Австралія не обіцяла підтримувати США в будь-якому військовому конфлікті навколо Тайваню в обмін на угоду про придбання американських атомних підводних човнів. Про це заявив міністр оборони Австралії Річард Марлз, повідомляє Reuters.
У понеділок, 13 березня, Австралія, США і Велика Британія представили багаторічний проект AUKUS. Канберра купуватиме американські військові підводні човни класу Virginia, а Британія і Австралія з часом вироблятимуть і експлуатуватимуть новий клас підводних човнів SSN-AUKUS.
Лівоцентристський лейбористський уряд Австралії заявляє, що угода вартістю 368 мільярдів австралійських доларів (246 мільярдів доларів США) необхідна з огляду на нарощування Китаєм військової присутності в регіоні, яке він назвав найбільшим з часів Другої світової війни.
Відповідаючи на запитання про те, чи давала Австралія США якісь зобов'язання щодо допомоги під час конфлікту навколо Тайваню в обмін на доступ до підводних човнів, Марлз сказав: «Звичайно, ні, і ніхто цього не вимагав».
За його словами, ця угода «абсолютно не накладає на Австралію жодних зобов'язань за принципом "послуга за послугу"».
Китай розглядає демократично керований Тайвань як власну територію і ніколи не відмовлявся від силового варіанту повернення острова під контроль. Американський президент Джо Байден заявив, що США будуть захищати Тайвань у разі «безпрецедентного нападу» з боку Китаю.
За угодою AUKUS, яку Пекін назвав актом розповсюдження ядерної зброї, США продадуть Австралії три підводні човни, побудовані компанією General Dynamics, на початку 2030-х років, з можливістю для Австралії на купівлю ще двох підводних човнів.
Міністр торгівлі Австралії Дон Фаррелл заявив про впевненість у тому, що запланований візит до Китаю для зустрічі з його колегою Ван Вентао відбудеться, попри угоду AUKUS. Минулого місяця Фаррелл сказав, що ця зустріч стала сигналом того, що напруга у відносинах Австралії та Китаю зменшується. Він висловив сподівання на візит до Китаю прем'єр-міністра Австралії Ентоні Албаніза цього року.
Програма AUKUS розпочнеться з інвестицій у розмірі 6 мільярдів австралійських доларів (4 мільярди доларів США) протягом наступних чотирьох років для розширення бази підводних човнів і суднобудівних верфей країни, а також для підготовки кваліфікованих робітників.
Австралія також має намір виділити 3 мільярди австралійських доларів на розширення суднобудівних потужностей США і Великої Британії, причому більша частина цієї суми піде на прискорення виробництва американських підводних човнів класу Virginia.
США, Велика Британія і Австралія створили союз в сфері безпеки - AUKUS. Рішення трьох країн є системним і викликано в тому числі прагненням протистояти зростаючому політичному, економічному і військовому впливу КНР. Про створення тристороннього оборонного союзу розмірковує Віктор Константинов у статті «Три лицарі проти китайського дракона».