WP: Ексдиректор ЦРУ генерал Петреус пояснив, чому з оптимізмом дивиться на контрнаступ України

Поділитися
WP: Ексдиректор ЦРУ генерал Петреус пояснив, чому з оптимізмом дивиться на контрнаступ України © t.me/azov_media
На думку американського військового, на початку українські сили можуть зазнати великих втрат, але згодом стане легше.

Генерал Девід Петреус мав як невдачі, так і успіхи, але він залишається одним з найбільш шанованих американських військових сучасності. Він не наївний і не дивиться на світ крізь рожеві окуляри. Навіть коли 101-а повітряно-десантна дивізія під його командуванням стрімко наступала на Багдад у 2003 році, він задавався питанням: «Чим це все закінчиться».

Петреус не прогнозує швидкого завершення війни в Україні. Незважаючи на це, відставний генерал повернувся минулого тижня з візиту до Києва, де він зустрічався з українськими військовими і цивільними лідерами, з позитивною оцінкою перспектив українського контрнаступу, який от-от розпочався, - пише в статті для Washington Post науковий співробітник аналітичного центру Council on Foreign Relations Макс Бут.

Генерал Петреус в різні часи обіймав посади глави Центрального командування Армії США, командира Об’єднаних сил Коаліції в Афганістані і директора ЦРУ. На його думку, українська армія понесе тяжкі втрати на початковому етапі контрнаступу. Але «українці досягнуть значних проривів і зроблять набагато більше, ніж прогнозує більшість аналітиків», - сказав він Буту.

«Це приємно чути, адже українці приступили до виконання надзвичайно складного військового завдання. Вони наступають на підготовлені оборонні позиції, які добре підтримуються артилерією. А на війні оборона завжди має перевагу над наступом. Звичайне емпіричне правило полягає в тому, що атакуючі сили повинні мати чисельну перевагу 3 до 1 в точці штурму, щоб досягти успіху», - нагадує автор.

Вістрям українського «списа» будуть приблизно вісім нових бронетанкових бригад, які налічують загалом близько 40 тисяч солдатів. Вони підготовлені країнами НАТО, озброєні німецькими танками Leopard 2 і БМП Marder, британськими танками Challenger 2, американськими бойовими машинами Bradley і більш спеціалізованими машинами, схожими на броньовані бульдозери. Останні призначені для прориву російських окопів і проходження через російські мінні поля. Сили, які підуть в бій після штурмових підрозділів, повинні будуть діяти швидко, щоб закріпитися. Петреус пояснив, що це та «здатність, якої не вистачало Україні під час вражаючого наступу в Харківській області минулої осені».

Наступ загальновійськових сил із застосуванням усіх елементів військової могутності - це найскладніше завдання у війні, і саме його росіяни не змогли виконати під час свого невмілого вторгнення в Україну минулого року. Американські військові дуже добре навчилися вести загальновійськову маневрену війну. Свідченням цього став успіх США у війні в Перській затоці 1991 року і марш на Багдад 2003 року.  Але українська армія - новачок в цьому складному військовому мистецтві.

Більше того, українцям бракує критично важливого елементу, який уможливив успіх американських військ: переваги в повітрі. У росіян її теж немає. Жодна зі сторін не може послідовно прорвати протиповітряну оборону іншої. Це означає, що якщо американські війська, які перебувають у контакті з ворогом, можуть розраховувати на «близьку повітряну підтримку», українці не можуть. Перші F-16 прибудуть в Україну не раніше осені, тому українським військам доведеться обходитися без них у цьому наступі.

Не дивно, що навіть аналітики американської розвідки похмуро дивилися на перспективу прориву українських сил. Але Петреус дотримується іншої думки.

«Я вірю, що українське командування врешті-решт організує дуже вражаючі загальновійськові операції», - переконаний американський генерал.

Він також попередив, що, як і під час наступу в Іраку в 2007 році, бої на початковому етапі українського наступу «будуть надзвичайно складними, а потім ситуація полегшає». Танки повинні будуть наступати разом з піхотою, щоб «не дозволити російській піхоті застосувати протитанкові ракети». Інженери повинні будуть «проривати мінні поля і загородження», артилерія і міномети - «змусити росіян не висовуватися з окопів», системи ППО повинні будуть наступати разом з танками і бронетехнікою, «щоб не дати російській авіації підтримати російські війська в обороні». Радіоелектронним засобам теж доведеться йти вперед разом з бронетехнікою, щоб «глушити російські радіомережі», безпілотники - знаходити російські штаби і резервні сили «для ураження високоточними боєприпасами», і, звичайно ж, логісти повинні будуть слідувати «відразу за передовими підрозділами з додатковими боєприпасами, паливом, продовольством, водою, технічним обслуговуванням і медичним забезпеченням». Це дуже багато елементів, які потрібно синхронізувати в розпал бою. Петреус порівняв це з диригуванням окрестром.

«Цілком можливо, що російські підрозділи, які зараз все більше складаються з погано навчених, погано оснащених підрозділів з поганим командуванням виявляться досить крихкими і розваляться на значних територіях», - припустив американський генерал.

Він зазначив, що росіянам буде важко реагувати на українські прориви, оскільки у них немає достатніх резервів, щоб покрити фронт протяжністю тисяча кілометрів. І якщо росіяни спробують заткнути одну дірку в лінії фронту, вони можуть створити інші вразливі місця деінде.

Петреус також вважає, що повінь, спричинена руйнуванням Каховської дамби на півдні України, «суттєво не вплине на український наступ". Дійсно, деякі російські позиції вздовж Дніпра були затоплені разом з багатьма українськими населеними пунктами, і як тільки паводкові води спадуть, річка дійсно стане мілкішою і її буде легше перетнути.

«Це не обов'язково означає, що українці зможуть закінчити війну найближчим часом. Як попереджали Рафаель Коен і Джан Джентіле з Rand Corp, американцям потрібно позбутися своєї зацикленості на «коротких, вирішальних війнах». Більшість воєн довгі і виснажливі. Війна в Україні не виняток. Вона триває з 2014 року, а не з 2022-го, і, незалежно від того, що станеться з цим контрнаступом, вона, швидше за все, триватиме і в 2024 році», - пише Бут.

Але якщо генерал Петреус має рацію і українська армія зможе перерізати сухопутний міст між Донбасом і Кримом, тоді вона зможе завдати потужного удару по окупантах. Просування України до Азовського моря поставить під загрозу утримання Росією Криму, який, як зазначив Петреус, став місцем розташування «російських авіабаз, штабів, складів матеріально-технічного забезпечення, військово-морських баз та інших об’єктів», які підтримують російські військові операції на всій території України. США можуть і повинні допомогти українцям, надавши їм далекобійні ракети ATACMS, які б доповнили британські Storm Shadow.

Якщо цей контрнаступ буде дійсно успішним, українці не лише звільнять більшу частину своєї землі від жорстокої окупації, але й, можливо, змусять більше росіян визнати, що вони не можуть виграти цю війну, і переконають Захід продовжувати надавати необхідну Україні підтримку в довгостроковій перспективі.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі