Саміт у Тмутаракані

Поділитися
Таке відчуття, що ми з Володимиром Володимировичем і не розлучалися два тижні тому. Можливо, його секрет у тому, що вони довго гостювали, а телеканали ще довше показували...

Таке відчуття, що ми з Володимиром Володимировичем і не розлучалися два тижні тому. Можливо, його секрет у тому, що вони довго гостювали, а телеканали ще довше показували. Ось і «5 канал» крутить та й крутить цікавий ролик «Російський президент не любить цукерок». Тобто не бере з рук Януковича, на відміну від глави своєї адміністрації.

Рішення двох президентів знову зустрітися спочатку на Тамані, а потім спільно провідати в «Артеку» дітей із Беслана російські видання чомусь назвали «несподіваним», а сам візит Путіна — «екстреним». Напевно, колеги неуважно читають своїх же політологів, правда, вони тепер частіше друкуються в українській пресі. Ось Андрій Окара ще 8 листопада писав в «УП» про заплановані «кримські посиденьки» і навіть радив В.Путіну «заради збереження іміджу Росії» покликати на них, крім Януковича, ще й Ющенка. «Тоді «північний» президент зміг би змінити амплуа: з «розігріву» в передвиборній кампанії українського прем’єра перетворитися на «замирювача» українських еліт».

Тому завіса мовчання над підготовкою цієї зустрічі у верхах цікава іншими моментами. По-перше, офіційне підтвердження з Кремля пішло в пресу лише на другий день після оголошення ЦВК остаточних результатів голосування. По-друге, присутність журналістів, зокрема й російських, на зустрічі урізано максимально, що гарантує мінімум самодіяльності з «непотрібними» запитаннями. І, нарешті, поки візит не розпочався, роль і місце у його програмі кандидата В.Януковича були незрозумілі. У програмі робочої зустрічі президентів, розісланій прес-службою АП у п’ятницю вранці, про Віктора Федоровича не було сказано жодного слова! Але журналістів «прем’єрського пула», які прямували в Луганськ, висадили в Керчі, а до полудня з’явився й сам В.Янукович.

Усю його роль було зведено до почесної місії зустріти президентів на українському березі. Пристойності з боку Путіна стосовно фаворита, треба думати, були дотримані.

Привід, з якого В.Путін і Л.Кучма проробили шлях до Тамані, а потім подолали 6 миль поромом до Керчі, явно не дотягує до президентського рівня. Вони були присутні під час підписання міністрами транспорту двох країн угоди про організацію залізнично-поромного сполучення через порти «Крим» і «Кавказ» і меморандуму про організацію швидкісного руху пасажирських поїздів Київ—Москва. Цікаво, що В.Янукович тему з поромом уже «відпрацював». Ще місяць тому він перерізав стрічку на відкритті поромної переправи, економічна доцільність якої викликає великі запитання у фахівців. Адже поромне сполучення — і вантажне, і пасажирське — через протоку ніколи й не припинялося, а залізничний пором «зупинився» ще наприкінці 80-х, бо вантажопотік зменшився й він став збитковим. І нині обсяг вантажоперевезень щорічно зменшується, але В.Путін пообіцяв потік «із регіонів Середньої Азії й Каспійського моря».

Після підписання документів президенти вирішили з пресою не спілкуватися, сіли у вертоліт і відправилися в «Артек», а В.Янукович полетів у Луганськ.

Звісно, зустріч на землі давньоруського князівства Тмутаракань дуже символічна для лідерів слов’янських держав, а проходячи повз «острів Буяна» — прикордонну заставу «Тузла», — президенти вкотре демонстрували, що немає питань нерозв’язних. Є лише питання ціни.

І воно, найімовірніше, і буде головним під час основної частини зустрічі президентів — довгого вечора вдвох, адже робоча поїздка Володимира Володимировича має завершитися сьогодні вранці. Про що домовилися президенти — швидше за все, дізнаємося після 21 листопада. Але ставлення В.Путіна до всього, що відбувається в нашій країні останніми місяцями, було таким відкритим і майже прозорим, що ризикнемо припустити.

Впливові російські видання, анонсуючи в п’ятницю майбутню зустріч, українського прем’єра «списали» на берег без особливих сумнівів і делікатності. «Путін їде «зливати» Януковича», посилаючись на свої джерела, написала «Газета». «З українським прем’єром «попрощаються» у тиху, сонячну погоду» — стверджувала «НГ».

Але є й інша версія приводу для зустрічі — називається вона «бліцкриг Януковича». І полягає ось у чому: ЦВК на підставі електронної системи підрахунку в ніч після виборів оголошує Януковича переможцем, удосвіта Президент Леонід Кучма проводить церемонію передачі повноважень, а Володимир Путін відразу телеграмою поздоровляє нового президента України з обранням, символізуючи тим самим міжнародне визнання легітимності процесу.

Привід розмірковувати над цією версією дав сам Л.Кучма, котрий заявив на презентації свого фонду про бажання якомога швидше передати владу переможцеві виборів. «Я готовий хоч у день оголошення, хоч на другий день після оголошення результатів виборів — аби цей процес (передача влади. — авт.) відбувся». Одним словом, «тютілька в тютільку», як і обіцяв Президент Кучма.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі