Херсонських кавунів не буде, але не через руйнування Каховської ГЕС — експертка

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Проте руйнування Каховської ГЕС працюватиме як психологічний чинник формування цін. 

Підрив РФ Каховської ГЕС зумовив руйнування системи штучного зрошення. Чи пов'язана ця подія зі зниженням рівня врожаю та підвищенням цін на овочі та фрукти, розповідає експертка у галузі сільського господарства інформаційно-аналітичного центру "АГРО ПЕРСПЕКТИВА" Лариса Гук у статті "Каховська ГЕС: сільське господарство на півдні країни існувало, існує й зможе існувати без зрошення".

Херсонська область пропускає аграрний сезон-2023 так само як і попередній. І першопричиною є тимчасова окупація територій області, а не руйнування Каховської ГЕС і системи зрошення, каже експертка.

Херсонськими кавунами поласувати цього року певно що не вийде. Але Лариса Гук нагадує, що ще у 2022 році урожай кавунів в Україні зменшився вдвічі до 205 тисяч тонн. Для порівняння у 2021 році кавунів було 400 тисяч тонн, із них — 150 тисяч із Херсона. Дніпропетровська та Запорізька області вирощують кавуни суттєво менше. Дніпропетровська область у 2022 році зібрала майже 27 тисяч тонн, а Запорізька — 12 тисяч тонн кавунів.

Коштом окупації частин Херсонської та Миколаївської областей урожай томатів в Україні за 2022 рік скоротився теж майже вдвічі: 1,26 млн тонн проти 2,45 млн тонн. Тобто ні херсонських кавунів, ні помідорів у 2023 році не буде, як не було їх минулого року.

На український ринок томати та кавуни все одно потраплять завдяки імпорту. Починаючи з травня, на полицях магазинів зустрічаються кавуни з Греції. Один такий кавун коштує близько 400 грн.

За словами експертки, місця фермерів з півдня займають виробники інших областей України. Нарощує виробництво кавунів Одеська область. Оскільки у Миколаївській області працює один із найбільших у Європі виробників томатної пасти, зусилля спрямовували на максимальне розмінування регіону навесні.

"Зважаючи на ціну "борщового набору", центральні та західні області теж долучаються та збільшують площі на 25%. Звісно, обвалу цін на овочі, фрукти та баштанні культури влітку чекати не варто. Адже південь досі у вогні. Деокуповані території засмічено мінами та снарядами. Місцеві фермери кажуть, що в поля виходять відчайдухи. Щодня хтось підривається. На думку фахівців, розмінування може тривати роками", - пояснює пані Гук.

Але експертка також попереджає, що руйнування Каховської ГЕС, хоча й не є безпосередньою причиною завищення цін на овочі та фрукти, все одно спрацьовуватиме як психологічний чинник. Продавці завищуватимуть цінники, а споживач робитиме вибір із того, що лишається.

Нагадуємо, унаслідок знищення Каховської гідроелектростанції втрати сільгосп продукції вже становлять близько 1,5-2 млн тонн. Збитки агросектору лише продовжать збільшуватися з часом. Про це заявив члена комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Сергій Лабазюк.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі