Забити наглухо чорний хід: як заборонити Росії обходити санкції

Опитування читачів
Поділитися
Забити наглухо чорний хід: як заборонити Росії обходити санкції © alexlmx / depositphotos

Не пускають у двері — то у вікно. Не виходить у вікно — димоходом. Не вдається димоходом — через підкоп.

Так Росія намагається обійти встановлену міжнародною спільнотою «стелю» цін на російську нафту і санкції на низку товарів, які вона може використовувати для військових потреб. Адже, щоб продовжувати війну до переможного кінця, потрібні гроші, які Кремль отримує від продажу нафти та газу. Необхідні сучасні чипи й напівпровідники, без яких неможливо створити літаки й дрони, ракети і системи прицілювання, радіостанції та засоби радіоелектронної боротьби.

Сьогодні російська влада вибудовує «тіньовий флот» і застосовує GPS-спуфінг, щоб обійти обмежувальні заходи та продавати свою нафту за ціною вищою за 60 дол. за барель. Придумує альтернативні схеми для проведення розрахунків. Використовує паралельний імпорт і створює підставні компанії для поставки підсанкційних товарів. А також активно ввозить праски, посудомийні та пральні машини: побутова техніка розбирається на частини, а отримані компоненти використовуються для начинки озброєння.

Частково Москві вдається її шахрайство. Про що свідчить той факт, що, за інформацією агентства Bloomberg, російський імпорт у цілому значною мірою повернувся до рівня 2020 року.

Методи, які використовує Росія, не нові. Раніше їх активно використовували інші країни, котрі потрапляли під дію міжнародних санкцій. Зокрема Іран.

 При цьому в Росії опиняється продукція навіть американських і британських компаній. Директорка Незалежної антикорупційної комісії Олена Трегуб на одній із дискусій в Atlantic Council повідомила, що багато компаній (переважно американські) продають Росії продукцію через офіційних дистриб'юторів у Гонконзі та Туреччині. (Докладніше про схеми, які використовують росіяни для обходу санкцій, — у статті Дмитра Менделєєва «Як закінчити російський ракетний терор».)

В останній рік спостерігається стрімке зростання товарообігу Росії з державами, які не приєдналися до міжнародних санкцій проти неї, — Вірменією, Грузією, Казахстаном, Китаєм, Киргизстаном, Узбекистаном, Туреччиною, ОАЕ та ін. Хоча ці країни й заперечують, що допомагають Москві обходити ембарго, але чималий обсяг у їхній торгівлі з РФ займають напівпровідники та мікрочипи. Це допомогло Росії наростити загальний обсяг імпорту чипів до 2,45 млрд дол. у 2022 році, порівняно з 1,82 млрд дол. у 2021-му.

Наприклад, 2022 року поставки з Еміратів у Росію електроніки та деталей до неї зросли всемеро і становлять 283 млн дол. І це попри те, що весь обсяг експорту з ОАЕ до РФ дорівнює 500 млн. У 15 разів — на суму до 24 млн дол. — зросли поставки мікрочипів. Така сама історія і з країнами колишнього СРСР, які стали для Росії чорним ходом для паралельного імпорту.

Компанія Euromonitor International зазначає, що торік основне зростання експорту з ЄС у ці держави припало саме на товари, які підпали під антиросійські санкції, і становило 95%. Хтось вважає, що в цих країнах просто раптом зросло внутрішнє споживання зазначеної продукції? За даними агентства Bloomberg, тільки 2022 року Казахстан експортував у Росію сучасних напівпровідників на 3,7 млн дол., тоді як за рік до початку вторгнення цей показник становив лише 12 (!) тис. дол.

Не дивно, що Вірменія, Грузія, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан і Узбекистан потрапили в підготовлений Мінфіном США список держав, які допомагають Росії обходити санкції.

Збільшилися торік і поставки в Росію напівпровідників та інтегральних схем із Китаю.

Якщо з березня по вересень 2021 року КНР поставила в РФ напівпровідників на суму 200 млн дол., то за аналогічний період минулого року — вже на понад 500 млн. Якщо 2021 року китайці експортували інтегральних схем на суму 74 млн дол., то 2022-го — вже на 179 млн. Торік так само різко зросли поставки китайських чипів і пов'язаних із ними компонентів до Туреччини, а одночасно з цим зріс і показник поставок аналогічних мікросхем напівпровідників із Туреччини в Росію.

«В останній рік спостерігається стійка тенденція збільшення в російському озброєнні китайських мікросхем та їх компонентів замість західних. Зокрема, якщо раніше в російському безпілотнику «Орлан» використовували швейцарські GPS, то тепер, після прийнятих ЄС обмежень, — китайські. Не дивна увага росіян до побутової техніки: майже вся вона може бути пристосована для військових потреб Росії», — зазначив у коментарі ZN.UA радник офісу президента України Владислав Власюк.

При цьому повністю припинити поставки побутової техніки неможливо: на Заході говорять про недопустимість страждань простих росіян. «Але можна довести, що компоненти побутової техніки використовуються для військових потреб (що ми й робимо). І тоді вводяться санкції», — каже Владислав Власюк.

Росія нагромаджувала високотехнологічні компоненти з 2014 року й тепер, із їх використанням, намагається поповнити запаси. Але зараз вона переважно нічого не може закупити прямо. Тому росіяни ввозять мікросхеми «в кишенях». Однак вони не можуть робити це у великих обсягах і шукають діри в санкційному режимі, використовуючи підставні компанії. Наприклад, як у випадку з зареєстрованою в Лондоні британською фірмою Mykines Corporation.

Ця компанія з лютого 2022 року продала до РФ напівпровідників, серверів, ноутбуків, комп'ютерних компонентів, телекомунікаційного мережевого обладнання і побутової електроніки від Huawei та H3C до Intel, AMD, Apple і Samsung на суму близько 1,2 млрд дол. Як підкреслює Financial Times, товари, щонайменше, на суму 982 млн дол. підпадають під обмеження на експорт британськими компаніями або фізичними особами до Росії.

Щоб перекрити канали обходу росіянами санкцій, недостатньо впровадити заборону експорту на низку товарів. Необхідні і контроль над виконанням санкцій проти Росії, і примус інших країн до дотримання обмежувальних заходів, і постійне латання дірок у санкційному режимі. Наприклад, за серійними номерами компонентів різних товарів можна простежити ланцюжок поставок до Росії продукції. Після чого, за словами В.Власюка, по-перше, відповідні компанії потрапляють у санкційні списки. По-друге, приймаються секторальні санкції.

Ще наприкінці лютого нинішнього року країни «великої сімки» домовилися створити механізм координації застосування санкцій проти Росії. Передбачається, що буде розроблено новий механізм, який дозволятиме його учасникам обмінюватися інформацією та координувати свої дії стосовно третіх держав і компаній, які будуть помічені у сприянні Росії в обході обмежувальних заходів. Очікується, що цей координаційний механізм створять уже найближчим часом.

Нещодавно глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що до 11-го пакета санкцій країн ЄС щодо Росії буде включено заходи проти обходу чинних обмежень. Це питання в Євросоюзі розглянуть, орієнтовно, у квітні.

 Своєю чергою, Україна надає своїм західним партнерам інформацію про обхід санкцій, а також про виявлені компоненти західної електроніки в добутих у боях зразках російського озброєння. Чого, втім, недостатньо для переривання ланцюгів імпорту комплектуючих до РФ, і тому дії влади викликають критику. У згаданій вище статті «Як закінчити російський ракетний терор» Дмитро Менделєєв запропонував створити систему запобігання та контролю поставок до Росії критичного імпорту, ядром якої має стати електронний реєстр технологій, виробів, робіт, обладнання, матеріалів та сировини для виробництва ракетних озброєнь і військової техніки.

У Києві розуміють, що повністю припинити обхід санкцій — непросте завдання. Як зазначив у розмові із ZN.UA Владислав Власюк: «Якщо неможливо повністю заборонити, то завдання полягає в тому, щоб росіяни заплатили якомога більшу ціну за товар, отримавши якомога менше й гіршої якості».

Схеми паралельного імпорту вигідні країнам-посередникам. А політика шеймінгу — соціального осуду компаній, котрі порушують санкції, — не завжди ефективна. Але можливості України припинити надходження в Росію підсанкційних товарів через треті країни невеликі, на відміну від політичних і економічних аргументів Сполучених Штатів. Які Вашингтон і використовує: останніми місяцями делегації високопоставлених співробітників адміністрації Байдена здійснили візити до країн, які небезпідставно підозрюються в поставках підсанкційних товарів у Росію.

 Сполучені Штати ведуть роботу на двох рівнях. Перший — дипломатична робота з урядами держав, які підозрюються в участі в паралельному імпорті до Росії: Україна, США і ЄС очікують від інших держав дотримання санкцій. Чому одні країни мають зазнавати фінансових втрат, а інші — наживатися на крові українців? Другий — діалог представників адміністрації Байдена з компаніями — турецькими, казахськими та іншими.

Головний аргумент: країни, які стали каналами для паралельного імпорту або проведення розрахунків, більше залежні від глобального ринку, ніж від російського. І в компаній, що потрапили під американські або європейські санкції через порушення обмежувальних заходів проти Росії, практично зникне можливість роботи в інших державах. Це непомірно висока ціна за ризик. Адже ті ж таки ОАЕ набагато більше залежать від США та інших західних країн, ніж від РФ і Ірану.

І, як засвідчили результати поїздок держсекретаря Сполучених Штатів Ентоні Блінкена до Туреччини та країн Центральної Азії, такий підхід так-сяк працює.

Так, на початку березня влада Туреччини заблокувала транзит із ЄС до Росії вантажів, які потрапили під міжнародні санкції. Заборона стосується близько 10 тисяч найменувань товарів, у тому числі електроніки, запчастин, хімії, промислового обладнання. Турецький уряд також поширив серед компаній список товарів, які підпали під санкції та заборонені для транзиту в Росію з 1 березня. Своєю чергою, Казахстан із 1 квітня впровадив систему моніторингу товарів, які експортуються до Росії, щоб не допустити обходу санкцій.

Країни поступово посилюють контроль і над банківськими операціями російських клієнтів. Зокрема банки Вірменії блокуватимуть перекази росіян, якщо розцінять їх як ризиковані. «Західні комерційні банки, особливо у США, зараз переглядають свою систему контролю над угодами у зв'язку з санкціями проти Російської Федерації, в рамках якої істотно ускладнено умови для закордонних угод усіх банків регіону, в тому числі банків Вірменії», — повідомив Центробанк республіки.

Наслідки недотримання санкцій вимушений враховувати й Пекін. Як заявив директор департаменту Європи МЗС КНР Ван Лутун, Китай не має наміру вживати якихось спеціальних кроків для обходу західних антиросійських санкцій. Але при цьому Пекін і надалі розвиватиме звичайні торгові відносини з РФ та іншими країнами: китайський дипломат зазначив, що «нормальне економічне співробітництво Китаю з іншими країнами не повинне зачіпатися», адже і Європа продовжує торгувати з Росією, тому санкції «не повинні стосуватися звичайних торгових зв'язків Китаю з Москвою».

Навіть у забитому наглухо чорному ході завжди знайдуться щілини. Головне, щоб при поблажливому ставленні урядів до обходу санкцій місцевими компаніями вони не перетворювалися на чорні діри. Адже кожен завезений у Росію чип і напівпровідник, кожна поставлена в країну-агресорку пральна машина означають, що в росіян з'явилася ракета, яка може вбити українську дитину, і високотехнологічна начинка у гвинтокрила або в танка, які вбиватимуть наших солдатів.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі