Чого очікувати від контрнаступу України проти Росії — CNN

Поділитися
Чого очікувати від контрнаступу України проти Росії — CNN © Міноборони України
«Росія окопалась, але вразлива».

Кількома словами президент України Володимир Зеленський дав найсильніший сигнал про те, що його війська розпочали довгоочікувану кампанію з відвоювання територій, захоплених російськими військами. Президент заявив, що «в Україні відбуваються відповідні контрнаступальні оборонні дії», але залишився небагатослівним щодо деталей, пише CNN.

Розмови про український контрнаступ точаться вже давно, не в останню чергу тому, що про нього говорять українські посадовці. Але ідея контрнаступу може вводити в оману, створюючи враження, що кампанія була розділена на два періоди – до і після.

Насправді Україна вже кілька місяців послаблює російські сили і вже докладає зусиль для відвоювання територій. До того ж, як українці прагнуть підкреслити, дії їхніх Збройних Сил є відповіддю на вторгнення. Ось чому українські чиновники люблять підкреслювати (як це зробив Зеленський), обережно висловлюючись у суботу – що всі їхні дії слід розглядати як оборонні.

Незважаючи на все це, конфлікт вступає в нову стадію, яка може вирішити його остаточний результат. Ось деякі з чинників, які можуть вплинути на нього.

Погляд на південь

На відміну від бурхливих перших місяців конфлікту, коли Росія намагалася захопити українську столицю Київ та інші великі міста, зараз лінія фронту в Україні проходить на півдні та сході.

Це також означає, як визнають українські посадовці, що нова кампанія не матиме елементу несподіванки, як це було під час зачистки Харківської області у вересні минулого року. Після взяття Харкова і Херсона, південна Запорізька область, ймовірно, стане головним об'єктом уваги української армії. Цього місяця вона активізувала там свої дії.

Успіхи українських військ на Запоріжжі можуть завдати серйозного удару по ширшій кампанії Росії. Першочерговим завданням України вважається розірвати сухопутний коридор Росії з окупованого Донбасу до Криму, який був незаконно анексований у 2014 році.

Щодо своїх цілей, Київ послідовно заявляє, що хоче відвоювати всю свою територію, контрольовану Росією. У своєму зверненні на початку цього року президент України Володимир Зеленський заявив, що це включає Крим. «Це не намір, це наша земля. Крим – це наше море і наші гори», – сказав Зеленський.

Чи є ця мета досяжною, залишається величезним відкритим питанням.

Росія окопалась, але вразлива

Контрнаступ України давно очікувався Росією, що дало путінській армії кілька місяців на підготовку та побудову складної системи оборони. Супутникові знімки показують масштаби російських укріплень. Вони включають шари протитанкових ровів, загороджень, мінних полів і траншей. Така оборона простягається на сотні кілометрів по всьому звивистому фронту. Прорватися через них буде непросто.

Українські чиновники часто передають розповіді людей з окупованих районів, таких як Маріуполь і Бердянськ, про довгі російські колони, що проходять через них, і про десятки будівель, які використовуються як військове житло.

Україна проводить так звані операції з підготовки до наступу, руйнуючи російські лінії постачання, знищуючи склади боєприпасів і націлюючись на паливну інфраструктуру.

На додаток до цього, вже давно надходять повідомлення про російські міжусобиці, з особливими тертями між групою найманців «Вагнера» і військовим керівництвом Кремля. Невеликі успіхи Росії, особливо порівняно з початковими амбітними цілями Путіна у війні, далися величезною ціною, знищивши передові підрозділи і позбавивши їх живої сили, а також критично важливого досвіду.

Бахмут усе ще у грі

Незважаючи на те, що ПВК «Вагнер» заявила про перемогу у східному місті Бахмут і передачу його назад російським військам, місто залишається гарячою точкою. Взяття міста стало рідкісною перемогою для Росії, але останнім часом українські сили заявляють, що вони досягли обмеженого прогресу у відвоюванні територій на північному заході та південному заході.

Хоча офіційних даних немає, очевидно, що взяття Бахмута коштувало Росії величезної ціни. За оцінками розвідки НАТО, на кожного українського солдата, який загинув, захищаючи Бахмут, російські війська втратили щонайменше п'ятьох.

Україна має у своєму розпорядженні нову зброю

Україна модернізувала своє озброєння напередодні контрнаступу. Велика Британія поставила Україні крилаті ракет Storm Shadow, що дало їй новий ударний потенціал на великі відстані. З дальністю стрільби понад 250 км, або 155 миль, ці ракети лише дещо поступаються 185-мильній дальності американських армійських тактичних ракетних систем класу «земля-земля» (ATACMS), які Україна давно просила.

Україна також отримала щонайменше два комплекси Patriot, один від США, а інший від Німеччини, для посилення своєї протиповітряної оборони, яка раніше була нездатна перехоплювати більш сучасні російські ракети.

Минулого місяця Україна вперше використала американську систему ППО Patriot для перехоплення російської гіперзвукової ракети, що стало потенційно переломним моментом у конфлікті.

На додаток до військової техніки, США оголосили про надання Україні пакета допомоги на суму 1,2 мільярда доларів, щоб підтримати початок її контрнаступу.

Годинник цокає

Питання про те, як довго триватиме міжнародна підтримка України, залишається відкритим. Наближаються вибори в США наступного року, і коментарі, зроблені експрезидентом Дональдом Трампом під час телемосту на CNN, підвищили імовірність того, що досі сильна підтримка України з боку США може припинитися.

Під час зустрічі Трамп відмовився сказати, кого він хоче бачити переможцем у конфлікті, заявивши натомість, що він хоче, аби «всі перестали гинути».

Чим довше триватиме війна, тим більша ймовірність того, що серед союзників України зростатимуть розбіжності, що гратиме на руку Росії. Якщо війна закінчиться переговорами або зайде у глухий кут, Україна захоче отримати перевагу. Вона намагатиметься отримати якомога більше переваг від контрнаступу, причому якнайшвидше.

Раніше в Управлінні стратегічних комунікацій ЗСУ пояснили, що стоїть за інформаційними вкидами росіян, які пов’язані з діями ЗСУ. Також заступниця міністра оборони Ганна Маляр пояснила, що вони дають суспільству стільки інформації, скільки необхідно, зважаючи на інтереси сил оборони.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі