FT: Знищення Каховської ГЕС ускладнює контрнаступ України

Поділитися
FT: Знищення Каховської ГЕС ускладнює контрнаступ України © Hromadske
Не залежно від того, що точно стало причиною прориву каховської дамби, будь-який аналіз повинен привести до висновку, що це набагато вигідніше Москві, ніж Києву.

У війні, в ході якої Росія скоїла незліченну кількість варварських вчинків, руйнування Каховської ГЕС став одним з найбільш кричущих. Звичайно, поки немає остаточних доказів відповідальності Москви за цю гуманітарну і екологічну катастрофу. Не виключене і припущення, що це був обвал пошкодженої споруди.

«Але будь-який аналіз повинен привести до висновку, що Росія від цього отримала набагато більше, ніж Україна. Якщо не з'явиться іншого пояснення, катастрофа поповнить список потенційних звинувачень Кремля у воєнних злочинах. Свідомий прорив дамби з метою спричинення повені був би продовженням російської стратегії», - пише Financial Times  в редакційній статті.

Москва прагне «домінування в ескалації», і цей інцидент стався якраз тоді, коли розпочався довгоочікуваний контрнаступ Києва. Росія завдавала удари по критично важливих об'єктах інфраструктури, щоб спробувати підірвати моральний дух і боєздатність України. Вона прийняла політику випаленої землі по відношенню до української території. І вона вже продемонструвала свою готовність використовувати повені як зброю, обстрілявши іншу сусідню дамбу, щоб перешкодити просуванню українським військам минулої осені.

«Якщо це був обвал споруди, то нездатність Росії відремонтувати дамбу після того, як вона була пошкоджена під час бойових дій кілька місяців тому, в поєднанні з нещодавнім незвично високим рівнем води, по суті, є злочинною недбалістю», - підкреслює видання.

Кремлівська пропагандистська машина зайнята звинуваченнями проти українських «терористів». Проте потенційні вигоди для Києва невеликі. Знищення Каховської ГЕС вплине на водопостачання Криму, але півострів обходився без цього джерела протягом багатьох років після анексії Росією у 2014 році. Вода затопила російські укріплення на схід від Дніпра, але вона також значно ускладнить для України можливість наступу через річку. Руйнування дамби зруйнує десятки міст і сіл, залишить тисячі людей без даху над головою і вплине на водо- та енергозабезпечення домогосподарств і промисловості у великому регіоні.

Прорив дамби також створює ризики для роботи ще кількох ГЕС вище за течією, хоча Запорізька АЕС, здається, поки що в безпеці. Катастрофа порушить систему зрошення значних площ найкращих сільськогосподарських угідь.

«Важко повірити, що Київ піде на такі руйнування, які додадуть мільярдні витрати на післявоєнну відбудову, заради такої мізерної стратегічної вигоди. Прорив під Каховкою, по суті, відкидає назад український контрнаступ, що тільки-но розпочався. Це ускладнює те, що вважається головною військовою метою Києва: просування на південь, щоб розірвати сухопутний міст між Росією і Кримом, який, можливо, став єдиним великим стратегічним і символічним здобутком вторгнення Москви», - пише Financial Times.

Основний південний удар України навряд чи пройде через Дніпро. Але, зруйнувавши дорожню переправу, ще більше розширивши річку і заболотивши землі на схід від неї, обвал дамби зробить зробить так, що для українських солдатів стане майже неможливим у найближчій перспективі організувати штурми з цього напрямку і зв’язати російські війська тут.

Натомість Москва зможе сконцентрувати війська в Запорізькій області і на півдні Донбасу. 900-кілометрова лінія фронту фактично скоротилася. Це має стати приводом для роздумів для союзників Києва. Український уряд відчуває тиск необхідності закріплення досягнень цього року до того, як західна підтримка ослабне і США увійдуть у виборчий цикл. Українські чиновники позитивно оцінюють здатність своїх збройних сил, озброєних зброєю НАТО і підготовлених за стандартами Альянсу, почати перелом у військовій ситуації.

«Але інцидент у Каховці підкреслює здатність російських військ компенсувати свої недоліки, а також те, як далеко готовий зайти президент Владімір Путін. Шанси на український прорив не можна списувати з рахунків. Але навіть якщо західні союзники сподіваються на вирішальний зсув протягом декількох місяців, вони повинні бути готові продовжувати надавати підтримку впродовж тривалого часу», - наголошує видання.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі