Про формування в США особливої споживчої культури, суть якої визначається девізом «Одержуй зараз, сплачуй потім», за межами Америки розповідають, проймаючись жахом. Проте вересневі події доволі наочно продемонстрували, що «американська хвороба» вразила туманний Альбіон у ще більшому масштабі, ніж заокеанські простори.
Про те, що британці занадто захоплюються кредитами, експерти попереджали й раніше. Загальна сума споживчої заборгованості вийшла на порівнянні з загальним обсягом ВВП показники ще кілька років тому. З другого боку, «економіка, побудована на кредитах», зростала такими швидкими темпами, що коригувати нову моду на життя в борг ніхто й не збирався. Всерйоз про це заговорили лише в чергах, які вишикувалися минулого тижня перед відділеннями банку Northern Rock. Правда, уряд відразу виступив із запевнянням, що проблеми п’ятого за розміром іпотечного банку Сполученого Королівства викликані все тим же поганим заокеанським впливом, а Банк Англії вперше з 1973 року видав «рятівний» кредит. Утім, хоча занепокоєння щодо долі банку не минуло, проте й до загальної паніки справа поки не дійшла.
«Тепер дуже легко купувати, купувати й купувати, — твердять пересічні британці. — За винятком хіба що кінця місяця, коли одержуєш рахунки, з яких випливає, що витратив ти більше, ніж заробив».
Загальна заборгованість британців, оцінювана в 2,5 трлн. дол., цілком порівнянна з аналогічним показником у США. Хоча за чисельністю населення Штати у п’ять разів перевершують Британію. З другого боку, експерти не дуже вірять, що цінам на британську нерухомість (і особливо в Лондоні) загрожує відчутне зниження.