Джо Байден каже, що не думає, що Китай надсилатиме зброю Росії, щоб допомогти її військовій кампанії в Україні. Схоже на те, що такі коментарі дещо ставлять під сумнів заяви його високопосадовців про те, що Пекін розглядає цю ідею.
В інтерв’ю телеканалу ABC до річниці війни президент заявив, що США «відреагують», якщо Китай постачатиме Росії летальну зброю для її війни проти України проте він «не очікує», що Китай зробить це.
«Я не очікую великої ініціативи з боку Китаю щодо надання зброї Росії», — сказав Байден в інтерв’ю в Білому домі.
Рівень занепокоєння президента виявився нижчим, ніж у інших високопосадовців його адміністрації, які минулого тижня припускали, що Китай серйозно розглядає можливість надсилання зброї Росії, констатує Financial Times.
Виступаючи минулими вихідними після зустрічі з високопосадовцем із зовнішньої політики Китаю Ван І на полях Мюнхенської конференції з безпеки, держсекретар Ентоні Блінкен сказав, що він дуже стурбований можливою китайською допомогою.
«Деяка додаткова інформація, якою ми ділимося сьогодні і яка, я думаю, незабаром буде доступна. . . вказує на те, що вони серйозно розглядають можливість надання летальної допомоги Росії», — сказав Блінкен телевізійній мережі NBC.
Блінкен водночас попередив Ван, Китай зіткнеться з «серйозними наслідками» якщо надішле зброю. Попередження Блінкена надійшло через 11 місяців після того, як США востаннє заявили, що Китай розглядає можливість постачати зброю Росії після того, як президент Сі Цзіньпін і Путін підписали «безмежне» партнерство за кілька тижнів до вторгнення РФ в Україну.
У наступні місяці представники адміністрації заявили, що Китай готувався відправити зброю, але змінив курс після попереджень США. В окремому інтерв’ю CBS News минулих вихідних Блінкен сказав, що Китай надав «несмертельну» підтримку Росії для застосування цих засобів в Україні і зараз розглядає можливість надання «летальної підтримки». Незважаючи на те, що Блінкен стверджував, що інформація буде «незабаром», Білий дім не надав жодних публічних доказів на підтвердження цих тверджень.
У п'ятницю речник Ради національної безпеки Джон Кірбі відповідав на запитання, чому США не оприлюднили жодних доказів після такого акценту, який офіційні особи зробили на цьому питанні.
У п’ятницю адміністрація Байдена внесла п’ять китайських груп до чорного списку «списку організацій», який фактично забороняє компаніям надавати цим групам американські технології за їх ймовірну роль у наданні допомоги російським військовим. У скоординованому кроку з G7 США попередили, що будь-яка країна, яка допоможе Росії уникнути санкцій, зіткнеться згодом з «серйозними витратами».