Українські інтелектуали й громадські діячі розробили маніфест сталого миру "Світ після нашої перемоги", у межах якого визначили, що має зробити міжнародна спільнота, аби унеможливити нове вторгнення Росії в нашу державу після вигнання окупантів з її території. Документ представили в межах Мюнхенської конференції з питань безпеки, а його презентація в Києві запланована на 12:00 4 березня в "Мистецькому арсеналі".
Автори маніфесту зауважили, що передумовою для реалізації України як європейською демократичної країни є завершення війни РФ проти неї, однак звільнення всіх земель і кінець бойових дій не означатиме цього.
"І справа не лише у відшкодуванні завданої шкоди і покаранні винуватих: розпалені антиукраїнські й антизахідні настрої та імперські амбіції як російської еліти, так і простих росіян рано чи пізно призведуть до наступної ескалації та війни", – наголосили представники громадянського суспільства.
На їхню думку, задля убезпечення України і світу від нової агресії антивоєнна коаліція, зокрема, має створити умови, що приведуть до глибоких внутрішніх змін у Росії – вони і стануть гарантією сталого миру.
"Світ вже не буде таким, як був до війни, тому наша мета – не повернутися до передвоєнного стану, а врахувати його вади, які уможливили війну, і створити новий, безпечніший лад, який наступну війну цілком унеможливить. Більшість наших пропозицій є у рамках міжнародного права, а деякі спрямовані на його розвиток відповідно до нових загроз світовій безпеці", – йдеться в стислому огляді документа.
За словами авторів, задля сталої міжнародної безпеки важливо одночасно досягти справедливості та мир після завершення війни. Відповідно, вони визначили такі умови:
- Причетні мають понесуть бути покарані за агресію, воєнні злочини, злочини проти людяності, геноцид і розпалювання ненависті.
- Україні повинні відшкодувати всі матеріальні збитки після їх оцінки та максимально компенсувати інші втрати (загибель сотень тисяч людей, руйнування житла тощо)
- РФ повинна отримати статусні втрати, залишитися без можливості впливати на світову політику через міжнародні організації, втратити членство в Раді безпеки ООН.
- Під час виходу росіян з війни в першу чергу мають враховуватися інтереси українського суспільства й повага до суверенітету й територіальної цілісності України, а юридичні акти РФ на окупованих територіях – визнані нікчемними.
Крім цих пунктів, варто надати нашій державі чіткі гарантії сталого миру. Йдеться про такі умови:
- Україна має набути членства в ЄС і НАТО;
- Населенню західних країн варто позбутися стереотипів про російську велич;
- РФ повинна довести свій конституційний лад, суспільний устрій і політику до сучасних норм, розвінчати концепцію "русского міра".
- Росіяни повинні відмовитися від ідей історичної виключності своєї держави як окремої цивілізації, зверхності й територіальних претензій до сусідів – тобто подолати імперську історичну пам’ять.
- Світу варто вимагати від РФ демілітаризації та денуклеаризації;
- Міжнародна спільнота повинна відмовитися від російських енергоносіїв
"Ми, автори цього маніфесту, представники українського громадянського суспільства, віримо, що втілення ідей цього документу унеможливить наступну агресію та забезпечить сталий мир в інтересах всіх народів, на практиці – не тільки в Західній, але й у Центрально-Східній Європі – реалізувавши гасло «ніколи знову»", – підсумували в заяві.
Авторами документу виступили 24 українці, серед яких голова Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук, глава МЗС у 2014-2019 роках Павло Клімкін, військовослужбовець ЗСУ і адвокат Масі Найєм, голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко, директор аналітичного центру pro.mova Євген Глібовицький та інші.
До підписання документу на запрошення авторського колективу приєднався ще 51 представник нашої держави.
Раніше очільник Мюнхенської безпекової конференції Крістофер Хойсген, який раніше виступив у підтримку мирних ініціатив, запропонованих Україною, заявив, що Володимир Зеленський справедливо вимагає гарантій безпеки від НАТО.
Цивілізаційній вибір України відрізняється від російського. Цей вибір – європейський, він нарешті визнаний Заходом і капіталізований в консолідованій західній підтримці. Мюнхенська безпекова конференція видала Україні диплом європейського зразка. Джозеф Байден його підписав. Детальніше – в статті Олексія Іжака "Чому для перемоги України більше немає перешкод".