Всі грецькі банки сьогодні не відкрили свої відділення, фондова біржа Афін не відкрила торги, а греки зможуть знімати зі своїх рахунків лише 60 євро на день.
Як повідомляє Financial Times, на фоні можливості виключення Греції з Єврозони, Рада фінансової стабільності Греції, до якої входять банки, представники регуляторних органів і уріяд, вирішили "заморозити" банківську систему, щоб не почалося панічне закриття рахунків.
Прем'єр-міністр Алексіс Ціпрас, оголошуючи про такий крок по телебаченню, звинуватив у всьому чиновників Євросоюзу, які, за його словами, намагаються "задушити волю грецького народу. Але їм це не вдасться".
Банки Греції залишатимуться зачиненими щонайменше до 6 липня. Весь цей час греки не зможуть знімати більше 60 євро готівки, депозити будуть заморожені, а виплати відсотків здійснюватися не будуть. При цьому Ціпрас пообіцяв, що зарплати і пенсії греків "у безпеці". Фондова біржа Афін теж працювати не буде.
В цей же час, світові фондові ринки відреагували на провал переговорів Греції з кредиторами. Як повідомляє The Guardian, сьогодні вранці грецькі цінні папери почали втрачати свою вартість. На японській біржі Nikkei падіння склало 500 пунктів, а євро подешевшав на 3%. Це найнижчий показник за 5 тижнів. Зазвичай європейська валюта не дешевшала більше ніж на 1,9%.
Інвестори готуються до все більш вірогідного виходу Греції з єврозони, тому намагаються продати її цінні папери, які стрімко втрачають вартість і вкласти гроші в щось більш надійне, щоб врятуватися. The Guardian пише, що японські виробники за першу годину торгів постраждали найбльше від грецької проблеми, так само як банки і страхові компанії.
"Під тиском чиновників єврозони греки заявили, що не хочуть жили лише на воді. Оголошений референдум виграє для Греції трохи часу. Згідно з найгіршим сценарієм, Греція зазнає дефолту, а світові фондові ринки обваляться на 1-2%", - вважає виконавчий директор Japan Asia Securities Group Містуо Шіміцу.
Греція повинна розплатитися з МВФ за отриманим Афінами від Міжнародного валютного фонду позикою в 1,6 млрд євро 30 червня. Якщо цього не станеться, то країна може бути змушена вийти з єврозони, і, можливо, з Євросоюзу.
17 червня, Центральний банк Афін у доповіді заявив, що провал угоди з кредиторами призведе до неконтрольованого кризи" в країні, який може привести до виходу Греції з єврозони, і, швидше за все, з ЄС. При цьому згідно з даними опитування інституту вивчення громадської думки GPO, майже 70% греків хочуть залишитися в єврозоні. Крім того, близько 68% респондентів переконані, що, незважаючи на протиріччя, Афіни все-таки погодяться з умовами кредиторів.
У вівторок стало відомо, що Греція в переговорах з міжнародними кредиторами пішла на поступки, але вони не повинні вплинути на трудові права, і не стануть причиною жорсткої економії. При цьому, як повідомляє Bloomberg, у Ципраса залишилося 48 годин для укладення угоди з кредиторами.
З 2010 року Євросоюз і МВФ виділили Греції кредитів майже на 250 мільярдів євро. Незважаючи на часткове списання заборгованості в 2012-му, її держборг нині становить понад 315 мільярдів євро, що являє собою 175 відсотків ВВП. Це в три рази перевищує гранично допустимий рівень держборгу країн зони євро. Згідно з європейським Пактом стабільності і зростання, даний показник повинен становити не більше 60 відсотків від ВВП.
Детальніше про стан грецької економіки читайте в статті Катерини Зарембо для DT.UA "Грецька драма для Європи".