Обмінний курс гривні до долара на міжбанківському ринку за тиждень знецінився на 2,2%, перевищивши показник 28 гривень за 1 долар - найнижчого значення за останні 12 місяців. Про це заявив голова Ради Національного банку Богдан Данилишин.
За версією Нацбанку, причиною падіння курсу стало значне переваження попиту над пропозицією.
"Така динаміка курсу гривні до іноземних валют визначалася значним переважанням попиту на іноземну валюту з боку клієнтів банків над її пропозицією, як на сегменті СПОТ, так і форвард (чистий попит на іноземну валюту минулого тижня в середньому на день перевищував 88 млн доларів США)", - написав Данилишин.
При цьому, інтервенції Нацбанку, що перевищили попередній тиждень у 3,3 раза, не згладили ситуації на валютному ринку. Національний банк минулого тижня здійснив продаж іноземної валюти на суму 331 млн дол. (100 млн дол. - за 04-06 січня 2022 року).
"Характерно, що на відміну від попередніх епізодів переважання попиту іноземної валюти над пропозицією на міжбанку, упродовж минулого тижня банки переважно купували валюту в позицію (валютна позиція банку — співвідношення між сумою активів, позабалансових вимог у певній іноземній валюті та сумою балансових і позабалансових зобов’язань у цій самій валюті, - ред.)", - повідомляє Данилишин.
За операціями фізичних осіб, як на готівковому, так і безготівковому валютному ринку, також спостерігалося переважання попиту на іноземну валюту.
"Зростання чистої купівлі іноземної валюти фізичними особами минулого тижня компенсувало її чистий продаж у перший тиждень нового року. З початку року чиста купівля населенням іноземної валюти становила 7 млн дол. у готівковій формі та 19 млн дол. США – у безготівковій", - зазначив Данилишин.
Нагадаємо, у Мінекономіки заявлють про про $16 трильйонів надлишку грошової маси в світі, і що саме це впливає на інфляцію в Україні.
Падіння гривні нижче 28 грн за долар не стало несподіванкою. Про те, що поточного тижня курс національної валюти може рушити до зони 28,2−28,3 грн за долар, такий прогноз давав керівник відділу аналітики ДК Forex Club Андрій Шевчишин. Він назвав конкретні причини для такої поведінки гривні та зазначив, що багато залежатиме від стримування тенденцій з боку НБУ.
Українська гривня 2022 року перебуватиме на межі девальвації, що стане результатом низки рішень у сфері зовнішньої політики. Чинники підтримки гривні, про які так мріють жителі країни, щоб не стати жертвою різкого зростання цін на базові продукти харчування, є, однак зовнішня політика може їх переважити. Про це на ZN.UA пише Олександр Болтян в матеріалі "Прогноз-2022. Що буде з курсом долара, два сценарії".
В Держбюджеті-2022 закладено рівень курсу гривні до долара - на рівні 28 грн. Проте, враховуючи фактори, які сьогодні впливають на курс валют, є вірогідність, що гривня девальвує вище за зазначений рівень. Так вважає Юлія Самаєва, редакторка відділу економіки ZN.UA, з її коментарем можна ознайомитися в публікації "У держбюджеті закладено оптимістичний рівень курсу гривні до долара".