Команди імовірних кандидатів в оцінках експертів

Поділитися
Під час опитування експерти оцінювали ймовірність балотування того чи іншого політика на пост Пр...

Під час опитування експерти оцінювали ймовірність балотування того чи іншого політика на пост Президента України, якості політичних команд потенційних кандидатів на пост Президента та можливі варіанти розвитку подій у разі їх перемоги на президентських виборах. Результати опитування дозволяють зробити чотири головні висновки.

Перший. На думку експертів, найбільш імовірними кандидатами, які будуть балотуватися на пост Президента є: В.Ющенко, В.Янукович, О.Мороз, П.Симоненко. Це загалом кореспондується як з їх політичною «вагою» у суспільстві, так і з розвитком суспільно-політичної ситуації у країні. Як засвідчив попередній досвід, інші кандидати відіграватимуть скоріше «технологічну» роль.

Другий. Експертні оцінки рейтингів команд низькі і коливаються в межах 2,64—3,70 бала, що за традиційною 5-бальною шкалою означає, що вони отримали переважно «незадовільні» та «задовільні» оцінки.

Третій. Якісний прорив на основі європейських цінностей понад половина (51%) експертів пов’язують з перемогою В.Ющенка. Це єдиний із кандидатів, стосовно наслідків перемоги якого більшість експертів була одностайною. Команда В.Ющенка, порівняно з командами інших кандидатів, оцінюється експертами вище, а відтак — більшою мірою відповідає критеріям «прориву».

Четвертий. З перемогою В.Януковича — єдиного кандидата від чинної влади — значна частина (42%) експертів пов’язують еволюцію у напрямі авторитаризму, хоча за рейтингом команд команда нинішнього прем’єра посіла одне із чільних місць.

Імовірні кандидати на пост Президента України

Переважна більшість експертів вважають, що на пост Президента України балотуватимуться В.Ющенко (99%), В.Янукович (97%), О.Мороз (90%), П.Симоненко (89%). Скоріше балотуватимуться, ніж ні, на думку експертів: А.Кінах (43% проти 35%), Ю.Тимошенко (37% проти 31%). Приблизно порівну розділилися думки експертів стосовно ймовірності балотування В.Пустовойтенка (35% проти 37%).

Скоріше не балотуватимуться на пост Президента, на думку експертів: Є.Марчук (69% проти 8%), В.Литвин (56% проти 17%), Г.Кірпа (54% проти 10%), Л.Кучма (47% проти 15%). З урахуванням порівняно високого рейтингу команди, до цієї групи віднесений С.Тігіпко (16% проти 43%).

Найбільш проблематичним для експертів було питання про ймовірність балотування С.Тігіпка (не визначилися — 41%), Л.Кучми (38%), Г.Кірпи (36%), Ю.Тимошенко (33%)1.

Експерти також відзначали прізвища інших політиків, які будуть, на їх думку, балотуватися на пост Президента України (відкрите питання). Серед них називалися: Н.Вітренко (18%); В.Медведчук (4%); О.Зінченко (3%); Л.Кравчук, М.Габер, Т.Чорновіл, П.Лазаренко (по 2% опитаних); М.Азаров, Л.Грач, Ю.Кармазін, В.Радченко, В.Пінчук, Б.Бойко (по 1%).

Експертам також пропонувалося питання: хто з усіх перелічених кандидатів на пост Президента України може представляти «третю» силу — яка запропонує інше, ніж визнані лідери влади та опозиції, бачення майбутнього країни? На думку експертів, найбільшою мірою на цю роль може претендувати О.Мороз — про це заявили 12% експертів. Інші кандидати розмістилися в наступному порядку: В.Литвин (5%); О.Зінченко, Г.Кірпа (по 4%); С.Тігіпко, В.Пустовойтенко, Ю.Тимошенко (по 2%), П.Симоненко (1%). Примітно, що майже третина (31%) опитаних експертів вважають, що жоден із перерахованих політиків не може виконати роль «третьої» сили.

Експертні оцінки президентських команд імовірних кандидатів

За узагальненим середнім показником команди розмістилися наступним чином: В.Ющенка (3,7), О.Мороза (3,4), В.Януковича (3,3), В.Литвина (3,2), Ю.Тимошенко (3,1), С.Тігіпка (3,1), А.Кінаха (3), В.Пустовойтенка (2,7), П.Симоненка (2,6). Нижче наводяться короткі характеристики команд за оцінками експертів у порядку зростання їхнього рейтингу.

Команда П.Симоненка, порівняно з іншими, оцінюється експертами досить низько. Найнижче експерти оцінили її здатність обстоювати національні інтереси, приймати непопулярні, але необхідні рішення, компетентність і професіоналізм. Дещо вище поціновується здатність команди сформувати уряд власними силами та наявність фахівців, які представляють різні галузі, а також авторитетність, моральність, чесність і порядність.

Внаслідок перемоги П.Симоненка на президентських виборах третина експертів очікують еволюцію у напрямі авторитаризму. З його перемогою експерти також пов’язують (тут і далі в таких випадках наводяться власні думки експертів): спробу повернення в минуле (СРСР); значний крок назад, до радянської системи; спробу побудови реформованого комунізму або капіталізму; застій; стагнацію; розпад держави; збільшення залежності від Росії; об’єднання з Росією; намагання повернутися до планової економіки та вдатися до реприватизації; перерозподіл власності; інтеграцію до ЄЕП; авторитаризм.

Команда В.Пустовойтенка дістала оцінки, нижчі від середніх, за всіма показниками. Найбільші мінуси цієї команди, за оцінками експертів, — низькі рівні авторитетності і здатності сформувати уряд власними силами.

З перемогою В.Пустовойтенка більшість (59%) експертів пов’язують: консервацію існуючого стану; інші — багатовекторність політики, незначний розвиток демократії, стагнацію.

Команда А.Кінаха, порівняно з іншими, непогано оцінюється експертами з точки зору її моральності, чесності та порядності, відповідальності перед суспільством, а також наявності фахівців, які представляють різні галузі. Водночас її оцінки за іншими критеріями невисокі.

Від перемоги А.Кінаха більшість експертів очікують консервації існуючого стану. З його перемогою експерти пов’язують також: неспроможність рішуче змінити ситуацію; політичну реформу; корпоратизацію економіки та дозовану демократію; багатовекторність розвитку; еволюцію в напрямі демократії; деградацію суспільства; пошуки у сфері розвитку бізнесу; повільний рух уперед; формування національної економіки.

Команда С.Тігіпка досить високо оцінюється експертами за рівнем компетентності і професіоналізму та наявністю фахівців, які представляють різні галузі. Нижчими є оцінки її авторитетності, здатності обстоювати національні інтереси, сформувати уряд власними силами.

З перемогою С.Тігіпка 36% експертів пов’язують консервацію існуючого стану, хоча понад чверті експертів очікують від перемоги лідера «Трудової України» якісного прориву на основі європейських цінностей.

Інші очікування дещо суперечливі: поступове впровадження європейських цінностей; еволюція у напрямі демократії; повільний економічний розвиток; залежність від впливових промислово-фінансових груп; незначні позитивні зміни; перерозподіл власності; зовнішньополітична невизначеність; третьосортний прагматичний капіталізм; консервування наявних цінностей.

Команда Ю.Тимошенко найвище, порівняно з іншими, оцінюється експертами за критерієм здатності приймати непопулярні, але необхідні рішення. Досить високо оцінили експерти здатність цієї команди обстоювати національні інтереси, компетентність і професіоналізм. Водночас оцінки експертів засвідчили певні сумніви в моральності, чесності та порядності цієї команди, її відповідальності перед суспільством, здатності ставити суспільні інтереси над особистими.

Для значної частини експертів Ю.Тимошенко виявилася важко прогнозованим політиком — стосовно питань про майбутнє України у випадку її перемоги понад 40% опитаних обрали варіанти відповідей «важко відповісти» або «інше». Однак із тих, хто визначився, більша частина вбачають у її перемозі можливість розвитку шляхом якісного прориву на основі європейських цінностей.

З перемогою Ю.Тимошенко експерти також пов’язують дуже суперечливі наслідки: спробу реваншу, помсти; поступове впровадження європейських цінностей; еволюцію до авторитаризму; остаточний розпродаж країни; встановлення кримінальної диктатури; зміни за конфліктними сценаріями; кардинальну зміну нинішнього курсу; дуже швидкі реформи; перерозподіл майна; бюрократизацію влади.

Команда В.Литвина дістала високі оцінки експертів за її моральність, чесність і порядність, відповідальність перед суспільством, здатність ставити суспільні інтереси над особистими та обстоювати національні інтереси. Дещо слабшими, на думку експертів, є її спроможність сформувати уряд власними силами, здатність приймати непопулярні, але необхідні рішення.

Значна частина (понад 40%) експертів точно не знають, чого очікувати від перемоги В.Литвина. З тих, хто визначився, більшість очікують на консервацію існуючого стану.

З перемогою В.Литвина на виборах експерти також пов’язують: дуже повільну демократизацію суспільства; поступовий демократичний розвиток; пошук та намагання створити власну владну вертикаль; утвердження парламентської республіки; деградацію і розпад суспільства; поступову еволюцію з відступами; впровадження кращого світового досвіду.

Команда В.Януковича в оцінках експертів є лідером за наявністю фахівців, які представляють різні галузі, здатністю сформувати уряд власними силами, посідає одне з перших місць за спроможністю приймати непопулярні, але необхідні рішення, авторитетністю. Однак експерти негативно оцінюють її порядність; нижче середніх є оцінки її компетентності, професіоналізму; є значними сумніви у здатності команди нинішнього прем’єра ставити суспільні інтереси над особистими, враховувати відповідальність перед суспільством.

З перемогою В.Януковича на президентських виборах значна частина (42%) експертів пов’язують еволюцію у напрямі авторитаризму, що є найвищим показником серед усіх названих імовірних кандидатів.

Від його перемоги також очікують: складної комбінації різних чинників впливу; напівлегального економічного зростання; розширення мафії і криміналітету; демократизації; розвитку ЄЕП.

Команда О.Мороза дістала найвищі оцінки експертів за такими критеріями, як: моральність, чесність, порядність, відповідальність перед суспільством; здатність ставити суспільні інтереси над особистими. Водночас, на думку експертів, її позиції за показником наявності фахівців, які представляють різні галузі та суспільні сфери, є слабшими.

Більшій частині експертів виявилося важко прогнозувати наслідки перемоги О.Мороза на президентських виборах — майже 45% опитаних обрали відповіді «інше» або «важко відповісти». Серед тих, хто визначився, більшість експертів з його перемогою асоціюють: якісний прорив на основі європейських цінностей; рух України за принципом «крок уперед і два назад»; дуже повільну демократизацію суспільства; еволюцію до європейських цінностей; часткову демократизацію при гальмуванні ринкових реформ; декларативність; модель державного капіталізму; значний крок назад до радянської системи; пошук і створення власної вертикалі влади; більшу орієнтацію на соціальні проблеми; насамперед популістську політику, а потім різке погіршення ситуації; зміцнення зв’язків з Росією; намагання збудувати макет СРСР; незбалансованість політики; спробу перетворення країни на парламентсько-президентську; зміну влади; перерозподіл власності; посилення впливу Росії; хаос; модель соціалістичної демократії; політичну реформу; лібералізацію.

Команда В.Ющенка оцінюється експертами як найбільш компетентна, професійна та авторитетна, здатна обстоювати національні інтереси. За оцінками експертів, вона посідає другі місця за критеріями: моральності, чесності та порядності; відповідальності перед суспільством; здатності ставити суспільні інтереси над особистими; наявністю відповідного кадрового потенціалу та спроможності сформувати уряд власними силами. Порівняно нижчий показник (третя позиція) у цієї команди — за здатністю приймати непопулярні, але необхідні рішення.

З перемогою В.Ющенка на президентських виборах понад половина (51%) експертів пов’язують якісний прорив на основі європейських цінностей.

Серед інших думок експертів стосовно майбутнього країни в разі перемоги В.Ющенка: поступове впровадження європейських цінностей; ліберальний капіталізм і дозована демократія; становлення ринкової економіки; повалення існуючої системи; продаж держави; якісне впровадження демократії; подовження перехідного періоду через перерозподіл власності; невизначеність; посилення впливу США; застій; націоналізм; прогрес за одними напрямами і регрес — за іншими.

Із числа політичних команд найвірогідніших кандидатів на пост президента України найбільш моральною, чесною і порядною експерти вважають політичну команду О.Мороза (середня оцінка за 5-бальною шкалою — 3,7 бала). На другому місці — команда В.Ющенка (3,5), третьому — В.Литвина (3,3). Найнижчий показник за цим критерієм — у команди В.Януковича (2,6).

За критеріями компетентності, професіоналізму, рівня інтелекту на першому місці — команда В.Ющенка (3,8), на другому-третьому — команди О.Мороза та С.Тігіпка (3,6). На останньому — команда лідера КПУ П.Симоненка (2,6).

За критерієм пріоритету суспільних інтересів над особистими, патріотизму на першому місці — команда О.Мороза (3,60), на другому — В.Ющенка (3,6), третьому — В.Литвина (3,2). На останньому — П.Симоненка (2,6).

За критерієм відповідальності перед суспільством першою експерти вважають команду О.Мороза (3,6), на другому місці — команда В.Ющенка (3,5), на третьому — В.Литвина (3,1). Найменш відповідальною, за оцінками експертів, є команда П.Симоненка (2,4).

За здатністю приймати непопулярні, але необхідні рішення на перше і друге місця з незначною різницею посіли команди Ю.Тимошенко і В.Януковича (3,7), третє — В.Ющенка (3,4). На останньому місці — команда П.Симоненка (2,5).

За рівнем авторитету лідером, на думку експертів, є команда В.Ющенка (3,8), за нею — команди О.Мороза (3,5) та В.Януковича (3,3). Найменш авторитетною експерти вважають команду В.Пустовойтенка (2,3).

За здатністю обстоювати національні інтереси місця команд, за оцінками експертів, розподілилися наступним чином: команда В.Ющенка (3,8), О.Мороза (3,5), В.Литвина (3,3). На останньому місці — команда П.Симоненка (2,4).

Найкраще, на думку експертів, представлені фахівці різних галузей і суспільних сфер у командах В.Януковича (3,8), В.Ющенка (3,8) та С.Тігіпка (3,3); найгірше — в команді П.Симоненка (2,8).

За здатністю сформувати уряд власними силами експерти найвище оцінюють команду В.Януковича (4,1), В.Ющенка (4,0) та О.Мороза (3,0). Найнижчий показник — у команди В.Пустовойтенка (2,6).

Переваги та недоліки команд експерти відзначали в контексті їх порівняння між собою. Досить невисокі загальні експертні оцінки, отримані командами, свідчать про те, що жодна з них не відповідає повною мірою суспільній потребі якісного, системного прориву України на шляху розвитку. Водночас, на думку експертів, серед кандидатів визначився лідер — В.Ющенко, з перемогою якого експерти пов’язують якісний прорив на основі європейських цінностей. Порівняно з іншими, його команда, на думку експертів, є найбільш готовою для забезпечення такого прориву.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі