Нові виклики САП, ВАКС і НАЗК: з чим зіткнуться антикорупційні органи після призначення Кривоноса директором НАБУ

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
За словами Олени Щербан, серйозні виклики постають не лише перед нашим антикорупційним блоком, а й перед міжнародними партнерами.

Конкурс на директора НАБУ мав усі шанси бути успішним. Однак призначення на цю посаду Семена Кривоноса викликало, радше, скептицизм, побоювання та сумніви. Щоправда, антикорбюро не єдиний антикорупційний орган в Україні, який може зіткнутися з проблемами. Які нові виклики чекають на САП, ВАКС і НАЗК пояснила Олена Щербан у статті «Новий директор НАБУ: чи справді Банкова «зламала» конкурс та як Бюро працюватиме далі» для ZN.UA.

«Ще більшої актуальності набуває посилення Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Адже в разі проблем у роботі бюро прокурори є тими процесуальними фігурами, які можуть бути рятувальним колом у такій ситуації», – пише Щербан.

Вона нагадала, що правоохоронний комітет парламенту відхилив проєкт закону №8402, який передбачав ключові засади реформи САП. Авторка підкреслила, що голова антикорупційної прокуратури повинен бути надійно захищений від політичного відсторонення від посади за якусь дисциплінарну дрібничку, як це є зараз. 

«Очевидно, влада до останнього опиратиметься посиленню інституційної незалежності САП, допоки реформа не стане ключовою вимогою міжнародних партнерів. Останні, на відміну від багатьох внутрішніх стейкхолдерів, чудово розуміють, чому антикорупційна система має бути незалежною. І що деякі результати її роботи через цю незалежність можуть не подобатися тій чи іншій частині суспільства, що також призводить до необхідності захистити її від сторонніх впливів», – зазначає Щербан.

За її словами, вже розуміючи слабкі міста цього довгого шляху, необхідно спиратися на підтримку міжнародних партнерів. Паралельно удосконалюючи процедури та відсікаючи вплив людського фактора і в цій сфері.

«Не слід забувати про вдосконалення кримінального процесу, питань роботи Вищого антикорупційного суду, який критично потребує щонайменше збільшення кількості суддів. Показовий тест на спроможність наразі проходить і НАЗК, довіра громадськості до якого похитнулася через позицію агентства щодо одіозного закону №5655», – пише авторка. 

Отже, як вказує Щербан, виклики перед антикорупційним блоком постають дуже серйозні. Як і перед міжнародними партнерами. Зважаючи на те, що через війну понад 60% бюджету України — це кошти міжнародних партнерів, вони зі свого боку також мають реагувати, якщо побачать найменший натяк на неправомірну роботу НАБУ.

«Дуже сподіваємося, що новий директор бюро Семен Кривонос чудово розуміє, наскільки довіра до нас міжнародних партнерів та їхня готовність інвестувати у відбудову України після війни залежить від його дій», – підсумувала Щербан.

Міжнародні експерти в складі Конкурсної комісії з проведення конкурсу на посаду директора Національного антикорупційного бюро не скористалися своїм переважним правом голосу під час формування трійки переможців.  Це, разом з іншими недоліками відбору кандидатів, не дозволило забезпечити повністю об’єктивний результат. Чому так сталося читайте за посиланням.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі