Скорочення показників передчасної смертності здатне знизити темпи депопуляції країни і зменшити розрив між поколіннями, заявили в інтерв'ю «ДТ» експерти Ірина Курило і Валерій Геєц.
«Вирішення демографічної проблеми не зводиться тільки до народжуваності. Якби підвищення народжуваності залежало лише від матеріальної допомоги, то європейські країни дали б її в десять разів більше, ніж може собі дозволити Україна, - стверджує директор Інституту економіки і прогнозування НАН України Валерій Геєц.
«Основна проблема для нас — це скорочення передчасної смертності, - вважає заввідділом проблем якості демографічного процесу Інституту демографії і соцдосліджень Ірина Курило. - У багатьох європейських країнах є депопуляційні тенденції — спостерігається невеличкий приріст кількості населення, узагалі не спостерігається або є невеличкий спад».
Зараз тривалість життя в Україні складає 62 роки у чоловіків і 74 — у жінок. Розрив з більшістю розвинених країн складає 12—13 і 7—8 років відповідно.
«Проблеми, пов'язані із станом медицини, рівнем життя і складнощами самозабезпечення сімей (оплата праці), - всі вони впливають на тривалість життя. Водночас у нас дуже багато передчасних смертей через причини, які можна усунути. Зокрема пов’язаних зі способом життя: палінням, алкоголізмом тощо. Особливо серед чоловіків», - говорить Ірина Курило.
Скорочення числа передчасних смертей знизить темпи депопуляції і допоможе зменшити розрив між поколіннями, який створює додаткове навантаження на інфраструктуру, переконана експерт.
Докладніше про це читайте в статті Алли Котляр «50 мільйонів україно-китайців або Про особливості демографічного популізму українських політиків» в свіжому номері «ДТ»