Канцлер Німеччини Ангела Меркель і прем'єр-міністр Греції Алексіс Ціпрас годин після безрезультатних 3 готові були залишити саміт країн єврозони в Брюсселі, однак президент Європейської ради Дональд Туск не дозволив їм "покинути межі кімнати" без фінального угоди.
Таку інформацію з кулуарів переговорів щодо подальшої долі Греції надає Financial Times. За даними видання, канцлер Німеччини і прем'єр Греції просто не бачили подальших перспектив у переговорах, тому емоційно "кинулися до дверей".
Однак завершити саміт лідерів завадив президент Європейської ради Дональд Туск, стверджують журналісти FT.
"Вибачте, але ви ні в якому разі не залишите цю кімнату", - сказав Туск.
Компроміс у кінцевому підсумку було досягнуто, вже фактично на останній годині, після перебирання десятків різних варіантів створення трастового фонду для Греції. Ціпрас називав "національним приниженням" поступитися Євросоюзу контроль над державними активами в 50 млрд євро. Проте навіть після прийняття Ціпрасом цієї непохитної вимоги Німеччини, Меркель все ще наполягала, щоб Греція всім цим майном розплатилася по частині держборгу. Як відомо, в кінцевому результаті був прийнятий компромісний варіант, при якому до половини з цих 50 млрд євро будуть реінвестовані в Грецію.
У цьому Греції чимало допоміг президент Франції Франсуа Олланд, пише FT. Зокрема, він визнав, що Німеччина на чолі з Меркель і главою Мінфіну Вольфгангом Шойбле вже були готові і навіть наполягали на виході Греції з єврозони, проте Франція різко протестувала проти цього. Тому в питанні даного приватизаційного фонду Олланд став на бік Ціпраса - за словами французького лідера, це було питання "суверенітету".
"Ніщо не було б гірше, ніж принизити Грецію. Греція шукала не милостиню, а солідарність", - заявив Олланд.
Також завдяки Олланду, відзначає FT, ймовірність виходу Греції з єврозони, навіть тимчасову - на 5 років, було виключено з порядку денного.
Раніше повідомлялося, що лідери ЄС підтвердили досягнення угоди з Грецією. Пізніше Ціпрас заявив, що Греція домоглася реструктуризації боргу і отримання 35 млрд євро в обмін на важкі реформи.
Також Reuters повідомляло, на які компроміси в кінцевому підсумку пішли в Греції і в ЄС заради угоди.
У неділю, 12 липня Єврогрупа назвала умови для надання Греції фінансової допомоги в розмірі 86 млрд євро. Дана програма жорстких економічних заходів має бути затверджена в парламенті Греції до 15 липня.
Парламент Греції 11 липня 11 липня, проголосував за пропозиції, які були представлені урядом міжнародним кредиторам. Згідно з законопроектом Афіни запитують 53,5 млрд євро в рамках нового пакета фінансової допомоги.
Греція не виплатила МВФ частина боргу до 1 липня, чим фактично оголосила дефолт. На референдумі 5 липня грецький народ висловився проти ухвалення умов кредиторів - 61,31% сказали "ні". При цьому грецький прем'єр Алексіс Ціпрас і його команда агітувала греків сказати "ні" кредиторам, щоб нібито покращити переговорну позицію Греції перед МВФ, ЄЦБ та Євросоюзом. У той же час, як повідомляють західні ЗМІ, референдум практично ні на що не вплинув - в кінцевому підсумку Греція була змушена прийняти основні вимоги кредиторів, від яких вперто відмовлялася місяці переговорів.
Мінфін Німеччині до останнього відмовлявся приймати навіть нові пропозиції Греції, в яких Ціпрас йшов на великі поступки, і розглядав варіант виходу Греції з єврозони на п'ять років.