ХАРКІВ’ЯНИ «ШУКАЮТЬ» ПОЧАТОК БУДІВНИЦТВА АЛЮМІНІЄВОГО ЗАВОДУ

Поділитися
Навколо будівництва алюмінієвого заводу коїться щось незрозуміле. Саме до такої думки дедалі більше схиляються харківські журналісти...

Навколо будівництва алюмінієвого заводу коїться щось незрозуміле. Саме до такої думки дедалі більше схиляються харківські журналісти.

Нагадаємо, що початок будівництва був обов’язковою умовою для переможця конкурсу при покупці 30-відсоткового пакета акцій Миколаївського глиноземного заводу. 2000 року компанія «Український алюміній» перемогла в цьому конкурсі, запропонувавши за пакет акцій МГЗ близько 550 млн. гривень. 75 відсотків акцій «Українського алюмінію» на той момент належали російському «Сибалюмінію», 25 — Українській металургійній компанії й Укрсиббанку. Майданчик під будівництво відвели в Харківській області в районі Первомайська.

Багато хто були впевнені, що «перші цеглини» нового заводу буде закладено, як і планувалося, 2002-го, що будівельний майданчик розгорнеться відразу, щойно на всіх необхідних паперах з’являться відповідні підписи. Із заяв у пресі можна було дійти висновку, що виконуються проектні розробки, складаються баланси електроенергії. (Для інформації: електроенергія — це ключове питання в діяльності заводу, у виробництві алюмінію на неї припадає 70 відсотків собівартості.) Одним із гальмуючих чинників називали те, що запустити комбінат без російської електроенергії неможливо. При цьому харків’яни були переконані, що місцева ТЕЦ-5, за умови стовідсоткового завантаження всіх блоків, може забезпечити потреби, правда, знов-таки потрібні розрахунки.

А що ж завод?

Перший заступник голови Харківської облдержадміністрації Олександр Колесников не раз висловлював занепокоєність тим, що практично не видно зрушень, мовляв, є підтвердження, що будуватимуть, але ніяких коштів поки що ніхто не вкладає. І Фонд держмайна України після здійснення продажу МГЗ, однією з умов якого було будівництво алюмінієвого заводу, мусив би поуважніше стежити за виконанням зобов’язань.

В останні дні грудня 2002 року прес-служба компанії «Український алюміній» опублікувала в харківських ЗМІ повідомлення про те, що компанія виконала своє зобов’язання перед урядом і розпочала будівництво нового алюмінієвого заводу, причому капітальні видатки на будівництво оцінюються більш як у 300 млн. доларів. Для реалізації проекту засновано ТОВ «Український алюмінієвий завод» (Керуюча компанія) (УкрАЗ), генеральним проектувальником нового заводу обрано запорізький Інститут титану. Для будівництва алюмінієвого заводу укладено договір із генеральним підрядчиком — корпорацією «Укрмонтажспецбуд». Цю організацію обрано інвестором на внутрішньому конкурсі. Безпосередньо будівництвом займатиметься Регіональне управління корпорації «Укрмонтажспецбуд» — «Харківмонтажспецбуд». Генеральному підрядчику передано будівельний майданчик. Уже почалися роботи з організації будівельної бази, а також із будівництва об’єктів першої черги заводу.

Відразу після цього повідомлення «Дзеркало тижня» звернулося по коментар до харківського губернатора Євгена Кушнарьова. Відповідь була лаконічна: «Нічого не знаю».

На початку нинішнього року, на прес-конференції, відповідаючи на запитання про будівництво алюмінієвого заводу, Євген Кушнарьов зазначив:

— За весь час моєї роботи представники російської сторони, котрі взяли на себе ці зобов’язання, жодного разу на офіційні контакти зі мною не виходили. Йшлося про те, що мене запросять на символічне закладання першого кубічного метра бетону або чогось іншого. Не запросили. Термін початку будівництва цього заводу визначено 2002 роком. Рік закінчився. Заклали його чи ні, я не маю інформації. Будемо повертатися до цього питання. Не тому, що воно нас надзвичайно турбує, хоча ми, безумовно, були б зацікавлені в цьому будівництві. Але якщо рішення прийнято, зобов’язання зафіксовано, то їх необхідно виконувати. Поки що ми цього не бачимо.

У березні, відповідаючи на те саме запитання про початок будівництва алюмінієвого заводу, губернатор сказав:

— Імітується процес будівництва: огородження, якийсь будівельний вагончик тощо, але фактично нічого не робиться. Ніяких реальних вкладень, а суми там планувалися дуже й дуже великі...

Сьогодні в Харкові говорять, що з будівництвом алюмінієвого заводу все не так просто, і ще не відомо, чи буде завод побудовано. Занепокоєність зрозуміла: у технічній документації на будівництво заводу записано, що не менше 10 відсотків кошторисної вартості має піти на потреби області. Для Первомайського району — це вирішення багатьох соціальних питань.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі