ОСНОВНІ СПОСОБИ МОЖЛИВОГО НЕЛЕГІТИМНОГО ВИКОРИСТАННЯ ПРАВООХОРОННИХ ОРГАНІВ ПІД ЧАС ПРЕЗИДЕНТСЬКИХ ВИБОРІВ 2004 Р.

Поділитися
Передвиборний етап Провокування загострення суспільно-політичної ситуації. Наслідок — упровадження надзвичайного стану та перенесення терміну проведення виборів...

Передвиборний етап

Провокування загострення суспільно-політичної ситуації. Наслідок — упровадження надзвичайного стану та перенесення терміну проведення виборів.

Здійснення заходів, спрямованих на дискредитацію потенційних кандидатів від опозиції; обмеження електорального поля їх підтримки в окремих регіонах; провокування штучного розколу країни за регіональною ознакою.

Тиск на потенційних суб’єктів фінансової, інформаційної та іншої ресурсної підтримки кандидатів, незалежних ЗМІ з використанням можливостей правоохоронних органів (перевірки, вилучення документів, арешт банківських рахунків, порушення кримінальних справ тощо).

Незаконне зняття інформації про потенційних небажаних кандидатів та суб’єктів їхньої ресурсної підтримки з різних інформаційних носіїв (уключно з прослуховуванням телефонних розмов, перлюстрацією, переглядом електронної пошти, доступом до документів, які містять персональні дані, тощо).

Утворення виборчих комісій

Втручання у процес формування персонального складу виборчих комісій, тиск із політичних мотивів на членів виборчих комісій із застосуванням можливостей правоохоронних органів.

Надання відділами реєстрації МВС і ДПА неправдивих відомостей для складання списків виборців.

Висування та реєстрація кандидатів

Організація збирання підписів серед особового складу правоохоронних органів і силових структур на підтримку певного кандидата.

Примушування громадян, які перебувають у певній залежності від правоохоронних органів (затримані, підозрювані, обвинувачені, свідки, потерпілі у кримінальних справах; підприємці, діяльність яких перевіряється на цей час, та ін.), до підписання підписних листів на підтримку певного кандидата.

Перешкоджання в різний спосіб збиранню підписів на підтримку небажаних кандидатів (заборона особам, які збирають підписи, займатися цією діяльністю в певному місці, населеному пункті тощо, їх безпідставне затримання, вилучення підписних листів.

Участь правоохоронців у групах осіб, які збирають підписи на підтримку певних кандидатів, їх присутність під час такого збору в установах, організаціях тощо з метою здійснення психологічного тиску на громадян, яким пропонують підписати підписні листи.

Проведення передвиборної агітації

Проведення у правоохоронних органах і силових структурах прямої агітації (у т.ч. із застосуванням засобів дисциплінарного впливу) за певного кандидата, зобов‘язання підлеглих, членів їх сімей, осіб, так чи інакше залежних від правоохоронних органів, голосувати за цього кандидата.

Проведення передвиборної агітації за певного кандидата через правоохоронні органи та силові структури; залучення до такої агітації їх особового складу та співробітників; використання для проведення такої агітації матеріально-технічних ресурсів правоохоронних органів і силових структур.

Використання виборчими штабами певного кандидата (кандидатів) у їхніх політтехнологічних акціях можливостей правоохоронних органів і силових структур:

— використання даних, які могли бути отримані виключно шляхом незаконного зняття інформації та/або стеження за небажаними кандидатами та їх оточенням, місцями дислокації штабів і груп підтримки; здійснення акцій, що можуть бути успішними виключно за умови залучення спецслужб;

— проведення провокацій із метою дискредитації кандидатів;

— виведення з ладу комп’ютерних мереж та веб-сайтів, знищення баз даних політичних опонентів, «зняття» з комп’ютерних мереж кандидатів конфіденційної інформації або її спотворення. Спотворення змісту електронної пошти небажаних кандидатів, блокування чатів, на яких проводяться інтерв’ю з ними, блокування ліній зв’язку штабів небажаних кандидатів, поширення через них спотвореної інформації;

— використання сил і засобів правоохоронних органів, ДПА для спостереження за небажаними кандидатами та їхнім оточенням, організація їх замовних перевірок.

Безпідставне порушення кримінальних справ працівниками міліції та прокуратурою стосовно кандидатів, їхніх близьких родичів, їхніх довірених осіб, членів штабу, спонсорів та ін. із метою штучного створення підстав для зняття кандидата з реєстрації чи його дискредитації.

Невтручання правоохоронних органів у створення напівлегальних каналів отримання додаткового фінансування певного кандидата (кандидатів) і водночас — упередженість при проведенні перевірок виборчих фондів небажаних кандидатів; тиск на розпорядників цих фондів, які контролюють джерела надходжень і витрат, із метою ініціювання штучних порушень.

Використання правоохоронних органів і силових структур для здійснення психологічного тиску на всіх суб’єктів підтримки небажаних кандидатів:

— встановлення особливого контролю над суб’єктами (підприємцями, ЗМІ, окремими журналістами, видавництвами та ін.), які надають (або можуть надавати) ресурсну підтримку агітаційній кампанії небажаних кандидатів;

— постійні перевірки офісів і штабів небажаних кандидатів представниками силових структур, застосування методів психологічного тиску на працівників виборчих штабів;

— посилені перевірки з мотивів «захисту громадської безпеки» офісів, штабів, складів та інших приміщень, що належать суб’єктам, які підтримують небажаних кандидатів.

Перешкоджання агітаційним заходам небажаних кандидатів:

— виявлення шляхом візуального спостереження та використання інших засобів (включно з оперативно-розшуковими) активістів із підтримки певного кандидата та вжиття заходів із «вилучення» їх з агітаційного процесу (затримання, вплив через керівництво на роботі, проведення перевірок, дискредитація, залякування, порушення справ тощо);

— впровадження підвищених заходів безпеки при проведенні масових заходів небажаними кандидатами або заборона таких акцій із мотивів «захисту громадського порядку, національних інтересів, безпеки» або зі штучних приводів «замінування» приміщень, визнання їх такими, що перебувають в аварійному стані, тощо;

— недопущення кандидатів, їхніх довірених осіб на об’єкти, де вони мають намір вести агітацію;

— незаконне вилучення, утримання та/або знищення агітаційних матеріалів;

— організація штучних «акцій протесту» проти небажаних кандидатів і політичних сил, які їх підтримують, з участю правоохоронних органів і силових структур.

Ігнорування: повідомлень небажаних кандидатів, їхніх довірених осіб, виборців про обмеження їхніх виборчих прав у проведенні агітації; агресивних/протиправних дій проти небажаних кандидатів та їхнього оточення; зловживань певним кандидатом та членами його команди виборчими правами.

Проведення голосування

та встановлення результатів виборів

Втручання у хід голосування на «закритих» дільницях (у військових підрозділах, виправно-трудових закладах тощо).

Присутність представників правоохоронних органів на виборчих дільницях із метою впливу на волевиявлення громадян.

Перешкоджання діяльності спостерігачів від партій, блоків, конкретних кандидатів із використанням надуманих підстав (особисте затримання, затримання транспорту тощо); обмеження доступу спостерігачів і представників ЗМІ на виборчі дільниці.

Проведення спеціальних операцій із метою зриву голосування або суттєвого впливу на його результати на певних дільницях (де результати голосування можна спрогнозувати) із застосуванням, зокрема, неправдивих повідомлень про замінування виборчих дільниць, поширення провокативних чуток, провокування безпорядків тощо.

Бездіяльність на дільницях, що уможливлює: підкуп виборців; психологічний тиск на виборців із боку третіх осіб; порушення процедур голосування; підміну бюлетенів; фальсифікацію протоколів і як наслідок — фальсифікацію результатів голосування.

Застосування сили проти небажаних кандидатів та їх представників із метою недопущення незалежного контролю над процесом підрахунку результатів голосування і визначення результатів виборів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі