Прогноз щодо девальвації гривні на 2022 рік має три сценарії, найгірший з яких передбачає зниження курсу національної валюти до 60–80 грн за долар. Таку думку висловив аналітик компанії Esperio Олександр Болтян у своїй статті на ZN.UA "Прогноз-2022. Що буде з курсом долара".
"Прогноз на 2022 рік ділиться на три сценарії. Згідно з оптимістичними оцінками, середній діапазон коливання курсу продажу долара США буде в межах 27–29 гривень. Помірний сценарій включає девальвацію до 30 гривень за долар і середній діапазон курсу продажу в рамках 28,5–32 гривні. Негативний сценарій включає девальвацію гривні до рівня 60–80 за долар США", - пише автор.
Свій прогноз експерт пояснює геополітичними ризиками, які вже не вперше мають суттєвий вплив на курс української гривні. Зокрема, у 2014–2015 роках, коли територіальна цілісність країни постраждала, українська гривня впала з 8 до 32 за долар США. Девальвація становила 300%.
Водночас, зазначає він, з кожною наступною подією, яка повторюється на ринку, реакція стає слабкішою.
"Тому, якщо конфлікт Росії та України 2022 року знову стане загрозою нашим територіям, чекаємо девальвацію гривні на 120–190%. На цьому припущенні базується негативний сценарій розвитку", - пояснив аналітик.
Серед інших важливих чинників, які впливатимуть на курсову політику 2022 року, Олександр Болтян назвав також обсяги виплат за раніше взятими борговими зобов'язаннями й рівень золото-валютних резервів (ЗВР) країни. Указані чинники експерт розглядає як загрозу для курсу гривні лише у разі повторення сценарію 2014-2015 років, коли НБУ витрачав резерви для стримання волатильності на валютному ринку.
"Рівень ЗВР станом на 1 грудня 2021 року Національний банк України зміг підтягнути до 30,5 млрд дол. Тобто об'єктивно нам буде чим розплатитися за боргами, якщо Нацбанк не витрачатиме резервів на стримування коливань на валютному ринку країни в період спекулятивної активності. На жаль, такий негативний досвід уже був у 2014–2015 роках", - наголосив він.
Додатковими чинником, які можуть збільшити ризик девальвації, експерт також назвав підвищення вартості добрив через зростання ціни на газ та зниження попиту на метали в Китаї, що вдарить по українськім експортерам.
"Безумовно, всі ці чинники враховано в монетарній політиці України на 2022 рік, але треба зазначити, що готовність НБУ й далі підвищувати дисконтну ставку навряд чи стримає падіння гривні, якщо геополітична обстановка загострюватиметься", - наголосив Олександр Болтян.
Як відомо, на почаку грудня 2021 року Національний банк вчергове підвищив облікову ставку на 50 базисних пунктів – до 9% річних із попереднього рівня 8,5%.
Хоча експерти навпаки рекомендували знижувати ставку. Їх аргументи можна прочитати в матеріалі Тетяни Богдан - "Задзеркалля платіжного балансу".
В Держбюджеті-2022 закладено рівень курсу гривні до долара - на рівні 28 грн. Проте, враховуючи фактори, які сьогодні впливають на курс валют, є вірогідність, що гривня девальвує вище за зазначений рівень. Так вважає Юлія Самаєва, редакторка відділу економікиZN.UA, з її коментарем можна ознайомитися в публікації "У держбюджеті закладено оптимістичний рівень курсу гривні до долара".