Національне антикорупційне бюро встановило причетність низки правоохоронних органів до зникнення екссудді Миколи Чауса ще у 2016 році, заявив директор НАБУ Артем Ситник в інтерв'ю ZN.UA. За словами глави антикорбюро, спираючись на попередній досвід, він не виключав, що НАБУ відразу можуть не віддати Чауса вже після того, як він з'явився у Вінницькій області.
"Я не можу сказати, що знав, але попередній досвід мені підказував, що може бути саме так. Чесно кажучи, коли він зник ще першого разу, я не зміг для себе пояснити — чому? Кримінальну справу, за якою екссуддя розшукувався, — банальний хабар. За версією слідства, він вимагав 100 тисяч доларів, але коли відчув недобре, вимагав 150 тисяч", - заявив Ситник.
При цьому за його словами, складно сказати, чи за ризик Чаус попросив більшу суму грошей. Ситник пояснив, що справа, за прийняття "правильних рішень" в якому передбачався хабар, не пов'язана з владою, грошима або якимись потоками: фігурант звинувачувався в розповсюдженні наркотичних речовин.
При цьому Чаус був не зовсім простим суддею. Він брав замовні рішення, продиктовані Банковій через колишнього народного депутата Олександра Грановського. На питання про те, чи вдалося в ході розслідування його зникнення встановити факт, що Чаус неодноразово зустрічався з п'ятим президентом Петром Порошенком особисто директор НАБУ відповів, що "у нас, звичайно, була інформація, що екссуддя приймав низку рішень, що згодом отримали деяке політичне забарвлення. Тому, коли ми його документували, то робили це виключно своїми силами: без поліції і СБ".
"Якщо ви пам'ятаєте, коли він зник стався великий скандал: генпрокурор Луценко звинуватив НАБУ в незаконному прослуховуванні телефонів, в тому числі і охорони президента. Це була перекручена інформація, проте в ході відпрацювання версій його зникнення з України ми встановили, що до цього причетні співробітники правоохоронних органів і спецслужб. На прохання самого екссудді або проти його волі це сталося — відкрите питання ", - додав Ситник.
Говорячи про можливу причетність співробітників Управління державної охорони до вивезення Чауса з України в 2016 році, за яку відповідав на той момент глава ГУР Міноборони Бурба директор НАБУ не став називати прізвища і абревіатури через високу політизованість цієї справи. Однак, він заявив, що НАБУ встановило факт причетності низки правоохоронних органів.
Також Ситник додав, що остаточний результат розслідування багато в чому залежить від того, що скаже сам екссуддя. Крім того, за даними НАБУ, у Чауса були контакти з охороною президента України.
"Я можу тільки повторити, що екссуддя перетнув кордон, скажімо так, за досить дивних обставин", - додав Ситник, коментуючи інформацію про те, що за забезпечення безпеки Чауса до моменту вивезення відповідали співробітники ГУР, які й передали його "УДОшникам" в аеропорту.
Також директор НАБУ утримався від коментарів з приводу того, що Чауса могли вивозити з України за документами молдавського бізнесмена або по "зеленці".
"І в цій частині я поки утримаюся від коментарів. Я сподіваюся, що тепер ця людина дасть свідчення і проллє світло на події, що відбувалися п'ять років тому", - вказав Ситник.
З Артемом Ситником поспілкувалася редактор відділу політики ZN.UA Інна Ведернікова, всі її статті й інтерв'ю читайте тут.
3 квітня 2021 року в центрі Кишинева, незабаром публікації журналістського розслідування про причетність українських спецслужб до втечі Чауса з України, суддю викрали. Молдавське слідство встановило, що це зробили українські спецслужби.
30 липня Микола Чаус з'явився в селі Мазурівка Вінницької області. За даними журналіста Юрія Бутусова, суддю тривалий час тримали на базі Головного управління розвідки Міноборони. З села Чауса до Києва вивезли співробітники СБУ, в столиці за ними гналися детективи НАБУ, але відбити суддю не змогли.
НАБУ звинуватило СБУ в перевищенні повноважень і вимагало доставити підозрюваного до суду для обрання запобіжного заходу. В СБУ претензії відкинули, заявивши, що взяли Чауса під охорону заради забезпечення його безпеки.
У 2016 році суддю Дніпровського районного суду Києва Миколу Чауса затримали детективи НАБУ за підозрою в отриманні 150 тисяч доларів хабаря. Частину грошей він сховав на своїй земельній ділянці, в скляній банцыі. Перебуваючи під слідством, Чаус залишив межі України, в березні 2017 року його затримали в Молдові.