Володимир Зеленський і Джо Байден. 16 квітня - президенти Байден і Путін, під час розмови президент США закликав російського лідера до деескалації і запропонував зустрітися найближчими місяцями. США закликали Німеччину і Францію активніше підтримувати Україну та попередили Кремль, що ескалація агресії проти України матиме наслідки для Росії.
Українські та зарубіжні експерти вважають, що, нагнітаючи напруженість на кордоні та ескалацію в Донбасі, РФ переслідує кілька цілей : «тестує» західну демократію на готовність жорстко протидіяти авторитарним режимам, чинить психологічний тиск на Україну, відволікає увагу росіян від внутрішніх проблем, посилає сигнал підтримки бойовикам в ОРДЛО.
Докладніше про те, що відбулося в останні дні у тимчасово окупованих районах Донбасу, біля кордонів і навколо України та як це варто розуміти, читайте у статтях Сергія Немирича «Воєнна тривога квітня 2021 року: кілька простих висновків» та Олексія Їжака «Тайговий casus belli» у ZN.UA.