Серед різноманітних премій та стипендій, заснованих в Україні протягом одинадцяти років незалежності, відзнаки за наукові досягнення присуджуються не багатьом. Принаймні у вищих навчальних закладах країни матеріально підтримувати наукові розробки авторських колективів із врученням відповідних дипломів донедавна було не заведено.
«Крига скресла» у Дніпропетровському національному гірничому університеті (ДНГУ), де в лютому нинішнього року вчена рада затвердила положення про три щорічні премії ДНГУ, які присуджуються за значні досягнення в галузі освіти й науки. Причому праці авторів одночасно повинні сприяти навчальному процесу і розвитку науки, підвищуючи при цьому престиж альма-матер. На отримання премії висуваються навчально-методичні й наукові розробки у завершеній формі, опубліковані не менше як за рік до їх висування, підручники та монографії.
У конкурсі можуть брати участь викладачі, науковці, інженерно-технічні працівники структурних підрозділів університету, докторанти, аспіранти та студенти (останніх не більше п’яти осіб) у складі колективу претендентів. Премія не може присуджуватися уже нагородженим за висунуту роботу або тим, чию працю висувають в іншій номінації. Висування здобувачів проводять факультети та інститути університету.
Перші три премії ДНГУ за 2002 рік по три тисячі гривень кожна було вручено минулого тижня. Ланцюг трагічних подій нинішнього року на шахтах України відбився на виборі лауреатів. Ними став авторський колектив із чотирьох осіб під керівництвом професора Віктора Ткачова за наукову розробку «Комп’ютерна система автоматизованого управління конвеєрними лініями (САУКЛ)». Завдяки цій системі можна запобігти практично будь-якій позаштатній ситуації під землею. Ще одну премію отримали розробники «Наукового обгрунтування конструктивних параметрів і створення мобільної піднімальної установки для аварійно-рятувальних робіт». І, нарешті, останню — за монографію «Несиметричні пошкодження в електромережах кар’єрів» отримали ректор ДНГУ академік НАНУ Геннадій Півняк та професор Федір Шкрабець.
У перспективі кількість лауреатів, як і величина премії, можуть збільшитися. Залежить це насамперед від важливості запропонованих до розгляду наукових розробок, які сприяють підвищенню якості освіти, розвитку науки та паливно-енергетичного комплексу України.