Бандитам — свободу!

Поділитися
Цього тижня СДПУ(о) має всі підстави влаштувати собі свято. Те, чого так рвійно домагалася ця партія протягом останніх чотирьох місяців у своїй колишній вотчині, Закарпатті, збулося...

Цього тижня СДПУ(о) має всі підстави влаштувати собі свято. Те, чого так рвійно домагалася ця партія протягом останніх чотирьох місяців у своїй колишній вотчині, Закарпатті, збулося. Екс-губернатор області Іван Різак таки вийшов на свободу. Ще два тижні тому у реальність його звільнення в СДПУ(о) могли вірити хіба затяті оптимісти, проте за цей час на загальнодержавному рівні сталися зміни, які найнесподіванішим чином відгукнулися і в деяких регіонах.

Процес звільнення І.Різака (уже названий його однопартійцями пробудженням демократії в Україні) був огорнутий завісою таємничості. Апеляційний суд Закарпаття мав визначитися із запобіжним заходом щодо екс-губернатора минулого четверга, 8 вересня. Однак у призначений час судове засідання не відбулося (втім, загальна увага політикуму все одно була прикута до відставки уряду), без будь-яких пояснень його перенесли на наступний день. У п’ятницю, 9 вересня, численних журналістів запросили до залу судових засідань, де через півгодини з’ясувалося, що справа слухається… в іншому залі. Невідомо для чого використавши таку конспірацію, суд врешті-решт прийняв відоме рішення — у проханні прокуратури про продовження терміну арешту відмовити, замінити І.Різаку запобіжний захід «утримання під вартою» на «підписку про невиїзд» і відпустити його зі строгого ізолятора 12 вересня (у цей день сплив термін арешту, призначений попереднім судом). Якими аргументами керувався суддя, виносячи своє рішення, невідомо. Можливо, йому здалися непереконливими старі обвинувачення (доведення до самогубства ректора УжНУ, перевищення службових повноважень, вимагання та отримання хабара), які доволі важко доводити в суді і які можна розслідувати, не утримуючи обвинувачуваного під вартою. З іншого боку, служитель Феміди не міг не знати того факту, що найближчі соратники І.Різака, відчувши неминучість кримінальної відповідальності за колишні подвиги, не стали випробовувати долю і просто-на-просто втекли за кордон. Дізнатися мотивацію в самого судді не вдалося, оскільки він терміново відбув у відпустку. А брак інформації, як завжди, спровокував появу чуток. Зокрема і про солідну суму грошей, задіяних для зміни І.Різаку запобіжного заходу.

Для правоохоронців постанова про звільнення екс-губернатора стала, якщо висловлюватися дуже м’яко, великою несподіванкою. За три дні, що залишилися, вони підготували й спробували пред’явити нові аргументи для того, щоб утримувати й далі іменитого в’язня за гратами. У понеділок, 12 вересня, слідчий, оминувши численну групу підтримки заарештованого, зачитав І.Різаку постанову суду про звільнення, після чого одразу пред’явив йому нові звинувачення — в організації масових заворушень, перешкоджанні здійсненню виборчого права та перевищенні службових повноважень. Інакше кажучи, екс-губернатора звинуватили в організації масового побиття в м.Свалява озброєними бандитами студентів, які приїхали агітувати за В.Ющенка після першого туру президентських виборів. Те, що ініціатором цього брутального й тяжкого злочину (кримінальна стаття про масові заворушення передбачає до 15 років ув’язнення) був саме І.Різак, на очній ставці з ним підтвердили і безпосередній виконавець побиття студентів, кримінальний авторитет В.Паульо (Чалий), і ще два яскравих представники кримінального світу Закарпаття. Після пред’явлення нових обвинувачень І.Різака затримали на 72 години і перевели із суворого ізолятора в ізолятор тимчасового тримання, питання про арешт через три доби мав розглянути Ужгородський міськрайонний суд. Аналогічну схему повторного арешту прокуратура минулого місяця застосувала щодо керівника сумнозвісного благодійного фонду «Відродження Закарпаття» І.Росохи, якому після звільнення під заставу пред’явили нове обвинувачення і знову посадили в СІЗО. Однак цього разу номер не пройшов. У вівторок, після того, як «есдеки» заблокували парламентську трибуну й оголосили голодування в кабінеті виконувача обов’язків прокурора області (сам прокурор тоді був «зайнятий» — отримував у Києві генеральські погони), влада підняла білий прапор. Той факт, що про звільнення І.Різака під заставу першим оголосив віце-спікер А.Мартинюк, свідчить, що це рішення приймалося на дуже високому рівні. Що ж, коли в серйозних злочинах обвинувачують найближче оточення президента, говорити про гріхи колишньої влади (хоч би якими тяжкими вони були) якось непереконливо. У середу ввечері І.Різака випустили з ІТТ під заставу 500 тисяч гривень. Екс-губернатор устиг заявити про абсурдність та політичну вмотивованість усіх висунутих проти нього обвинувачень, а наступного дня з дозволу слідчого вилетів на лікування до Києва.

Слід віддати «есдекам» належне. В потрібний час вони зуміли знайти у вибудуваній проти свого однопартійця системі правоохоронних органів та правосуддя слабку ланку (якою виявився суд) і використати її для зміни запобіжного заходу. Кращий подарунок до дня народження екс-губернатору Закарпаття (21 вересня він відзначає сорокаріччя) важко й уявити.

Про те, як звільнення І.Різака вплине на роботу правоохоронців та свідків, котрі погодилися були давати проти нього показання, говорити не варто, тут і так усе зрозуміло.

Втім, у прокуратури залишається у справі екс-губернатора один невикористаний козир. За деякою інформацією, до кінця вересня І.Різаку пред’являть ще одне обвинувачення — у фальсифікації виборів мукачівського мера у квітні 2004 року. Однак розраховувати на повторний (уже третій) арешт екс-губернатора правоохоронцям, напевно, не варто. Можна не сумніватися — партія зробить усе можливе для документального підтвердження того факту, що перебувати в СІЗО обвинувачуваному не можна за станом здоров’я. Відтепер доводити злочини І.Різака правоохоронцям доведеться в нових умовах — коли з кожним тижнем, який наближатиме нас до виборів, дедалі комфортніше почуватиметься не та сторона, котра обвинувачує, а та, котра захищається.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі