Спектрозональні знімки Каховського водосховища після підриву на ГЕС проаналізували вчені Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України. Знімки фахівцям надали в Європейському космічному агентстві. Окрім високої роздільної здатності там ще й можна виділити площі, залиті водою.
Отож на цих супутникових знімках Sentinel-2А вчені виявили велику кількість дрібних водойм площею 0,1 кв. км. Фахівці зазначають, що ці ділянки не слід враховувати під час обчислення залишків площі водосховища, позаяк вони не з'єднані з іншими водоймами та руслом Дніпра чи його відгалуженнями. Тож експерти прогнозують, що ці водойми швидко засохнуть.
Проте є й більші водойми, які з'єднує русло або протоки. Вони вказують на глибші ділянки водосховища.
На знімках видно, що межа суходолу і водної поверхні проходить приблизно по ізобаті 10 м.
"Тобто Каховське водосховище осушене на глибину 10 метрів, – зазначають у дослідженні. – Водночас на знімках показані й інші ізобати, які відповідають глибині 11 або 12 метрів. Вочевидь ці залишкові водойми є досить мілкими, тому запас води в них невеликий і вони можуть швидко пересохнути. Є й ізобата з глибиною 15 м, однак вона проходить біля лівого берега водосховища і відповідає руслу Дніпра".
А на фото русла сховища видно, що значна частина там зараз має світло-коричневий колір. Він характерний насамперед для сухих ділянок.
"У цей час ми спостерігаємо формування, а точніше, відновлення русла річки Дніпро, – зазначають науковці. – Таким чином, більша частина водосховища в засушливий період року пересихатиме, в вологий – наповнюватиметься водою".
Чи виживе сільське господарство на півдні України без зрошення і завдяки чому саме виживе, Лариса Гук розповідає у статті "Каховська ГЕС: сільське господарство на півдні країни існувало, існує й зможе існувати без зрошення".