Зеленський майже через рік підписав закон про зміну підготовку прокурорів: що міняється в системі

Поділитися
Зеленський майже через рік підписав закон про зміну підготовку прокурорів: що міняється в системі © Андрій Товстиженко, DT.UA
За оцінкою експертів, новий закон вплине на процесуальну незалежність прокурора.

Президент Володимир Зеленський майже через рік після ухвалення підписав проєкт закону №5158 про зміну порядку добору прокурорів в Україні, яким спрощуються вимоги до кандидатів на посадупрокурора.

Проект закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення добору та підготовки прокурорів» був ухвалений в першому читанні ще в червні 2021 року та остаточно затверджено у квітні 2022 року.

Відповідно до ухваленого закону спрощуються вимоги до майбутніх прокурорів – тепер для цього не потрібно дворічного стажу професійної діяльності у сфері права. Також зменшено час підготовки майбутніх прокурорів з одного року до двох місяців плюс пів року стажування в прокуратурі.

Також законом передбачено створення в прокуратурі прокурора-стажиста окружної прокуратури, на якого будуть поширені гарантії матеріального та соціального забезпечення, передбаченого для прокурорів.

Згідно із законом, стати прокурором-стажистом зможе громадянин, який має вищу юридичну освіту та вільно володіє державною мовою, також пройде конкурсний відбір. Водночас прокурор-стажист зможе здійснювати процесуальне керівництво лише у кримінальних провадженнях про кримінальні проступки та нетяжкі злочини. Також його рішення підлягатимуть погодженню із старшим прокурором групи прокурорів, або навіть із керівником органу прокуратури.

Як зазначає експерт Центру політико-правових реформ Євген Крапивін, ухвалені зміни скорочують строк підготовки прокурорів, зменшують кваліфікаційні вимоги та сприяють обов’язковому працевлаштуванню прокурорів.

«Водночас розмежування статусу прокурора і прокурора-стажиста підважує процесуальну незалежність прокурора, єдиний статус прокурора та врешті створює культуру субординації, практику несамостійності (погодження з старшими) та інші загрози незалежності майбутнього офіцера правосуддя», - зазначив він.

Як підкреслював у своєму блозі після ухвалення законопроекту засновник StateWatch Олександр Лємєнов запровадження посади «прокурор-стажист» із функціями прокурора суперечить стандартам Ради Європи щодо незалежності прокурора. Також закон опосередковано скасовує досягнення Закону про реформу прокуратури від вересня 2019 року, яке полягало у тому, що висококласний професіонал «ззовні» (адвокат, суддя, юрист, правозахисник, юрисконсульт) міг негайно зайняти посаду в обласній прокуратурі чи в Офісі Генпрокурора без попередньої роботи в найнижчому рівні окружних прокуратурах.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі