Про це повідомляє Reuters з посиланням на високопоставленого грецького банкіра. Це стало можливим після того, як сьогодні Європейський центральний банк вирішив збільшити розмір надзвичайної фінансової допомоги Греції на 900 мільйонів євро.
Президент ЄЦБ Маріо Драгі підкреслив своє припущення, що Греція швидше за все лишиться членом єврозони і відкинув думку міністра фінансів Німеччини, що Афіни можуть вирішити відмовитися від спільної валюти через дуже жорсткі умови угоди з кредиторами, згідно з якими грецькій стороні доведеться ввести посилені заходи економії, провести приватизацію держмайна і провести реформи, постійно звітуючи про все Єврокомісії.
ЄЦБ збирається перерахувати банкам Греції 900 мільйонів євро впродовж наступного тижня. Це не велика сума для банківської системи, яка страждає від нестачі готівки. Однак цього вистачить, щоб банки відновили роботу після трьох тижнів зупинки.
29 червня у Греції банки не відкрилися, а інвестори намагалися "втекти", продаючи грецькі цінні папери. Тоді Рада фінансової стабільності Греції, до якої входять банки, представники регуляторних органів і уряд, вирішили "заморозити" банківську систему, щоб не почалося панічне закриття рахунків. Видача готівки була обмежена до 60 євро на добу.
Прем'єр-міністр Алексіс Ціпрас, оголошуючи про такий крок по телебаченню, звинуватив у всьому чиновників Євросоюзу, які, за його словами, намагаються "задушити волю грецького народу. Але їм це не вдасться". Туристи їхали в Грецію з повними кишенями євро через зупинку роботи банків. А курорти вимагали розморозити банківську систему, щоб вони могли провести закупки продовольства і отримати гроші з-за кордону за продані путівки.
Як повідомлялося, вночі в четвер парламент Греції схвалив угоду з Євросоюзом, за яким зобов'язався розпочати непопулярні реформи в обмін на отримання фіндопомоги майже 86 млрд євро. Бридж-кредит на 7 млрд буде виділено в терміновому порядку. Також очікується, що Єврокомісія виділить Греції 35 млрд євро до 2020 року. В цілому, ЄС надасть до 50 млрд. Частина коштів буде виділена Міжнародним валютним фондом.
Раніше повідомлялося, що лідери ЄС підтвердили досягнення угоди з Грецією. Пізніше Ціпрас заявив, що Греція домоглася реструктуризації боргу і отримання 35 млрд євро в обмін на важкі реформи.
Також Reuters повідомляло, на які компроміси в кінцевому підсумку пішли в Греції і в ЄС заради угоди.
Пізніше FT повідомило подробиці перебігу переговорів, в яких президент Франції Франсуа Олланд підтримав Грецію.
У той же час, це не завадило Ціпрасу напередодні заявити, що він був змушений прийняти угоду з ЄС, хоча особисто не вірить в неї. Також повідомлялося, що в середу профспілки Греції оголосили страйк.
Греція не виплатила МВФ частина боргу до 1 липня, чим фактично оголосила дефолт. На референдумі 5 липня грецький народ висловився проти ухвалення умов кредиторів - 61,31% сказали "ні". При цьому грецький прем'єр Алексіс Ціпрас і його команда агітувала греків сказати "ні" кредиторам, щоб нібито покращити переговорну позицію Греції перед МВФ, ЄЦБ та Євросоюзом. У той же час, як повідомляють західні ЗМІ, референдум практично ні на що не вплинув - в кінцевому підсумку Греція була змушена прийняти основні вимоги кредиторів, від яких вперто відмовлялася місяці переговорів.