Візит до Пекіна ознаменував «важливий початок» у стабілізації зв’язків Сполучених штатів з Китаєм і країни повинні покласти край непорозумінням, пов’язаним із інцидентом з повітряною кулею-шпигуном, заявив Держсекретар Ентоні Блінкен NBC News.
«Цю сторінку слід перегорнути», — сказав Блінкен в інтерв’ю перед від’їздом з Пекіна, де він провів два дні на зустрічах з високопосадовцями Китаю та президентом Сі Цзіньпіном.
За його словами, за один, навіть настільки продуктивний, візит зупинити значне ускладнення відносин між двома найбільшими економіками світу неможливо.
«Але це хороший і, на мою думку, важливий початок», — наголосив він.
Представники США применшували очікування щодо цієї поїздки, не прогнозуючи жодних проривів.
Навіть після візиту Блінкена двом країнам ще належить відновити кілька військових каналів зв’язку, які Китай перервав минулого року на знак протесту проти візиту колишньої спікерки Палати представників Ненсі Пелосі на Тайвань, самоврядну демократичну країну, яку Пекін вважає своєю територією.
Блінкен сказав, що цей зв’язок необхідно відновити, посилаючись на нещодавні зіткнення в Тайванській протоці та Південно-Китайському морі, які, на думку Китаю, були необхідними для захисту свого національного суверенітету, а США назвали небезпечними.
«Це найшвидший шлях до ненавмисного конфлікту», — сказав Блінкен, додавши, що відновлення каналів — це не те, від чого США хочуть відмовитись.
Нагадаємо, що візит Блінкена до Китаю — перший візит держсекретаря США з 2018 року — був відкладений у лютому після виявлення нібито китайської шпигунської кулі над територією США.
Минулого місяця президент Джо Байден заявив, що угода, яку він і Сі уклали щодо збереження каналів зв’язку відкритими, також була зірвана «цією дурною повітряною кулею».
Блінкен повідомив, що адміністрація Байдена, яка наказала військовим збити повітряну кулю біля узбережжя Південної Кароліни, тоді вжила необхідних заходів, щоб захистити інтереси США, і чітко висловила свою стурбованість Пекіну, який стверджує, що це був цивільний безпілотний аеростат.
«Ми сказали те, що мали сказати, і нам потрібно було прояснити, щоб це не повторилося, і поки цього не сталося, цю главу слід закрити», — сказав Блінкен.
Водночас, він додав, що США пильно стежать за ситуацією.
Результати розслідування ФБР повітряної кулі, уламки якої було вилучено американськими чиновниками, досі не оприлюднені.
Минулого тижня виникли побоювання, що поїздка Блінкена знову може бути відкладена в останню хвилину на тлі заяв офіційних осіб США про те, що Китай має шпигунську станцію на Кубі. Цю інформацію заперечили як китайські, так і кубинські офіційні особи.
Блінкен відкинув критику про те, що адміністрація Байдена применшила звинувачення у шпигунстві та відклала каральні економічні заходи проти Китаю, прагнучи відродити американсько-китайські відносини.
«Я думаю, що якщо ви подивитесь на заходи, яких ми вжили, і якщо ви послухаєте наших китайських колег — вони говорять прямо протилежне. Вони скаржаться на багато заходів, до яких ми вдалися, адже це необхідно для просування наших національних інтересів», — наголосив він.
Поїздка Блінкена до Китаю може прокласти шлях для телефонної розмови або особистої зустрічі між Байденом і Сі, які вперше зустрілися більше десяти років тому — коли обидва були віце-президентами. Політики не спілкувались від моменту особистої зустрічі в листопаді минулого року на полях саміту в Індонезії.
«Зрештою, нічим не можна замінити розмову двох лідерів безпосередньо один з одним. Це особливо стосується Китаю, враховуючи владу, яку має Сі Цзіньпін», — підсумував Блінкен.