Забравши екссуддю Дніпровського райсуду Києва Миколи Чауса після того, як він 30 липня з'явився у Вінницькій області, Служба безпеки демонстративно порушила закон, заявив директор Національного антикорупційного бюро Артем Ситник в інтерв'ю ZN.UA. При цьому він повідомив, що якщо керівники МВС і Офісу генпрокурора подзвонили НАБУ після засідання РНБО, де знаходилися на момент затримання Чауса СБУ, то глава Служби безпеки зв'язався з Бюро тільки ввечері 3 серпня.
"Керівники СБУ, МВС та Офісу генпрокурора в той момент не були на зв'язку, бо засідали в РНБО. За збігом обставин або заздалегідь затвердженим планом — не знаю. Однак пізніше міністр МВС і генпрокурорка все-таки подзвонили, а ось фідбек з боку глави СБУ Івана Баканова ми отримали тільки вчора. Якщо не брати до уваги кинутого в ящик для кореспонденції НАБУ листи слідчому про те, що екссуддя — потерпілий у їхній справі", - розповів Ситник.
Директор НАБУ назвав всю ситуацію з Чаусом і СБУ нонсенсом. За його словами, в процесі роботи Бюро виникали спірні ситуації між керівниками силових структур, проте після, скажімо так, зняття емоцій — закон домінував.
"Зараз ні. І якщо поліція і прокуратура спрацювали за законом, СБУ його демонстративно порушила. Що, я сподіваюся, усвідомила і, в підсумку, прийняла правильне рішення, повідомивши НАБУ про місце перебування підозрюваного екссудді", - додав Ситник.
З Артемом Ситником поспілкувалася редактор відділу політики ZN.UA Інна Ведернікова, всі її статті та інтерв'ю читайте тут.
3 квітня 2021 року в центрі Кишинева, незабаром публікації журналістського розслідування про причетність українських спецслужб до втечі Чауса з України, суддю викрали. Молдавське слідство встановило, що це зробили українські спецслужби.
30 липня Микола Чаус з'явився в селі Мазурівка Вінницької області. За даними журналіста Юрія Бутусова, суддю тривалий час тримали на базі Головного управління розвідки Міноборони. З села Чауса до Києва вивезли співробітники СБУ, в столиці за ними гналися детективи НАБУ, але відбити суддю не змогли.
НАБУ звинуватило СБУ в перевищенні повноважень і вимагало доставити підозрюваного до суду для обрання запобіжного заходу. В СБУ претензії відкинули, заявивши, що взяли Чауса під охорону заради забезпечення його безпеки.
У 2016 році суддю Дніпровського районного суду Києва Миколу Чауса затримали детективи НАБУ за підозрою в отриманні 150 тисяч доларів хабаря. Частину грошей він сховав на своїй земельній ділянці, в скляній банцыі. Перебуваючи під слідством, Чаус залишив межі України, в березні 2017 року його затримали в Молдові.