На прохання «Дзеркала тижня» УЦЕПД ім. Олександра Разумкова провів опитування 702 киян. На питання «Як позначиться на Україні атака, здійснена терористами на США?» одержано такі відповіді:
Як бачимо, після американських подій «хатакрайні» співвітчизники залишилися в меншості. Не дуже кияни вірять у те, що Америці не буде діла до України, її реформ і виборів, що опосередковано вказує на збереження уявлень про Америку як про супердержаву, якій є діло до всього. Економічного апокаліпсису жителі столиці у зв’язку з терактами теж не чекають. Тільки 4,8% опитаних вважають, що в каламутній воді Росія зможе виловити більше того, що вже опинилося в її українській сіті.
Трохи несподіваною цифрою, зізнаємося, виявилася відповідь про можливе втягування України в конфлікт у разі його розростання. На думку 24%, ні конституційно закріплена нейтральність і позаблоковість, ні слабкий економічний потенціал не гарантують збереження для України зони спокою. А може, цими людьми керує глобальний патріотизм? А може, усвідомлення проблеми тероризму, що загострилася, як спільної для всіх? Адже 32,1% вважають, що в Україні можливе те, що відбулося у США. Втім, майже 59% переконані, що в нашій країні такого статися не може. 9% не змогли визначитися з рівнем захищеності України від масштабних терактів.
На запитання: «Що б ви сказали Америці?» 66,7% відповіли: «Прийміть мої співчуття». Ми вважаємо, що це беззастережне співчуття робить честь киянам. Щоправда, у певній слушності не можна відмовити й тим 27%, які уточнили б: «Прийміть мої співчуття, але ви самі винні». Ці люди чітко для себе розділяють співчуття до пересічних американців, які стали жертвами теракту, і невдоволення активною, а іноді безцеремонною зовнішньою політикою США. Лише 4,9% сказали б Америці: «Самі винні».
«Чи повинна Америка після того, що сталося, зберегти за собою роль світового жандарма?»
58,2% опитаних вважають, що ні, не повинна. Можливо, їм огидне існування такого інституту самого собою. Тоді це одна річ. А якщо серед цих людей є такі, хто вважає за необхідне створити стійкішу систему домінуючих держав, то за помахом чарівної палички такої системи вибудувати не можна. Можливо, так думають і 21,7% тих, хто на поставлене запитання відповів ствердно. 20% зі своїм поглядом на домінуючу роль США не визначилися.
І, мабуть, найбільш несподіваним результатом опитування стала відповідь киян на запитання: «Чи вважаєте ви неминучим зіткнення мусульманського світу з християнським?» 51,8% вважають, що воно вже почалося. Що це? Апокаліптичні настрої, навіяні кадрами СNN, чи ментальна інтуїція, підкріплена не лише подіями 11 вересня, а й історичним труднощами у порозумінні між представниками різних релігій? У кожному разі, настільки високий відсоток діє на нерви сильніше, ніж пророцтва Нострадамуса. Ще 16,1% вважають, що зіткнення між християнами та мусульманами неминуче, але «не зараз». Та водночас і вони поповнюють лави більшості, переконаної, що світ рано чи пізно неминуче матиме справу з конфліктом двох цивілізацій. Це ще раз підкреслює необхідність пошуку варіантів дій на запобігання. У тому, що їх буде знайдено, впевнені 16,2% тих, хто мусульмансько-християнському зіткненню сказав ні.
Не визначилися зі своїм ставленням до майбутнього Землі 15,9%.