Троєкратне ехо одного скандалу

Поділитися
Про що сперечаються виборці за місяць до виборів? Про переваги й недоліки програм кандидатів у президенти?..

Про що сперечаються виборці за місяць до виборів? Про переваги й недоліки програм кандидатів у президенти? Про ефективність передвиборних команд? Про ефектність передвиборних трюків? Ні, пересічні громадяни жваво обговорюють зовсім інше: чим саме отруїли Віктора Ющенка і чим саме кинули в Януковича. І хто саме стоїть за кожним із інцидентів. Складається враження, що нам нав’язують ці суперечки, результати яких можуть істотно позначитися на симпатіях і антипатіях значної частини електорату. Йдеться насамперед про тих, хто ще не остаточно визначився, за кого віддати свій голос 31 жовтня і (що ще важливіше) 21 листопада.

Немає підстав стверджувати, що організація такої всенародної дискусії відпочатку входила у плани політичних технологів. Проте є підстава думати, що команди обох фаворитів гонки «Гран-Прі-Україна» нині серйозно стурбовані тим, як вийти з ситуації, що склалася, з найменшими втратами. А також кровно зацікавлені в тому, щоб конкуруюча сторона зазнала якомога істотніших втрат. Від себе додамо, що влада має набагато більше бажання використовувати ситуацію, що склалася, у своїх інтересах і набагато більші можливості для досягнення мети.

Не проводитимемо паралелі між двома інцидентами, не будемо порівнювати те, що трапилося з Ющенком і те, що сталося з Януковичем. Лише дозволимо собі припустити: від того, якого висновку дійде той або інший громадянин щодо двох невеселих історій, багато в чому залежатиме настрій суспільства в день голосування. Наскільки близько до серця візьмуть обивателі кожен із випадків? Яке в кого почуття візьме гору? Жалість, співчуття, обурення, роздратування? Ненависть? Страх? Байдужість?

На наше прохання Центр імені Разумкова провів телефонне опитування жителів Києва, Донецька й Івано-Франківська. Його результати почасти дозволяють судити про ставлення населення до інциденту в Прикарпатті, у центрі якого опинився Віктор Янукович. Обмежимося мінімальними коментарями щодо наведених нижче даних. Занадто об’ємною і водночас занадто красномовною є одержана інформація для тих, хто вміє аналізувати.

Ми ж дозволимо собі зупинити вашу увагу лише на деяких особливостях. По-перше, наявна очевидна різниця у сприйнятті того, що сталося. Немає підстав, приміром, говорити про збіг поглядів галичан і киян. Міркуйте самі: 42% жителів столиці України розцінюють івано-франківський інцидент як звичайне хуліганство. Водночас у столиці Донбасу з ними згодні лише 29%, у столиці Прикарпаття — 26%. У відповідях на інші запитання спостерігаються інші «перекоси». Наприклад, у Донецьку «яєчну атаку» на прем’єра вважають провокацією 37%, у Києві — 10%, в Івано-Франківську — 6%. Недовіру до того, що сталося, через зайву театральність відчули 29% жителів західного регіону, 24% киян і лише 3% донеччан.

Набагато більший розкид думок зафіксовано при оцінюванні серйозності наслідків влучного кидка й об’єктивності висвітлення інциденту в засобах масової інформації. 67% іванофранківців переконані, що Януковичу не завдано шкоди. Киян, котрі поділяють цю точку зору, значно менше — 51%. Згодні з такою постановкою питання і (ні багато й ні мало) 27% земляків прем’єра. Чесно кажучи, більше, ніж очікувалося. Схожа картина й у ситуації зі ставленням до неупередженості ЗМІ. 60% земляків студента Дмитра Романюка вважають, що мас-медіа завищили значущість того, що сталося. У столиці їх підтримує лише 47%. І, нарешті, прогнозований низький результат у Донецьку — там лише 18% згодні з тим, що телебачення і преса перебільшили серйозність інциденту.

Висновок другий. Як і очікувалося, найбільшим співчуття до прем’єра та найменша симпатія до нападників охопили донеччан. В Івано-Франківську — все з точністю до навпаки. Київ укотре продемонстрував свою відстороненість. У столиці кожен четвертий заявив, що залишився байдужим після того, що сталося. На запитання, на кого насамперед падає тінь, 28% висловили припущення, що інцидент не дискредитує ні владу, ні опозицію. Рівно стільки ж вагалися відповісти на поставлене запитання.

Спостереження третє — підтвердження низького рівня довіри до ЗМІ. Лише 10% іванофранківців і 15% киян вважають, що мас-медіа виявили об’єктивність. У Донецьку цей показник значно вищий, однак неупередженою позицію засобів масової інформації назвали менш як половина опитаних.

І, нарешті, останнє. Наш народ не такий «просунутий», як декому хотілося б. А тому розчарування невмінням Януковича тримати психологічний удар відчули лише 3% опитаних у Донецьку, 10% — у Києві і 12% — в Івано-Франківську. Проте народ наш і не настільки наївний, як декому хотілося б. А тому версію про замах на Януковича підтримали лише 8% донеччан, 3% іванофранківців і 2% киян.

Інші висновки пропонуємо вам зробити самостійно. Не забуваючи при цьому, що такі дослідження — не догма, а лише підстава для аналізу. А ще — керівництво до дії для передвиборних команд. Причому часу для глибокого аналізу та подальших дій залишилося обмаль. Оскільки дороге яєчко лише на Великдень.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі