Іран намагається зберегти певний вплив на нових лідерів Сирії, оговтуючись від раптової втрати позицій у Дамаску після падіння режиму диктатора Башара Асада, повідомляє The Guardian.
Президент Ірану Масуд Пезешкіян уже зіштовхнувся з низкою внутрішніх і міжнародних криз, включаючи постійну напруженість через ядерну програму й суперечки навколо нового закону щодо посилення покарання для жінок, які не носять хіджаб. Але наразі саме раптова втрата впливу в Сирії після падіння Асада турбує іранських чиновників найбільше.
У короткостроковій перспективі Тегеран хоче “врятувати” певний вплив на повстанців у Дамаску. Іранські дипломати наполягають на тому, що вони розчаровані відмовою Асада йти на компроміс.
“Ми вже давно дійшли висновку, що продовження правління в Сирії зіткнеться з фундаментальним викликом. Очікувалося, що урядовці проявлять гнучкість і дозволять опозиції брати участь у керівництві країною, але цього не сталося”, - заявив глава МЗС Ірану Аббас Арагчі.
Також в іранському МЗС наполягають, що сили Тегерана увійшли до Сирії лише на прохання Асада, щоб допомогти перемогти “Ісламську державу”.
“Наша присутність була консультативною, і ми ніколи не були в Сирії, щоб захищати конкретну групу або особу. Для нас було важливо допомогти зберегти територіальну цілісність і стабільність Сирії”, - стверджує іранське відомство.
Такі заяви не надто заспокоїли Дамаск. Іран залишається однією з небагатьох країн, яку критикує лідер ключового сирійського угруповання повстанців “Хаят Тахрір аш-Шам” Ахмед аш-Шараа.
Водночас дехто в Ірані вважає, що на нових лідерів Сирії зрештою чекає розкол через, серед іншого, “велике розмаїття угруповань”.
Офіційно Тегеран звинувачує США та Ізраїль у падінні режиму Асада, також є обурення роллю Туреччини. Іран чекає на погіршення відносин Анкари з “Хаят Тахрір аш-Шам”.
У ширшому сенсі ситуація в Сирії змушує Іран прискорити переосмислення своєї зовнішньої політики. Це переосмислення зосереджується на тому, чи вимагає від Тегерана послаблення його так званої “осі опору”, до якої входять союзницькі групи в регіоні, стати ядерною державою, або ж посилити свої позиції за рахунок налагодження кращих зв'язків у регіоні.
Про геополітичні наслідки ситуації в Сирії — читайте у статті члена експертної ради Центру громадянських свобод В'ячеслава Ліхачова “Падіння режиму Асада може масштабно вплинути на Україну. Як саме?”.