Україна застрягла десь між Еквадором та Індонезією

Поділитися
Аналітичний підрозділ журналу The Economist 16 вересня 2008 року опублікував доповідь «Порівняльний аналіз конкурентоспроможності індустрії інформаційних технологій у 2008 році»...

Аналітичний підрозділ журналу The Economist 16 вересня 2008 року опублікував доповідь «Порівняльний аналіз конкурентоспроможності індустрії інформаційних технологій у 2008 році». Висновок для України невтішний — за останній рік вона, з урахуванням включених до рейтингу двох нових країн (Бангладешу і Хорватії), змінила свою позицію з 56-го місця в 2007 році (з 64) на 57-ме в 2008 році (з 66). Зниження відбулося за всіма показниками, крім показника «Людський капітал», за яким Україна піднялася з 43-го на 37-ме місце.

У дослідженні зазначається, що загальний спад економіки призводить до зменшення витрат на ІТ в США, Західній Європі та Японії. Проте основи для конкурентоспроможності ІТ-індустрії залишаються сталими. Це — ІТ-освіта, доступність фінансів та інфраструктури, державне стимулювання інновацій. Саме завдяки цим основам незмінною — за показником конкурентоспроможності ІТ-індустрії — залишилася, у порівнянні з минулим роком, перша двадцятка країн.

Незважаючи на поточні макроекономічні проблеми, США і далі очолюють список країн, які забезпечують ІТ-компаніям найбільш сприятливе середовище. США є своєрідним інкубатором нових високотехнологічних компаній. Завдяки міцним позиціям у сфері науково-дослідних і конструкторських розробок (НДКР), з шостого на друге місце піднявся Тайвань. Замикають першу п’ятірку Великобританія, Швеція і Данія з їхнім сприятливим і відкритим бізнес-середовищем і надійним механізмом захисту інтелектуальної власності.

Висновки дослідників не є несподіваними — по-перше, критичним для національних ІТ-індустрій є інвестування в людей. Брак кадрів з аналітичними навичками та вмінням управляти софт-проектами є найважливішою проблемою, яка постане перед ІТ-виробниками в найближчі роки. Найкраще середовище для нагромадження людського капіталу створено в США (які є найбільшим магнітом для іноземних студентів), Сінгапурі та Великобританії. Проте відплив інтелекту туди дещо сповільнюється, натомість пожвавлюється в напрямку, наприклад, Індії і В’єтнаму.

По-друге, сильний ІТ-сектор формується великою мірою завдяки наявності ринку широкосмугового доступу до Інтернету, що дає можливість ефективно взаємодіяти з партнерами та продавати послуги в он-лайні. Всі країни у верхній групі рейтингу мають істотну вигоду від високоякісних мереж.

Україну поставлено в один ряд з ПАР, Болгарією і В’єтнамом як країну, яка могла б отримати значний поштовх від більшої конкуренції у сфері розвитку інфраструктури.

Для порівняльної оцінки стану інформаційних технологій, крім індексу конкурентоспроможності ІТ-індустрії, відомі також індекс мережної готовності глобального звіту з інформаційних технологій, який готується в рамках Всесвітнього економічного форуму (Україна посідає 75-те місце зі 122 країн), та індекс електронної готовності, який готує Economist Intelligence Unit (Україна на 60-му місці серед 69 країн).

Поліпшення позиції України у подібних рейтингах має стати одним з основних критеріїв оцінки ефективності роботи державних органів, передовсім створеного цього року Державного комітету інформатизації України, а також Державного департаменту з питань зв’язку Міністерства транспорту та зв’язку України, Національної комісії з питань регулювання зв’язку України, Державного департаменту інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України. Діяльність цих відомств буде корисною для розвитку інформатизації країни тільки в разі, якщо буде відкритою і прозорою, а їхні керівники дослухатимуться порад українського ІТ-бізнесу, консолідовану позицію якого висловлюють асоціації ІТ-підприємств.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі