Ще нещодавно генетично модифікованим організмам Китай відкрив «зелену» вулицю. Китайські вчені дуже активно працювали над втіленням у життя своїх власних багатообіцяючих ідей, а численні дрібні фермери з великим ентузіазмом упроваджували на полях досягнення американських учених, здебільшого контрабандно. США навіть не намагалися цьому особливо перешкоджати, розраховуючи на підтримку китайського уряду в СОТ, де до нових технологій почали ставитися з дедалі зростаючим скепсисом. Проте результат подібного ставлення виявився прямо протилежним — після вступу в СОТ Китай і сам передислокувався в ряди супротивників ГМ-рослин. Американці (чий імпорт у Китай, приміром сої, скоротився з минулого року на 23 відсотки в основному саме через введені обмеження на ГМ-технології) почали відчайдушно боротися за те, щоб домогтися перегляду позиції китайського керівництва. Однак опозиція супротивників ГМ-продуктів у Китаї виявилася досить сильною для того, щоб перешкодити зусиллям США.
Насамперед китайські вчені, які вже витратили мільйонні державні інвестиції та отримали понад 140 нових різновидів ГМ-рослин, дещо втратили свій ентузіазм, виявивши, що гарантувати безпеку подібних технологій складніше, ніж передбачалося. Численні скандали, які вибухнули з цього приводу в Мексиці та Західній Європі, сприяли тому, що термін перевірки «благонадійності» нових сортів значно збільшився.
Подібні зміни сталися й у настроях китайських споживачів. Тепер покупці дедалі частіше вимагають доказів того, що в запропонованому їм товарі немає продуктів ГМ-технологій. Та й фермери, переконавшись, що, навіть озброївшись новими технологіями, вони за масштабами виробництва не можуть обігнати потужні транснаціональні компанії, зате повністю можуть втратити свій ринок збуту в Європі, уже не прагнуть обзавестися ГМ-насінням.
І все-таки, на думку Роберта Паарльберга, експерта коледжу Уелслі з політики Китаю в галузі ГМ-технологій, у віддаленій перспективі ця держава зможе стати активним союзником США в справі просування ГМ-технологій. Однак у найближчому майбутньому, мабуть, там візьме гору протекціоністський підхід.