Боротьба влади за наведення порядку у використанні кримських земель, із самого початку позбавлена єдності слова і діла, підійшла до закономірного етапу: спроби нового переділу. Для початку — владних повноважень із розпоряджання цим дорогим ресурсом. І це «тішить», адже, як правило, саме під час усобиць чиновників і політиків починають прояснятися їхні справжні наміри.
Наприкінці минулого тижня глава Держкомзему України Анатолій Даниленко знову відвідав автономію, щоб напередодні чергового (бо за результатами останнього ніякого рішення прийнято не було) «земельного» засідання РНБОУ проконтролювати хід інвентаризації земельних ділянок на півострові. Результатами звіту керівників рескомзему Криму Даниленко був незадоволений — до завершення інвентаризації ще далеко, хоча за межами сіл і міст перевірено 84% земель. Водночас у Великий Алушті проінвентаризовано лише 8 відсотків ділянок, а в третині населених пунктів Криму досі не встановлено межі. Гальмується і створення кадастру кримських земель — обіцяних для цих потреб двох мільйонів гривень із Києва в рескомземі так і не дочекалися. Натомість А.Даниленко ошелешив підлеглих новиною: для допомоги кримчанам у наведенні ладу з використанням земель буде створено нове держпідприємство «Укрспецзем Криму». Воно займеться упорядкуванням даних про передані в користування і продані земельні ділянки в Криму, які, за словами голови Держкомзему, «перебувають сьогодні в хаотичному стані». А після цього «все, що було неправильно відчужено, і все, що підводиться до банкрутства», буде продано через аукціони.
Десятки тисяч гектарів, за словами А.Даниленка, неефективно використовуються Міністерством оборони. А тому Держкомзем розробляє пропозиції з вилучення більшості земель із користування МО з подальшою їх реалізацією через аукціони та конкурси.
Слід гадати, причиною такої заяви пана Даниленка стала позиція, яку зайняв міністр оборони Анатолій Гриценко. Після звіту Держкомітету із земельних ресурсів перед Кабміном і виступу заступника генпрокурора Корнякової, яка заявила, що в країні було створено злочинну систему розбазарювання земель, міністр оборони жорстко порушив питання про відставку Даниленка як про закономірний, для виявлених обставин, крок. Його підтримали перший віце-прем’єр і ряд міністрів. Повторно питання про відставку Даниленка Гриценко порушив на «земельній» РНБО. «Петро Порошенко, як голова комісії, яка вивчає стан справ у земельній сфері, повідомив, що протягом останніх п’яти років Україна щороку втрачала до 20 млрд. грн. через злочинне розкрадання земельного ресурсу, — коментує свою позицію Анатолій Гриценко. — Тому людина, котра очолювала весь цей час Держкомзем України, не може очолювати цей напрям, а тим більше ефективно наводити лад із земельними ресурсами. Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко після обговорення цього питання на Кабміні внесла на розгляд Президента подання про відставку Даниленка.
Що стосується земель Міністерства оборони, то в ході реформування Збройних сил в Україні виявилися непотрібними приблизно 400 військових містечок. Протягом шести років, у міру скорочення армії, звільниться ще більше тисячі. Відповідно до закону і встановленого Кабміном порядку, всі ці об’єкти включаються в перелік надлишкового майна, яке підлягає реалізації. Цей перелік затверджує уряд і реалізує за прозорими схемами через уповноважені Кабміном організації на вигідних для держави умовах. Міністерство оборони цим питанням займається принципово й прозоро, погоджуючи всі свої дії з Кабінетом міністрів, Фондом держмайна і Міністерством економіки. Список об’єктів, готових до реалізації, уперше в історії МО вивішено (і він поповнюється) на сайті Міністерства оборони», — підсумував Анатолій Гриценко.
І, нарешті, Держкомзем знову наполягає на тому, щоб статус особливо цінних був наданий усім землям Південного берега Криму. У такому разі всі рішення щодо відчуження земельних ділянок на кримському узбережжі прийматимуться лише в Києві — Кабінетом міністрів за узгодженням із Верховною Радою України. «Сформувавши ПБК не лише як українську територію для відпочинку й оздоровлення, а й як міжнародну, тут можна такий інвестиційний проект створити, що він вирішуватиме не тільки кримські питання, а й України в цілому», — заявляє А.Даниленко. При цьому глава Держкомзему свідомо змовчав, що ні статус заповідних, ні особливо цінних коричневих грунтів ніяк не захистили в минулі роки Південнобережжя від розкрадання землі, узгодження на яку щедро роздавало ним же очолюване відомство. Ні для кого в Криму не секрет, що найбільш нахабні — на сотні гектарів — розкрадання землі готувалися в Києві, а кримським чиновникам залишалося тільки підписувати папери. Іноді — у кабінетах, які «охороняли» автоматники з почту різних курочкіних.
Тільки не кажіть, що у країні все змінилося! Анатолій Даниленко на старому місці. І 30 червня видає наказ про створення підприємства «Укрспецзем Криму», уповноваженого координувати й забезпечувати діяльність ще трьох держпідприємств: Кримського науково-дослідного та проектного інституту землевпорядження, Центру державного земельного кадастру й відомчого пансіонату «Горный». Але цим повноваження «Укрспецзему Криму» не обмежуються: йому доручено здійснювати «розробку нормативно-правових актів із врегулювання земельних відносин на території АРК»! Таким чином, у розпорядженні рескомзему, а отже, і влади автономії, залишаються лише столи, стільці й відповідальність за стан справ, а всі важелі й ресурси делеговано «Укрспецзему Криму». З огляду на заявлений вище обсяг продажів «неефективно» використовуваних земель, важливим, а можливо, і головним стає питання: кого ж буде визнано гідним честі очолювати таке важливе держпідприємство? За неофіційною інформацією, яку, втім, фактично підтвердив кримський прем’єр, керівником «Укрспецзему Криму» призначено Євгенія Жагорнікова. Колишній голова рескомзему Криму, чия відставка далася владі автономії великою кров’ю. Попри подання прокуратури АРК, яка порушила кримінальну справу за фактами зловживань керівництва рескомзему, всупереч рішенню ВР автономії, А.Даниленко вперто не давав добро на зміну керівництва кримського підрозділу Держкомзему, ставлячи в досить непривабливе становище і секретаря РНБОУ П.Порошенка, який публічно обурювався цим фактом, і нового прем’єра автономії А.Матвієнка, який формував новий склад уряду. Не кажучи вже про Президента, який із нікому не відомої причини не відгукується на пропозиції відправити у відставку самого Анатолія Даниленка, бо він несе персональну відповідальність за всі неподобства, що сталися у сфері земельних відносин. Тепер виходить, що Є.Жагорніков пішов, аби повернутися. Причому з повноваженнями, які надійно захищають його від контролю з боку ВР і уряду Криму, оскільки «Укрспецзем Криму» безпосередньо підпорядкований А.Даниленку. У наказі глави Держкомзему так і написано: «Контроль над виконанням залишаю за собою».
Важливо й інше: вільний доступ до утворюваного нині цифрового кадастру й контроль над його достовірністю тепер для керівників Криму може стати проблемним. Побоювання щодо цього посилюються, коли взяти до уваги несподіваний збіг: керівником кримського відділення Центру державного земельного кадастру, діяльність якого має координувати Євгеній Жагорніков, нині є Ігор Жагорніков, і по батькові — Євгенійович!
«Це злочин. І за це пан Даниленко повинен відповісти. Або терміново відкликавши свій наказ, чим я займаюся сьогодні, або взагалі має забути, що він державний чиновник. Це вже перейшло всі межі». Так емоційно прокоментував ситуацію зі створенням «Укрспецзему Криму» та призначенням на посаду його керівника Є.Жагорнікова голова РМ автономії А.Матвієнко. «Це злочин. Це шахрайство. І якщо це шахрайство не буде зупинене, Даниленко повинен відповідати, вважаю, за законом, а не лише за своєю совістю й мораллю. Це свідчить, що ніхто не хоче відкритості й прозорості у земельних питаннях в автономії. Це свідчить, що Даниленко боїться цієї відкритості. І я хочу, аби Даниленко відповів, чому він її боїться. Перед законом у тому числі», — заявив А.Матвієнко й повідомив, що інформував про наказ глави Держкомзему секретаря РНБО П.Порошенка. За словами кримського прем’єра, це було у вівторок. До полудня п’ятниці звісток про те, що свій наказ А.Даниленко скасував, не надходило. Як і жодного іншого сигналу зі столиці на підтвердження того, що дії глави Держкомзему обурили не лише кримських керівників.
На цьому, власне, і можна було б поставити крапку в фіксації знаменного етапу в боротьбі нової влади за торжество закону в автономії, якби не напрошувалася кома. Бо спроби взяти під контроль земельні відносини в Криму з допомогою методів, законом не передбачених, проявилися й на місцевому рівні.
Гнівно засудивши «злочинні» дії голови Держкомзему, Анатолій Матвієнко розповів журналістам про свою нову ініціативу: він пропонує керівникам місцевих рад підписати з урядом договір про спільну відповідальність за відчуження й використання земельних ресурсів. За словами прем’єра, голови місцевих рад найчастіше змушені приймати рішення про землевідведення під тиском: «Я знаю проблему, коли займаються стосовно них просто рекетом, коли їм кажуть: «Ти віддай землю, бо є справа, за якою тебе буде усунуто чи навіть звільнено». Тому, пропонує Матвієнко, треба створити авторитетну й відповідальну комісію при Раді міністрів Криму, яка узгоджуватиме рішення місцевої влади про відчуження земель. Не думаю, що серед членів уряду не знайшлося жодної людини, котра вказала б прем’єру на повну незаконність «узгодження» рішень місцевих рад, коли йдеться про комунальні землі. Не кажучи вже про те, що жодні угоди, хоч би з якою доброю метою їх укладали, не можуть підміняти чи скасовувати дію закону, а в даному разі — їх не менше півдюжини, починаючи з Основного, який гарантує права місцевого самоврядування.
Проте у четвер А.Матвієнко провів нараду з участю своїх заступників і голів сільських, селищних і міських рад, яким запропонували підписати угоду «про співробітництво в галузі земельних відносин». Щоб запобігти порушенню земельного законодавства й для раціонального використання земель у межах і поза населеними пунктами Криму, як повідомляє прес-служба Радміну, «уряд пропонує схему взаємодії з органами місцевого самоврядування у вирішенні питань, що стосуються виділення таких ділянок. Передбачається, що угода діятиме аж до розмежування земель державної та комунальної власності й законодавчого закріплення статусу земель АРК як особливо цінних земель». У чому полягає «схема», не уточнюється, але, за свідченням деяких учасників наради, означає вона таке: «ні п’яді землі без дозволу «авторитетної комісії». Зрозуміло, що ніхто з голів підписувати такий документ не уповноважений. З огляду на критику, що прозвучала, угоду вирішили «доопрацювати». Для консультацій обіцяють залучати фахівців Прокуратури АРК. Отже, є хоч і слабка, але надія, що хтось напоумить чиновників. Збитки від уведення мораторію на земельні операції А.Матвієнко вже почав підраховувати — обсяг інвестицій падає. Додамо: ціни на нерухомість роздуті, а тіньовий ринок землі живе повнокровним життям. Як і оточені десятками гектарів землі здравниці, законність приватизації яких ставиться прокуратурою під сумнів. А поки судових рішень немає — усе як колись, і кому сьогодні приносять прибуток колишні державні здравниці — невідомо. Анатолію Матвієнку навіть важко відповісти — чи сплачують нові власники податок на землю. Каже, тільки нині дав розпорядження вивчити це питання.
Порівняно з цими неприємностями політичні поразки нової влади в особі А. Матвієнка цього тижня видаються й зовсім несерйозними. Подумаєш, відмовилися лідери кримських партійних організацій підписувати угоду про співробітництво з урядом. Не перейнялися девізом форуму (так було записано в розданих делегатам документах): «Крим має перестати хворіти. Крим має стати авангардом руху країни на шляху демократизації... А.Матвієнко». Може, тому, що під час самого форуму прем’єр кількаразово закликав усіх... захворіти однією хворобою — бажанням стати першими. Соціал-демократам (об’єднаним) дуже сподобалася декларація форуму. За словами народного депутата Є.Фікса, вона цілком відповідає програмним тезам СДПУ(о) і «тому нема рації ще раз ставити свій підпис під нею». Лідер місцевих рухівців Л.Пілунський відмовився підписувати через іншу причину: відповідальність за уряд, у котрому «колишніх» більше, ніж нових, його партія не нестиме. Зрештою зійшлися на створенні партійного клубу, що рівнозначно тривіальному «залишимося друзями».
Наближення виборів цього тижня позначилося в Криму ще кількома скандалами. Комуністи при пресі з’ясовували відносини з представниками Компартії трудящих, які презентували свою газету, яка однією літерою в назві відрізнялася від такого самого видання рескому КПУ. Клонів (газетних) публічно спалили.
З Трудової партії України майже всім складом пішло керівництво кримської організації. Колишні трудовики заявляють, що залишили партію, оскільки не довіряють новому лідеру. У Валерія Коновалюка інше пояснення: «Відомо, що в Криму складається своєрідна ситуація, в основному пов’язана з початком нового етапу переділу власності. Особливу роль у всьому цьому відіграє криміналітет. Не виключаємо, що він стоїть і за цією спробою перекуповування частини партійців». Знаючи, звідки в яких партійних осередків у Криму ноги ростуть, не виключено, що Коновалюк дуже скоро виявиться правим у своєму припущенні. А з оцінкою ситуації в Криму, з огляду на всі ці «спецземи», нездорові захоплення палацами й яхтами, неафішовані візити високопоставлених чиновників на привабливі об’єкти, мабуть, можна погодитися вже й сьогодні.