Президент США Джо Байден під час зустрічі з лідером Філіппін Фердинандом Маркосом-молодшим заявив, що зобов'язання Вашингтона щодо захисту свого союзника є «залізними», в тому числі в Південно-Китайському морі, де Маніла зазнає тиску з боку Китаю. Про це повідомляє Reuters.
Під час першого за останні десять років візиту філіппінського лідера до Білого дому Маркос підкреслив важливість США як союзника в регіоні з «можливо, найскладнішою геополітичною ситуацією у світі».
Обидві країни підтвердили свій десятирічний союз у сфері безпеки під час візиту, який свідчить про серйозний поворот в американсько-філіппінських відносинах, оскільки обидві країни шукають способи протистояти тому, що вони вважають дедалі агресивнішими діями Пекіна навколо Тайваню і в Південно-Китайському морі.
Американські офіційні особи заявили, що лідери узгодять нові керівні принципи для посилення військової співпраці, а також активізують економічне співробітництво.
«Сполучені Штати залишаються непохитними у своїй відданості захисту Філіппін, включаючи Південно-Китайське море», - сказав Байден Маркосу.
Як свідчить спільна заява, це означає, що будь-який збройний напад на філіппінські збройні сили, кораблі або літаки в Тихому океані, в тому числі в Південно-Китайському морі, призведе до застосування зобов'язань США відповідно до Договору про взаємну оборону 1951 року.
Вашингтон розглядає Філіппіни як ключ до будь-яких зусиль з протидії можливому вторгненню Китаю на Тайвань.
У спільній заяві йдеться, що лідери підтверджують важливість підтримки миру і стабільності у Тайванській протоці як невід'ємного елементу глобальної безпеки і процвітання.
За часів попередника Маркоса Родріго Дутерте відносини Філіппін із США зіпсувалися, оскільки він різко налагодив тісніші зв'язки з Китаєм.
Американські офіційні особи заявили, що нові керівні принципи зосереджені на військовій координації на суші, в морі, в повітрі, космосі та кіберпросторі, в той час як адміністрація США також передасть Філіппінам три літаки С-130 і планує направити додаткові патрульні кораблі.
Маркос прагне налагодити теплі відносини як зі Сполученими Штатами, так і з Китаєм, оскільки обидві країни є важливими партнерами Філіппін в Азійсько-Тихоокеанському регіоні.
Експерти кажуть, що Вашингтон розглядає Філіппіни як потенційне місце для розміщення ракет, снарядів і артилерійських систем для протидії можливому китайському вторгненню на Тайвань.
У спільній заяві також йдеться про те, що Байден відправить на Філіппіни президентську торговельно-інвестиційну місію з метою збільшення інвестицій у перехід до чистої енергетики, критично важливий сектор видобутку корисних копалин та продовольчу безпеку.
Обидві країни також спільно проведуть у Манілі Індо-Тихоокеанський бізнес-форум 2024 року - головну комерційну подію США в регіоні, яка сприятиме подальшому утвердженню Філіппін як ключового центру регіональних ланцюгів поставок.
Оскільки багато жителів Філіппін розчаровані діями Китаю в Південно-Китайському морі, в тому числі переслідуванням філіппінських кораблів у спірних регіонах, на Філіппінах зросла підтримка населенням більш жорсткого ставлення до Пекіна.
Також повідомлялося, що філіппінські та американські військові провели спільні навчання з бойовою стрільбою в найбільшому військовому таборі Філіппін, спрямовані на посилення оборонних можливостей Маніли проти зовнішніх загроз.
Навчання пройшли після рішення президента Філіппін Фердинанда Маркоса-молодшого розширити доступ США до військових баз його країни — крок, що розлютив Китай. Пекін звинувачує Вашингтон у розпалюванні напруженості в регіоні.