«УКРТЕЛЕКОМ» ДО ПРОДАЖУ ГОТОВИЙ. ЗАЛИШИЛОСЯ ЗІЙТИСЯ В ЦІНІ

Поділитися
Думку про те, що приватизація «Укртелекому» може стартувати вже на початку літа, глава Фонду держмайна України висловив ще в середині травня...

Думку про те, що приватизація «Укртелекому» може стартувати вже на початку літа, глава Фонду держмайна України висловив ще в середині травня. І це попри те, що на сьогодні жодна компанія не дала обгрунтованої оцінки вартості українського монополіста в галузі фіксованого зв’язку. Цей факт, а також наближення моменту довгоочікуваної приватизації «Укртелекому» підігріває гарячі дискусії про його ринкову вартість. Урешті-решт, нескладно припустити, що нинішня невизначеність може лише відстрашити потенційних інвесторів.

Продаж найласішого державного активу переносився три роки поспіль. Проте сьогодні уряд покладає великі надії на те, що приватизація національного оператора зв’язку відбудеться саме поточного року.

У минулому конкурс по «Укртелекому» відкладався чи то через кризу на світовому ринку, чи то через «непотрібність», бо план державної приватизації було виконано й без його продажу. На думку більшості аналітиків телекомунікаційного сектора, торік уряд припустився дуже грубої помилки, із приводу якої сьогодні скаржаться усі суб’єкти майбутньої приватизації і навіть сторонні спостерігачі. Російський оператор мобільного зв’язку «Мобильные ТелеСистемы», скориставшись критичним станом інвесторів світового телекомунікаційного ринку й, напевно, недалекоглядністю українського уряду, по черзі викупив у власників їхні частки та, зрештою, здобув цілковитий контроль над провідним вітчизняним оператором мобільного зв’язку — UMC.

Продаж українського мобільного оператора, чиї 51% раніше були активами «Укртелекому», найгіршим чином позначився на приватизаційній привабливості останнього. Крім удару по національному оператору, ця угода також істотно зачепила інтереси державного бюджету. І хоча справа, здавалося б, уже в минулому, обставини «вдалого» продажу жваво обговорюють і досі.

Минулого тижня Рахункова палата України звинуватила представників Фонду держмайна в завищенні показників надходжень від приватизації 2003 року за рахунок включення у них доходів від продажу контрольного пакета мобільного оператора UMC. При цьому представники палати зазначають: із продажем UMC «Укртелеком», що готується до приватизації, істотно втратив у ціні. За словами директора департаменту Рахункової палати Віктора Огородника, у національного оператора «забрали найліквідніший актив без зменшення статутного фонду».

Із думкою директора департаменту Рахункової палати погоджуються і експерти телекомунікаційного та фінансового ринків. За словами директора аналітичного департаменту ЗАТ «Фінансова компанія «Сократ» Владислава Остапенка, під час приватизації телекомунікаційних монополістів країн Європи в складі телекомів практично завжди були підрозділи, які надавали послуги мобільного зв’язку. «А в Україні буде приватизовано оператора, у котрого немає мобільного зв’язку, більше того, йому заборонено займатися наданням таких послуг», — підкреслює експерт. Підтримує колегу й керівник аналітичного відділу компанії Dragon Capital Андрій Дмитренко, підкреслюючи, що наявність у складі «Укртелекому» компанії UMC підвищило б ціну національного оператора.

На підтвердження слів експертів, мобільний оператор UMC покращує свої позиції, його доходи й кількість абонентів сьогодні зростають мов на дріжджах. За 2003-й кількість абонентів компанії збільшилася на 97% порівняно з 2002-м — із 1,7 млн. чоловік до 3,348 млн. У квітні поточного року цей показник досяг 4,1 млн. чоловік. Скільки ж могла б запросити держава за «Укртелеком», якби він мав сьогодні в складі своїх активів компанію, котра стає дедалі привабливішою?

У призначеній на нинішній рік приватизації «Укртелекому» існує і низка інших, не менш важливих проблем. Досі не оприлюднено економічно обгрунтовані розрахунки вартості монополіста. Після роад-шоу, проведеного в Ганновері 23 березня нинішнього року, Михайло Чечетов оцінив «Укртелеком» досить високо. «Як найпоінформованіша особа можу сказати, що оцінки вартості «Укртелекому» ще немає. Ми її не робили, і на даний момент я не готовий озвучити вартість монополіста. На мою думку, від продажу «Укртелекому» держава має отримати приблизно 1 млрд. дол.», — сказав пан Чечетов.

Така неоднозначна заява глави ФДМ може мати не найкращі наслідки для національного оператора: якщо інвестор не готовий запропонувати таку велику суму за «Укртелеком», він може відмовитися від участі в приватизації, не маючи при цьому ніякого поняття про реальну вартість монополіста. Викликає подив і те, що, приміром, 2002 року Михайло Чечетов оцінював вартість «Укртелекому» в 600 млн. дол. Це при тому, що в складі активів національного лідера зв’язку в той час ще перебував мобільний оператор. Сьогодні гадана вартість через загадкові причини зросла на 400 млн. дол., склавши фактично один мільярд.

Певне, через відсутність інформації про офіційні розрахунки оцінки незалежних експертів вельми відмінні одна від одної. Директор Міжнародного інституту приватизації, управління власністю та інвестицій Олександр Рябченко вважає, що за нинішньої ситуації на телекомунікаційному ринку за пакет держакцій майже в 43% розраховувати більш як на 600 млн. дол. не доводиться. У Dragon Capital називають цифру приблизно 900 млн. дол., тоді як «Сократ» зауважує: за оцінками фондової біржі, ціна за акцію коливається в межах 0,11—0,12 дол., відповідно, 43-відсоткова частка «Укртелекому» може коштувати в межах 860 млн.

Але, як відомо, фондовий ринок України досить «примхливий і своєрідний». Від початку року всі фондові індекси мали позитивний тренд і «побили свої максимуми» (приміром, індекс ПФТС зростав швидкими темпами з початку року та 20 квітня досяг піка в 149,84 пункту, потім виявивши тенденцію до зниження). Уже в середині травня індекс ПФТС продемонстрував рекордне від початку року падіння у 5,61 пункту, зупинившись на позначці 140,38. За даними ІФГ «Сократ», у цей самий час своєрідним лідером був «Укртелеком», попит на чиї цінні папери зменшився на 8,62% (до 0,53 грн. за акцію). Таким чином, котирування акцій оператора опустилися нижче рівня 0,1 дол. за одну акцію і становили 0,095 дол. за акцію. У зв’язку з цим вартість усього телекому знизилася до 713 млн. дол.

— «Укртелеком» оцінюють і в 2,5 і 4 млрд. дол., називають і 800 млн. Проте ціна — це продукт компромісу, усе залежить від світової кон’юнктури, — каже заступник голови комітету ВР із питань фінансів і банківської діяльності Сергій Терьохін. Народний депутат підкреслює, що сьогодні Україна «перебуває в зоні політико-економічного ризику, із якого не вийде протягом найближчих п’яти років, отож немає чого розраховувати на високу вартість «Укртелекому».

Нинішня команда менеджерів намагається підвести національного монополіста фіксованого зв’язку до приватизації в найкращій формі. 16 квітня ц.р. на зборах акціонерів «Укртелекому» ухвалено рішення про перетворення спільного україно-німецько-американо-голландського підприємства ЗАТ «Утел» (чиїми 100% акцій володіє «Укртелеком») на дочірнє підприємство. За словами голови правління «Укртелекому» Григорія Дзекона, таке перетворення оператора міжнародної телефонії дозволить уникнути подвійних витрат на розвиток інфраструктури, знизити собівартість послуг і консолідувати всі значимі активи «Укртелекому» перед приватизацією. Можливо, саме цей крок підвищить надалі вартість нашого монополіста.

За досить короткі терміни (з лютого поточного року) новій команді менеджерів вдалося збільшити доходи «Укртелекому» на 15%. У першому кварталі 2004-го вони досягли 1,4 млрд. грн. Крім того, від початку поточного року компанії вдалося зменшити дебіторську заборгованість на 78 млн. грн. Обсяг капіталовкладень «Укртелекому» в першому кварталі ц.р. становив 308 млн. грн., що також на 55% більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Така різниця між рівнем торішніх показників і нинішніх пояснюється, зокрема, політикою попереднього правління «Укртелекому». На вже згаданих квітневих зборах акціонерів було оприлюднено звіт ревізійної комісії національного оператора зв’язку, у ньому містилися безліч фактів неефективного розпорядження фінансами. Приміром, ревізійна комісія розкритикувала випуск «Укртелекомом» облігацій на суму 700 млн. грн., проведений у червні 2003-го «всупереч вимогам пункту 140 Державної програми приватизації, затвердженої відповідним законом» і всупереч повноваженням правління ВАТ, відповідно до статуту компанії. Водночас комісія звернула увагу на суми, витрачені оператором на підтримку громадських організацій, і не досить повний облік використання автопарку компанії.

На нинішнє ж керівництво компанії, особливо напередодні приватизації, аналітики телекомунікаційної галузі покладають великі надії. Заступник директора Інституту інформаційного суспільства Ярослав Павловський зазначає, що новий менеджмент, який сьогодні управляє «Укртелекомом», «досить грамотний: він може розробити стратегію розвитку компанії на наступні п’ять років». За словами Олександра Рябченка, зміна складу правління «Укртелекому» дає гарантії державі, що «домовленостей під час приватизації не буде». «Ми можемо говорити скільки завгодно — телеком є монополістом, у нього високий рівень дохідності тощо. Але реально компанія коштує рівно стільки, скільки за неї готові платити інвестори», — переконаний Олександр Рябченко.

Утім, дуже мало шансів, що дії менеджменту «Укртелекому» введуть в оману обачних інвесторів. І пов’язано це з тим, що зарубіжні покупці вже мають несолодкий досвід придбання телекомунікаційних монополістів у сусідніх країнах. Вклавши наприкінці минулого століття в польського оператора зв’язку TP SA Capital Investment Group 5,224 млрд. дол., французька компанія France Telecom протягом 2001 року втратила 86% чистого прибутку. Не краща ситуація і в американського фінансиста Джорджа Сороса. Консорціум Mustcom Ltd. на чолі з американцем 1997 року придбав 25%+1 акції «Связьинвеста» за 1,875 млрд. дол. Торік, назвавши своє вкладення чи не головною «інвестиційною» помилкою, Сорос заявив про продаж блокуючого пакета оператора. Проте продати свою частку в компанії американцю вдалося тільки поточного року лише за 600 млн. дол. Тобто втричі дешевше.

P. S. За великим рахунком, ситуацію з українським монополістом зв’язку не можна навіть порівнювати з приватизаційними «прикладами» країн Європи через продаж торік того самого контрольного пакета UMC. Сьогодні помилки минулого не виправити, але час для продажу «Укртелекому» обрано оптимальний, вважає Владислав Остапенко. «Фактично все, що можна було зробити — включити «Утел» до складу «Укртелекому» як дочірнє підприємство, — уже зроблено», — вважає експерт. За його словами, це рішення нинішнього керівництва національного монополіста зв’язку збільшить грошові потоки «Укртелекому» й позитивно позначиться на вартості компанії: «Що-небудь інше придумати складно»...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі