Війна робить РФ занадто залежною від китайських технологій — Bloomberg

Поділитися
Це створює ризики для інформаційної безпеки та мереж Росії.

Близько десяти місяців тому російські високопосадовці в приватному порядку висловили занепокоєння щодо ризиків надмірної залежності країни від китайських технологій після того, як санкції США та ЄС перекрили доступ Москви до альтернативних постачальників. Про це пише Bloomberg.

Раніше не оприлюднена оцінка Міністерства цифрового розвитку, зв'язку і масових комунікацій Росії свідчить про те, що деякі високопосадовці стурбовані тим, що китайські компанії, такі як Huawei Technologies Co. Ltd., можуть домінувати на російському ринку і становити ризик для інформаційної безпеки та мереж країни.

Європейські чиновники, знайомі з документом, заявили, що він свідчить про те, що РФ загнала себе в глухий кут, оскільки намагається виробляти передові технології всередині країни і була відрізана від інших зовнішніх ринків після вторгнення в Україну. У доповіді, підготовленій влітку 2022 року, особливо вразливими сферами названі мікросхеми, мережеві пристрої та електроніка.

З того часу російській владі вдалося імпортувати деякі підсанкційні американські та європейські компоненти через треті країни, в тому числі через материковий Китай і Гонконг, повідомляло раніше Bloomberg. Але США і ЄС активізують зусилля із забезпечення дотримання своїх торговельних обмежень, що свідчить про те, що закупівля передових технологій може ускладнитися для РФ.

Європейські чиновники заявили, що цю оцінку поділяють кілька людей в Генеральному штабі Збройних сил Росії, найвищому військовому органі Росії, а також деякі члени Ради безпеки, до якої входять міністри оборони і закордонних справ країни і яку очолює президент РФ Владімір Путін. 

Стурбованість Москви щодо надмірної залежності від таких компаній, як Huawei, China Mobile Ltd. та інших, перегукується з низкою занепокоєнь, висловлених в США та деяких країнах Європи щодо ризику для безпеки, пов'язаного з використанням китайських технологій у «чутливих» частинах їхніх інформаційних мереж.

Аналіз також підкреслює одну з багатьох стратегічних втрат, яких зазнав Кремль відтоді, як більшість економічних зв'язків з ЄС і США були розірвані через війну: збільшення важелів впливу Китаю.

Чиновники, знайомі з оцінкою, заявили, що вона підтверджує нещодавні повідомлення про те, що Росія намагається отримати від Китаю низку технологій, таких як радіоелектроніка, маршрутизатори, базові станції, мікроелектроніка, чіпи і матеріали, що використовуються в напівпровідниках.

Хоча офіційні особи заявили, що в документі не згадується зброя, США запровадили санкції проти кількох китайських компаній за постачання компонентів і товарів, які можуть використовуватися у військових цілях проти України.

За словами європейського дипломата, знайомого з оцінкою, досі немає ознак прямої військової підтримки Росії з боку Пекіна, і США та їхні союзники впевнені, що зможуть виявити будь-яке переміщення значної військової техніки з Китаю. Адміністрація президента США Джо Байдена застерегла Пекін від надання Москві зброї.

У доповідній записці згадуються численні розмови між російськими і китайськими офіційними особами, в тому числі чотири відеоконференції, в яких обговорювалися поставки технологічних компонентів, збільшення виробничих потужностей всередині Росії і потенційні китайські інвестиції в російську промисловість. За словами людей, знайомих з російським документом, у цих переговорах брали участь чиновники з Міністерства торгівлі і промисловості РФ та їхні китайські колеги, а також представники російських і китайських компаній.

За словами людей, знайомих з документом, Росія підготувала список для китайських чиновників з детальним описом необхідних їй товарів, який також включає обладнання, що використовується в комунікаціях, мережах, телерадіомовленні та центрах обробки даних.

Російські чиновники все ще мають амбіції виробляти критично важливе обладнання в РФ, і люди, які розмовляли з Bloomberg, кажуть, що доповідь свідчить про стурбованість тим, що залежність Москви від Китаю може також стримувати російську внутрішню промисловість. Тим не менш, російські військові почали спроби замінити компоненти іноземного виробництва на деталі місцевого виробництва у своїх системах озброєнь багато років тому, але ці зусилля здебільшого не отримали успіху, що підкреслює виклики, з якими зіштовхнулася Москва у відтворенні передових технологій.

Не всі товари, згадані в документі, містять деталі американського чи європейського виробництва, але, за оцінкою російських чиновників, у найважливіших сегментах, найімовірніше, немає технологій, які принаймні не залежать від американської чи європейської інтелектуальної власності або виробничого обладнання, наприклад, обладнання для виготовлення мікросхем.

Китай неодноразово критикував використання санкцій для ізоляції Росії, але його компанії, тим не менш, були обережні, щоб не бути спійманими в порушенні заходів США і ЄС, побоюючись, що вони самі можуть опинитися під прицілом економічних обмежень. На зустрічі з Путіним минулого місяця лідер Китаю Сі Цзіньпін пообіцяв значно збільшити обсяги двосторонньої торгівлі.

У березні Сі також зустрівся з прем'єр-міністром Росії Міхаілом Мішустіним, де вони зобов'язалися розширити співпрацю у сфері торгівлі, в тому числі у сфері високих технологій. За словами Мішустіна, Росія готова зміцнювати співпрацю з Китаєм у таких сферах, як інвестиції, торгівля, енергетика, газ, мирне використання ядерної енергії, авіація та аерокосмічна галузь, науково-технічні інновації, транскордонні перевезення і логістика, а також посилювати комунікацію і співпрацю в галузі безпеки поставок і промислових ланцюжків, продовольчої безпеки та в інших питаннях.

Загальний обсяг двосторонньої торгівлі товарами між Китаєм і Росією зріс на 72% до 190,3 мільярда доларів у 2022 році порівняно з допандемічним рівнем у 110,9 мільярда доларів у 2019 році, згідно з даними Trade Data Monitor, що базується в Женеві. Дані свідчать про помітне зростання російського імпорту китайських смартфонів, автомобілів та будівельної техніки. Своєю чергою, Пекін збільшив закупівлі російських енергоносіїв, таких як нафта, вугілля та природний газ.

ЄС і країни G7 посилили свою увагу до обходу санкцій, особливо шляхом моніторингу так званих товарів подвійного призначення. Ці зусилля включають застосування дипломатичного тиску на треті країни і створення інструментів для виявлення компаній, які можуть допомагати Росії обходити обмеження.

За словами посадовців, у звіті РФ описано, як деякі більш чутливі товари, такі як радіоелектронні пристрої, можуть потрапити до Росії через так звані партнерські канали.

За цією системою виробник переміщує товари наземним транспортом до посередника, який потім експортує їх до Росії, часто через третю країну. Транзакції здійснюються в місцевій валюті, а етикетки на товарах і митні документи можуть бути змінені. Деяке обладнання може бути немаркованим.

Товари «з меншим ризиком», такі як мобільні телефони, часто перевозяться більш звичними шляхами, але все частіше продаються через сторонніх дилерів, а не напряму.   

Європейські чиновники заявили, що в документі викладено занепокоєння Росії тим, що залежність мереж зв'язку від пристроїв Huawei становить ризик для інформаційної безпеки, а також для надійності мереж, і може послабити можливості для вітчизняних провайдерів. В оцінці навіть пропонується розглянути питання про обмеження на технології, вироблені Huawei та іншими китайськими компаніями, щоб уникнути сценарію повної залежності.

Серед інших можливих контрзаходів звіт чиновників РФ пропонує:

  • квоти на китайські товари;
  • спонукання китайських фірм до перенесення виробництва в Росію;
  • вимагання від китайських постачальників використовувати послуги російських громадян і субпідрядників;
  • обмеження використання немаркованого обладнання;
  • стимули, такі як довгострокові контракти та субсидії для російських розробників і телекомунікаційних компаній.

З огляду на стан російських мереж зв'язку, автори оцінки заявили, що не бачать негайного тиску на Росію, який змушував би її поспішати з укладанням повномасштабних угод з китайськими компаніями, і що у Москви є ще один-два роки, щоб виграти час, який буде корисним для зміцнення її внутрішнього потенціалу і можливостей. Однак цій оцінці вже майже рік, зазначає Bloomberg.

Раніше повідомлялося, що українські військові все частіше знаходять у російській зброї компоненти з Китаю на тлі скорочення постачання техніки до Росії із західних країн через санкції.

Кожен ввезений у РФ китайський або американський чип і напівпровідник, кожна поставлена в країну-агресорку пральна машина означають, що в росіян з'явилася ракета, яка може вбити українську дитину, і високотехнологічна начинка у гвинтокрила або танка, які вбиватимуть наших солдатів. Але що роблять Київ та його західні партнери, аби не допустити ввезення до РФ високотехнологічної продукції? Про це – у статті Володимира Кравченка "Забити наглухо чорний хід: як заборонити Росії обходити санкції".

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі