Вищий антикорупційний суд змінив запобіжний захід підозрюваному у корупції екссудді Дніпровського районного суду Києва Миколі Чаусу – замість цілодобового домашнього арешту він може вийти під заставу у 717,9 тисячі грн.
Таке рішення ухвалили судді Євген Крук, Олексій Кравчук та Інна Білоус, повідомляє Центр протидії корупції.
12 січня Чаусу продовжили домашній арешт, під яким він перебуває із серпня минулого року. У рішенні суд послався на норми КПК України, за якими загальний строк домашнього арешту під час досудового розслідування не може бути більшим, ніж 6 місяців (досудове розслідування вже давно завершено і зараз у справі Чауса триває судовий розгляд).
Таким чином, граничний строк домашнього арешту екссудді мав закінчитися 3 лютого. Прокурор ініціювала зміну домашнього арешту на тримання під вартою, але суд задовольнив клопотання лише частково і призначив Чаусу заставу.
Якщо упродовж п’яти днів за екссуддю внесуть гроші, він зможе вільно пересуватися Києвом. Водночас за підозрюваним збережеться необхідність утримуватися від спілкування зі свідками, здати паспорт та носити електронний браслет. Термін дії обов'язків – два місяці.
У лютому 2017 року Чауса затримали у Молдові, а у квітні 2021 року, не дочекавшись на рішення суду та екстрадицію у законний спосіб, екссудю вивезли до України. До втечі Чауса і його повернення на батьківщину можуть бути причетні українські спецслужби, офіційний Київ це заперечує.
За даними журналіста Юрія Бутусова, після повернення суддю тривалий час тримали на базі Головного управління розвідки Міноборони. 30 липня Микола Чаус з'явився в селі Мазурівка на Вінничині. Звідти у Київ його вивезли співробітники СБУ, детективи НАБУ відбити суддю не змогли.
Про місцезнаходження колишнього судді спецслужбовці повідомили детективів листом. 3 серпня Чауса затримали у столичній лікарні «Феофанія», 4 серпня Вищий антикорупційний суд відправив його під цілодобовий домашній арешт.
Метою вивезення Чауса до Молдови було врятувати його самого від кримінального переслідування і убезпечити його високих покровителів (суддя вважався креатурою народного депутата Олександра Грановського з найближчого оточення президента Петра Порошенка). Своєю чергою у поверненні Чауса до України зацікавлене чинне політичне керівництво, одержиме ідеєю «посадити попередника». Як суддя-втікач об'єднав Петра Порошенка і Володимира Зеленського, читайте в статті Віктора Трепака «Про одного Чауса і двох президентів» у ZN.UA.